• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[GOP] Tramwaje Śląskie
:rustsaltz: To pasazerowie przesiada sie na samochody spalinowe :-p
Zanim wejda elektryczne autobusy to przede wszystkim musza rozwiazac problem zasiegu i ceny! A to potrwa lata.
:masovian: Ale w wielu miejscach nie bedzie bus pasa. Z powodu braku miejsca. Poza bateriami masz LPG/CNG. Albo wymysla nowe tansze zamienniki.
  Odpowiedz
pasqudek, kliknij na nick i będziesz miał od razu ładnie wytłuszczony nick osoby, do której się zwracasz. Choć nie wiem, czy działa to na javowej Operze, ale z takim sposobem wywoływania interlokutora jeszcze się nie spotkałem w internetach (sam stosuję czasem znak @, np. gdy nie chce mi się wpisywać tych znaczków "b/b") :-P

@masovian, a byłeś może w Brugii albo w Gandawie? W tym pierwszym mieście masz autobusy cisnące przez sam środek zabytkowego centrum, w tym drugim masz jeszcze tramwaje, a do niedawna były jeszcze trolejbusy Tongue. Czyli się da, choć Belgowie mają dość dziwne podejście do komunikacji w centrach miast, mam na myśli to, że wciskają tam wszystko, co się da, nie widać tam obecnej już w Polsce mody na zamykanie starówek dla ruchu kołowego, również indywidualnego. Nie wiem, czy to takie dobre, osobiście wybierając się na piwo/lody/jedzenie do ogródka w centrum nie mam ochoty na wdychanie smrodów z rur wydechowych, z drugiej strony niestety ruch kołowy zwykle ożywia te okolice, choć nie jest to regułą.
  Odpowiedz
pasqudek napisał(a):To pasazerowie przesiada sie na samochody spalinowe :-p
Zanim wejda elektryczne autobusy to przede wszystkim musza rozwiazac problem zasiegu i ceny! A to potrwa lata.

Widzę, że jesteś trochę w "niedoczasie". :-) W Warszawie już testują/testowali autobusy na baterie. Akurat zasięg w obrębie miasta to żaden problem. Tylko stacje szybkiego łądowania trzeba postawić. Ale to taka sama infrastruktura jak stacja bennynowa dla autobusu.

pasqudek napisał(a):Ale w wielu miejscach nie bedzie bus pasa. Z powodu braku miejsca. Poza bateriami masz LPG/CNG. Albo wymysla nowe tansze zamienniki.

Owszem, ale tam prawdopodobnie też nie będzie miejsca idla tramwaju. :-)
ET40 napisał(a):@masovian, a byłeś może w Brugii albo w Gandawie? W tym pierwszym mieście masz autobusy cisnące przez sam środek zabytkowego centrum, w tym drugim masz jeszcze tramwaje, a do niedawna były jeszcze trolejbusy Tongue. Czyli się da, choć Belgowie mają dość dziwne podejście do komunikacji w centrach miast, mam na myśli to, że wciskają tam wszystko, co się da, nie widać tam obecnej już w Polsce mody na zamykanie starówek dla ruchu kołowego, również indywidualnego. Nie wiem, czy to takie dobre, osobiście wybierając się na piwo/lody/jedzenie do ogródka w centrum nie mam ochoty na wdychanie smrodów z rur wydechowych, z drugiej strony niestety ruch kołowy zwykle ożywia te okolice, choć nie jest to regułą.

Daleko nie trzeba szukać przykładu: Katowice. Smile To jest oczywiście kwestia wyboru. Ale da się żyć bez komunikacji miejskiej w zabytkowym centrum. Ale jak miasto jest duże i przede wszytskim bogate, to da się zrobić metro. :-) Ale wiem, że w GOP ze względu na kopalnie to temat nierealny...
  Odpowiedz
masovian napisał(a):Od samochodów na baterię się nie ucieknie. W końcu i tak ropa się skończy...
Oczywiście, że nie ale trzeba wykorzystywać to, że nie wszystko baterii potrzebuje.

Cytat:Ale jak miasto jest duże i przede wszytskim bogate, to da się zrobić metro.
A jak rozłożyć stacje metra, by każdy miał dostęp? co 300 metrów?

Cytat:Owszem, ale tam prawdopodobnie też nie będzie miejsca idla tramwaju.
W przeliczeniu na pasażera tramwaj potrzebuje mniej miejsca, w dodatku z racji kontrolowanego w stu procentach toru jazdy potrzebuje mniejszej rezerwy.

Cytat:W Warszawie już testują/testowali autobusy na baterie.
A w zadupiastym Jaworznie takimi jeżdżą.

Cytat: Ale to taka sama infrastruktura jak stacja bennynowa dla autobusu.
Z tym, że stacja benzynowa nie musi być na każdej pętli.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
  Odpowiedz
rustsaltz napisał(a):A jak rozłożyć stacje metra, by każdy miał dostęp? co 300 metrów?

Każdy to nie ma dostępu nawet do autobusu. A chodziło mi o to, że przy takim rynku stacje metra można zrobić i nie ma ani spalin, ani hałasu.

rustsaltz napisał(a):W przeliczeniu na pasażera tramwaj potrzebuje mniej miejsca, w dodatku z racji kontrolowanego w stu procentach toru jazdy potrzebuje mniejszej rezerwy.

Tylko jest bardzo drogie (tory, tory druty i wagony) i stosunkowo wolne... I tam gdzie nie ma miejsca to łatwiej wygospodarować bus pas niż robić rewolucję w ruchu stawiając tory i druty...

rustsaltz napisał(a):A w zadupiastym Jaworznie takimi jeżdżą.

Nie przesadzajmy. Jaworzno to nie zadupie, skoro jest w GOP. Zadupie w waszym województwie to Koniecpol albo Racibórz. A i to raczej wioski wokół.
rustsaltz napisał(a):Z tym, że stacja benzynowa nie musi być na każdej pętli.

Akurat w tym kraju jest więcej stacji benzynowych niż pętli. :-)
  Odpowiedz
masovian napisał(a):Każdy to nie ma dostępu nawet do autobusu. A chodziło mi o to, że przy takim rynku stacje metra można zrobić i nie ma ani spalin, ani hałasu.
Inaczej: jest pan Heniu i pan Zbigniew, obaj chcą jechać na piwo na rynek, mieszkają 800 metrów od siebie. Jak rozłożyć stacje, aby dostępność była logiczna? Metro, tramwaj, autobus i kolej tworzą RAZEM komunikację miejską. Chyba nie chciałbyś mieszkać w mieście, gdzie jest wyłącznie metro?

Cytat:Tylko jest bardzo drogie (tory, tory druty i wagony) i stosunkowo wolne...
Tyle tylko, że ten wagon powinien jeździć dwa albo trzy razy tyle co autobus, a pasażerokilometr tramwaju jest tańszy niż pasażerokilometr autobusu.

Cytat:Jaworzno to nie zadupie, skoro jest w GOP.
Takie Smardzowice też leżą w GOPie, a są kompletnym zadupiem, gdzie listonosz ma prawo spowiadać i udzielać ostatniego namaszczenia Tongue

Cytat:Zadupie w waszym województwie to Koniecpol albo Racibórz. A i to raczej wioski wokół.
Województwo śląskie to nie GOP.

Cytat:Akurat w tym kraju jest więcej stacji benzynowych niż pętli. :-)
Punktów, gdzie można kupić alkohol jeszcze więcej, a nikt nie postuluje autobusów na wódkę.
PL-KSL
  Odpowiedz
:rustsaltz: budowa stacji ladowania baterii to dodatkowy wydatek. Tak samo jak wymiana autobusow. A obecne musza X lat posluzyc.
Nadal tez pozostaje kwestia, ktorej nie wziales pod uwage.
Brak pradu lub kolizja. Wtedy tramwaje na danej linii stoja. Brak pradu to problem z ladowaniem baterii w autobusach/autachSmile Wiec lepsze jest inny sposob napedzania pojazdow.
Btw: u mnie na osiedlu predzej uslyszysz tramwaj.
  Odpowiedz
Kolizja na drodze tak samo sparaliżuje/utrudni ruch autobusowy. W metrze czy na kolei jest jeszcze gorzej, bo ewakuacja i sprzątanie trwa o wiele dłużej.

Cytat:Brak pradu to problem z ladowaniem baterii w autobusach/autachSmile Wiec lepsze jest inny sposob napedzania pojazdow.
Taki poważniejszy black-out i cywilizacji nie ma, więc brak prądu dotyczy wszystkich.

Cytat:Btw: u mnie na osiedlu predzej uslyszysz tramwaj.
Trudno porównywać stopiątkę z poprzedniej epoki i solarisa z drugiej dekady XXI wieku.
PL-KSL
  Odpowiedz
rustsaltz napisał(a):Inaczej: jest pan Heniu i pan Zbigniew, obaj chcą jechać na piwo na rynek, mieszkają 800 metrów od siebie. Jak rozłożyć stacje, aby dostępność była logiczna? Metro, tramwaj, autobus i kolej tworzą RAZEM komunikację miejską. Chyba nie chciałbyś mieszkać w mieście, gdzie jest wyłącznie metro?

Generalnie nie chciałbym mieszkać w mieście. :-) No chyba, że takim jak Sopot tyle, że z klimatem lepszym. :-)
Natomiast co do rozłożenie komunikacji miejskiej. To coś z Londynu mi się podoba w tej kwestii. Metro to taki pospieszny, a autobus osobowy i w związku z tym tańszy. Tramwajów nie widziałem. Czyli autobus ma więcej przystanków. Czyli Henio może dojechać autobusem do przystanku metra i się przesiąść..

rustsaltz napisał(a):Punktów, gdzie można kupić alkohol jeszcze więcej, a nikt nie postuluje autobusów na wódkę.

Postulują, postulują. To paliwo bardzo ekologiczne. W takiej Brazylii nawet 10% etanolu jest w paliwie. :-)
  Odpowiedz
Cytat:Metro to taki pospieszny, a autobus osobowy i w związku z tym tańszy. Tramwajów nie widziałem. Czyli autobus ma więcej przystanków. Czyli Henio może dojechać autobusem do przystanku metra i się przesiąść..
Bo tramwaje jako wynalazek starożytny i niepotrzebny zlikwidowali, czego teraz żałująTongue. Mnie się podoba model niemiecki: tam, gdzie jest miejsce tramwaj jedzie górą po wydzielonym torowisku, gdzie nie ma miejsca jedzie tunelem. O tyle lepszy od metra, że wymaga mniejszych zabezpieczeń, krótszych peronów, krótszej drogi hamowania i rozruchu (więc przystanki mogą być częściej). Zagęszczenie stacji metra tragicznie zmniejsza prędkość handlową. Podział taryfy to strzał w stopę, bo pasażerowie "przesiadkowi" wybiorą auto.

Cytat:Czyli autobus ma więcej przystanków. Czyli Henio może dojechać autobusem do przystanku metra i się przesiąść..
Co wydłuża czas przejazdu. Dlatego tramwaj potrafi być szybszy niż metro. Zresztą metro samo w sobie jest horrendalnie drogie i mało gdzie występują potoki uzasadniające taką inwestycję.
PL-KSL
  Odpowiedz
rustsaltz napisał(a):Mnie się podoba model niemiecki: tam, gdzie jest miejsce tramwaj jedzie górą po wydzielonym torowisku, gdzie nie ma miejsca jedzie tunelem.

Czyli de facto kolej miejska... U nas tramwaj w Poznaniu na jednym odcinku coś takiego przypomina.

rustsaltz napisał(a):Co wydłuża czas przejazdu. Dlatego tramwaj potrafi być szybszy niż metro. Zresztą metro samo w sobie jest horrendalnie drogie i mało gdzie występują potoki uzasadniające taką inwestycję.

Sam tramwaj często jest wolniejszy niż autobus. Natomiast jeśli chodzi o samą cenę to nawet ten na baterię autobus jest tańszy w inwestycji. A eksploatacja wychodzi podobnie jak tramwaju tam trzeba bawić się z baterią, a w tramwajach utrzymywać, torowisko, druty, itd.
  Odpowiedz
masovian napisał(a):Sam tramwaj często jest wolniejszy niż autobus.
Przy czym tramwaj nie stoi w korku.

Cytat:Natomiast jeśli chodzi o samą cenę to nawet ten na baterię autobus jest tańszy w inwestycji. A eksploatacja wychodzi podobnie jak tramwaju tam trzeba bawić się z baterią, a w tramwajach utrzymywać, torowisko, druty, itd.
Przy czym stare torowisko idzie do huty po 30 latach i robi się z niego nowe torowisko, a bateria po czterech latach staje się odpadem niebezpiecznym z którym nie wiadomo co robić.
PL-KSL
  Odpowiedz
rustsaltz napisał(a):Przy czym tramwaj nie stoi w korku.

Autobus na bus pasie też nie. :-) A o ile tańsze jest namalowanie bus pasu od postawienia torów i drutów? :-)

rustsaltz napisał(a):Przy czym stare torowisko idzie do huty po 30 latach i robi się z niego nowe torowisko, a bateria po czterech latach staje się odpadem niebezpiecznym z którym nie wiadomo co robić.

Wiadomo, wiadomo. Bateria nie jest jądrowa. Są magicy, co potrafią to regenerować. Oczywiście producenci ich zwalczają, bo to konkurencja. A tak w ogóle, to można by ich zobowiązać do zabierania swego zużytego sprzętu. Zresztą nie wiem czy tak nie jest już, bo przy kupnie akumulatora do samochodu, stary oddałem w miejscu zakupu.
  Odpowiedz
rustsaltz,
Brak pradu moze sparalizowac Twoje elektryczne pojazdy.

Budowa stacji ladowania baterii to koszt. Tak samo zakup odpowiednich autobusow.

Do przystanku innej linii autobusowej masz blizej i dojedziesz. Gorzej z tramwajem.
Liczyles o ile wzrosnie waga autobusu elektrycznego dzieki akumulatorom?
masovian Bo rustsaltz jeszcze samoloty Boeini/Airbus przerobi na elektryczneWink
  Odpowiedz
To nie takie proste. Polecam książkę Marca Elsberga "Blackout". Tam jest pokazane co by się działo w UE, gdyby prądu zabrakło. I zapewniam Cię, że nie tylko tramwaje oraz autobusy na baterię nie chodziłyby. W skrócie: stacje benzynowe chodzą na prąd. Oczywiście mają niektóre agregaty, ale benzyna na stacjach się szybko skończy. A rafinerie też chodzą na prąd i tam nie ma już takich agregatów, żeby zapewniły produkcję podczas braku prądu...

Poza tym autobusy elektryczne to mój argument w dyskusji. rustsalz twardo obstaje za tramwajami. :-)
  Odpowiedz