Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polska nazwa Oberhausen
#16
Mariusz W., to jak Ty byś mówił, to serio mało mnie interesuje. Mówię jak jest poprawnie, a mówiąc Bukowiec, mówiłbyś błędnie. Skoro uznajesz, ze komisja nadała polską nazwę dla byłej niemieckiej miejscowości, to uznaj też to, że nie nadała polskiej nazwy, dla niemieckiej miejscowości w Niemczech, do której dociera polski skład kolejowy. Co tu nie jest zrozumiałego? Przez wybiórcze traktowanie wytycznych, dochodzisz do absurdalnych wniosków, na potrzeby własnych wymysłów. Zastanów się, o ile potrafisz trzeźwo podejść do tego tematu, dlaczego KSNG nie zmieniła i nie wprowadziła tej nazwy, dla niemieckiego miasta.
Mamy dwie miejscowości o tej nazwie i obie znajdują się w Niemczech. Trzecia miejscowość o tej nazwie, nie istnieje i jest w granicach RP.

Wiesz, sam używam różnych słów na określenie różnych rzeczy o ugruntowanej nazwie. Dla mnie mrozik to zamrażalnik, ale to dla mnie, bo Ty, nie miałbyś pojęcia o co mi chodzi.

Wyjdź w tych rozmyślaniach, z mądrego zdania, które sam napisałeś.
Mariusz W. napisał(a):Wtedy nikt by mnie nie zrozumiał.
Kolej Ziemi Goleniowskiej
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.facebook.com/linia424">www.facebook.com/linia424</a><!-- w -->
Odpowiedz

#17
Cytat: Dość dobrze znany produkt to „Góralki” zamiast „Horalky”.
Moje ulubione wafelki, "Horalky" brzmiało bardziej światowo 8-)
Cytat:Prince Polo
Ale to nie jest polska nazwa, powinno być "Książę Polo" :->
Jaro

Odpowiedz

#18
Killi napisał(a):Skoro uznajesz, ze komisja nadała polską nazwę dla byłej niemieckiej miejscowości, to uznaj też to, że nie nadała polskiej nazwy, dla niemieckiej miejscowości w Niemczech, do której dociera polski skład kolejowy.
Posługuję się nazwami przez ustalonych przez KSNG, ale nie traktuję KSNG jako wyroczni.
Killi napisał(a):Dla mnie mrozik to zamrażalnik, ale to dla mnie, bo Ty, nie miałbyś pojęcia o co mi chodzi. Wyjdź w tych rozmyślaniach, z mądrego zdania, które sam napisałeś.
Mariusz W. napisał(a):Wtedy nikt by mnie nie zrozumiał.
Jeżeli napiszę, że „pociąg jedzie do Podgórnej Głównej (Oberhausen Hauptbahnhof)”, to ktoś nie zrozumie?
Odpowiedz

#19
Mariusz W., posógóje siem interpónkciom, ale ne traktójem jem jago wylocni.

Popadamy w absurd, w którym nie czuję potrzeby brania udziału.

Tak, jest to zrozumiałe tylko dla Ciebie, gdyż nie ma miejscowości i dworca na świecie, o nazwie Podgórna Główna.
Kolej Ziemi Goleniowskiej
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.facebook.com/linia424">www.facebook.com/linia424</a><!-- w -->
Odpowiedz

#20
Po prostu Mariusz za wszelką cenę chce grać wielkiego patriotę i nacjonalistę i wszystko przerabiać na język polski.
Takie są czasy, że do naszego języka przenikają słowa z innych i 99% społeczeństwa normalnie ich używa, nie wymyśla jakiś tam tłumaczeń. Idź tak do jakiegoś młodego człowieka i zapytaj się "masz konta na twarzoksiążce?' To na pewno nie dość, że nie zostaniesz zrozumiany to wręcz wyśmiany.
Zapraszam na swój kanał YouTube: http://www.youtube.com/user/MrPitagoras1989
Odpowiedz

#21
O kur** :-O Nie ma to jak ugrać 5 minut wolnej chwili żeby wejść na forum i stracić je na przeglądanie jakiegoś pier******a o jakiś spolszczeniach, nie ma się co dziwić że na forum jest tendencja spadkowa...

Mariusz W. proszę skończ z tym patriotycznym gównem, dostane bana za to że wyjechałem z Polski?

Mariusz W. napisał(a):Jeżeli napiszę, że „pociąg jedzie do Podgórnej Głównej (Oberhausen Hauptbahnhof)”, to ktoś nie zrozumie?
Nikt Cię nie zrozumie, bo wiedza to jedno a drugie to logiczne myślenie i nikt nie będzie sobie utrudniać życia w momencie gdy należy je sobie ułatwiać.
Niech nas łączy honor i więź zawodowa!

Kiedyś zawód maszynisty to był szacunek, teraz wstyd.

Zestawienia pociągów
Odpowiedz

#22
Właśnie przejechałem stacje Swarzędz Wink

Nie odnoszę się do FB i innych tego typu spraw, bo szkoda mi czasu. Dla mnie takie zmiany na siłę, nie mają nic wspólnego z patriotyzmem a już zapewne mało z wiedzą.
Kolej Ziemi Goleniowskiej
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.facebook.com/linia424">www.facebook.com/linia424</a><!-- w -->
Odpowiedz

#23
Mariusz W. napisał(a):Ponieważ nie ustalono urzędowego polskiego odpowiednika nazwy miejscowości Oberhausen, a kursuje tam polski pociąg, wziąłem sprawę w swoje ręce.
Dobrze, tylko co z tego wynika? Napiszesz teraz pismo do Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych by nazwa ta została przyjęta urzędowo? Wszyscy Polacy zaczną mówić Podgórna Główna? PKP Intercity zmieni tablice trasowe i zapowiedzi? No chyba nie...
Zresztą to, że nazwę miejscowości Oberhausen w warmińsko-mazurskim zmieniono na Podgórna nie oznacza, że tak samo można przedstawiać nazwę miejscowości Oberhausen w Niemczech.
Takie tematy to wywoływanie zbędnej, bezsensownej dyskusji i nabijanie postów. Nic nie wnoszą one do rzeczywistości i nie opuszczają ram forum.
Odpowiedz

#24
Poznanski_mech napisał(a):O kur** :-O Nie ma to jak ugrać 5 minut wolnej chwili żeby wejść na forum i stracić je na przeglądanie jakiegoś pier******a o jakiś spolszczeniach, nie ma się co dziwić że na forum jest tendencja spadkowa...
Dlaczego? Dobra gównoburza raz na jakiś czas wpływa pozytywnie na liczbę wejść i postów, ogólny ruch na forum. A już długo żadnej nie było ;-)
Jaro

Odpowiedz

#25
ET40, jasne, napewno gównoburza zachęci do regularnego przeglądania forum. Jak będę chciał poczytać jakieś bzdury którymi ktoś chce się dowartościować i pokazać jaki z niego "mądry" to wejdę sobie na zalezna, GW itp., a zapewne większość tak jak ja wchodzi na forum aby podyskutować na temat kolejnictwa.

Skoro moderacja tak widzi sprawę to chyba rewizja uprawnień nie powinna się skończyć na IPT.
Niech nas łączy honor i więź zawodowa!

Kiedyś zawód maszynisty to był szacunek, teraz wstyd.

Zestawienia pociągów
Odpowiedz

#26
No ale co twoim zdaniem mam zrobić w takiej sytuacji? Skasować temat? Dać wszystkim po ostrzeżeniu (łącznie z Mariuszem) za robienie gównoburzy? Zamknąć temat? Przenieść do OWION? O, a to jest dobry pomysł...

Póki nie latają noże naprawdę nie widzę potrzeby radykalnej interwencji.
Jaro

Odpowiedz

#27
Po prostu nie powinno się takich tematów poruszać, które ośmieszają całą społeczność forum.
Jedna osoba chce na siłę coś udowodnić, reszta się z tym nie zgadza, a temat wisi i ośmiesza forum.
Zapraszam na swój kanał YouTube: http://www.youtube.com/user/MrPitagoras1989
Odpowiedz

#28
Aż się odniosę do tematu w miarę merytorycznie Wink

Cytat:Pociąg kursuje do stacji Oberhausen, a nie żadnej Podgórnej. Obcych nazw własnych się nie tłumaczy

Tutaj trochę się mylisz. W 2001 roku powołana została wspominana już tutaj Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP przy Głównym Geodecie Kraju i jakby przejrzeć ich aktywność to co pewien czas ustanawiają oni nowe nazwy urzędowe dla zagranicznych miast.

Cytat:Facebook to facebook, a nie jakaś twarzoksiążka

Akurat ja pojęcie gębo czy twarzoksiążki traktuje z przymrużeniem oka i myślę, że jest to zrozumiałe.

Cytat:Takie są czasy, że do naszego języka przenikają słowa z innych i 99% społeczeństwa normalnie ich używa, nie wymyśla jakiś tam tłumaczeń.

Po to mamy odpowiednie instytucje państwowe, żeby walczyć z wulgaryzacją języka a pod taką podchodzi moim zdaniem zbyt częste używanie obcojęzycznych zwrotów.

Aczkolwiek między Bogiem a prawda, należy przyznać rację, że @Mariusz czasami przesadza :-P
Odpowiedz

#29
pitagoras23 napisał(a):Po prostu nie powinno się takich tematów poruszać, które ośmieszają całą społeczność forum.
Nie widzę w tym nic ośmieszającego.
pitagoras23 napisał(a):Jedna osoba chce na siłę coś udowodnić, reszta się z tym nie zgadza, a temat wisi i ośmiesza forum.
Na tym polega dyskusja, nawet jeśli osoba jest odosobniona w poglądach.

Twoja wiadomość nic nie wnosi do tematu.
Odpowiedz

#30
pitagoras23 napisał(a):Po prostu nie powinno się takich tematów poruszać, które ośmieszają całą społeczność forum.
Jedna osoba chce na siłę coś udowodnić, reszta się z tym nie zgadza, a temat wisi i ośmiesza forum.
Nie przesadzajmy też w drugą stronę. Dyskusja utrzymuje odpowiedni poziom, nie widzę w tym nic ośmieszającego. Raczej bezsensownego, ponieważ rozwiązanie Mariusza nie wniesie żadnych zmian do życia publicznego.

Mariusz nam wyjaśnił na czym polega problem (dosyć wątpliwy moim zdaniem) oraz pochodzenie spolszczonej nazwy. On będzie tego używał, reszta pewnie nie. I myślę, że w tym miejscu pora dyskusję zakończyć. Bo teraz to się dopiero zacznie "dyskusja" na dwadzieścia stron i naprawdę będzie się z czego pośmiać. Albo popłakać. ;-)
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.