Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
W świat z rowerem
#1
Cześć! Pierwszy raz tutaj! :]

Czy możecie mi wskazać, które z pociągów dalekobieżnych wyjeżdżających z Polski dają możliwość zabrania ze sobą roweru? Pewnie, że mogę każde z połączeń sprawdzać w rozkładzie, ale chciałbym raczej zapytać o możliwości taboru na poszczególnych kierunkach. Bo mam wrażenie, że to on ostatnio kształtuje te kwestie.

Dwa lata temu podróżowaliśmy z rowerami EX/IC OeBB z Wiednia do Bregencji, jednak do Wiednia i z powrotem do Polski dotarliśmy PolskimBusem, bo przecież polski IC do Wiednia (Sobieski?) rowerów nie zabiera.

A dokąd dokładnie? Dokądkolwiek :), interesuje mnie każdy kierunek zagraniczny. Im dalej, tym lepiej.

Bardzo dzięki.

Szy.
Znajkraj. Wycieczki i wyprawy rowerowe
Obserwuj na Facebooku i na Instagramie
Odpowiedz

#2
Berlin / Hannover / Dortmund / Köln / Amsterdam

EIC 40 "BWE" rel. Warszawa Wschodnia - Berlin Hbf / Amsterdam Centraal (wagon nr 267 / wagon nr 167)
EIC 41 "BWE" rel. Amsterdam Centraal / Berlin Wannsee - Warszawa Wschodnia (wagon nr 167 / wagon nr 267)
EIC 42 "BWE" rel. Warszawa Wschodnia - Berlin Hbf (wagon nr 267)
EIC 43 "BWE" rel. Berlin Hbf - Warszawa Wschodnia (wagon nr 267)
EIC 44 "BWE" rel. Warszawa Wschodnia - Berlin Hbf (wagon nr 267)
EIC 45 "BWE" rel. Berlin Hbf - Warszawa Wschodnia (wagon nr 267)
EIC 46 "BWE" rel. Warszawa Wschodnia - Berlin Hbf (wagon nr 267)
EIC 47 "BWE" rel. Berlin Hbf - Warszawa Wschodnia (wagon nr 267)

Bratysława / Budapeszt

EIC 130 "Varsovia" rel. Budapeszt Keleti - Warszawa Wschodnia (wagon nr 350)
EIC 131 "Varsovia" rel. Warszawa Wschodnia - Budapeszt Keleti (wagon nr 350)
Niech nas łączy honor i więź zawodowa!

Kiedyś zawód maszynisty to był szacunek, teraz wstyd.

Zestawienia pociągów
Odpowiedz

#3
Dzięki. Choć miałem nadzieję na więcej... :]

Szy.
Znajkraj. Wycieczki i wyprawy rowerowe
Obserwuj na Facebooku i na Instagramie
Odpowiedz

#4
Wypisałem pociągi w których składzie znajdują się wagony przystosowane do przewozu rowerów.

A nie masz jakiegoś konkretnego miejsca gdzie chcielibyście jechać? Z chęcią pomożemy się tam dostać z rowerem Smile
Niech nas łączy honor i więź zawodowa!

Kiedyś zawód maszynisty to był szacunek, teraz wstyd.

Zestawienia pociągów
Odpowiedz

#5
Poznanski_mech napisał(a):Wypisałem pociągi w których składzie znajdują się wagony przystosowane do przewozu rowerów.

Super, bardzo dzięki Smile, miałem jedynie nadzieję, że więcej ich jeździ Smile


Plany? Południe Europy - Grecja, Włochy, Hiszpania? Podejrzewam jednak, że pociąg - z przesiadką lub dwiema, a także koniecznością rozbierania i pakowania rowerów przy braku wagonów rowerowych - nie będzie konkurencyjny dla samolotu. Ilością pakowań, czasem w podróży, ani nawet ceną. Zgadłem? :]

Choć wspomiany Wiedeń-Bregencja kosztował nas w SparSchiene chyba jedyne 100-kilkadziesiąt złotych za dwoje z rowerami. A był w dodatku genialną podróżą krajoznawczą - cała Austria w jeden dzień.

Dzięki :]

Szy.
Znajkraj. Wycieczki i wyprawy rowerowe
Obserwuj na Facebooku i na Instagramie
Odpowiedz

#6
Włochy:

7:12 - 13:16 || EIC 54 "BGE" rel. Gdańsk Główny - Berlin Hbf (nr 268)
13:52 - 20:41 || IC 2207 rel. Berlin Hbf - Monachium Hbf (nr -)

Bolonia -> Mediolan -> Turyn

21:08 - 4:20 || CNL 485 "Lupus" rel. Monachium Hbf - Bolonia Centralna (nr 259)
5:28 - 8:00 || R 2122 rel. Bolonia Centralna - Mediolan Centralny
8:18 - 9:58 || R 2008 rel. Mediolan Centralny - Turyn Port Susa

Rzym -> Neapol - > Tarent

21:08 - 9:22 || CNL 485 "Lupus" rel. Monachium Hbf - Rzym Termini (nr 259)
10:36 - 13:12 || R 2391 rel. Rzym Termini - Neapol Centralny
16:35 - 21:15 || R 3469 rel. Neapol Centralny - Tarant

Florencja

21:08 - 6:15 || CNL 485 "Lupus" rel. Monachium Hbf - Florencja (nr 259)

Werona -> Padwa / Wenecja

21:08 - 2:37 || CNL 485 "Lupus" rel. Monachium Hbf - Werona Porta Nuova (nr 259)
5:21 - 6:19 || R 2703 rel. Werona Porta Nuova - Padwa
5:21 - 6:48 || R 2703 rel. Werona Porta Nuova - Wenecja Santa Lucia

Triest

23:40 - 6:23 || CNL 40463 "Pictor" rel. Monachium Hbf - Udine (nr 288)
6:38 - 7:40 || R 6013 rel. Udine - Triest Centralny

Wszystkie powyższe pociągi mają możliwość przewozu roweru. I tak można zrobić dla każdego państwa.
Niech nas łączy honor i więź zawodowa!

Kiedyś zawód maszynisty to był szacunek, teraz wstyd.

Zestawienia pociągów
Odpowiedz

#7
Witam,
Przeczytałem w tym wątku bardzo konkretne porady jak dojechać z rowerem do Włoch. Ja z kolei planuję z grupą 10 osób wyjazd na Węgry. Chcemy wystartować z Wiednia, Bratysławy lub Budapesztu, problemem jest dojechanie tam pociągiem z rowerami. Dowiedziałem się że nie ma już rozkładu pociągu Varsovia, który jeździł jeszcze w 2014 r. Czy ktoś mógłby podpowiedzieć mi jak się dostać z rowerami do jednego z tych miast (mogą być też inne stacje, oby w tych okolicach). Zależałoby mi na możliwości rezerwacji biletów na rowery, bo planujemy wyjazd na początku sierpnia, więc chętnych do przewozu rowerów może być więcej. Na wciśnięcie 1-2 rowerów bez rezerwacji jest nadzieja, ale z 10 już tak łatwo może nie być...
Dzięki z góry i pozdrawiam
Piotr
Odpowiedz

#8
Wiedeń

9:45 - 16:01 EIC 110 [Warszawa - Česká Třebová] (miejsc: 8)
16:18 - 19:00 RJ 79 [Česká Třebová - Wien Hbf/Meidling] (miejsc: 7)

Bratysława

9:45 - 16:01 EIC 110 [Warszawa - Česká Třebová] (miejsc: 8)
17:18 - 19:50 EC 175 [Warszawa - Bratysława hl.n.] (miejsc: 4?)

Budapeszt

9:45 - 16:01 EIC 110 [Warszawa - Česká Třebová] (miejsc: 8)
17:18 - 22:35 EC 175 [Warszawa - Bratysława hl.n.] (miejsc: 4?)

To są przykładowe połączenia bez wielkich kombinacji typu 4 przesiadki. Fajnie jakbyś określił więcej szczegółów, czy mocno liczy się cena, jak najmniej przesiadek czy jest inne szmery bajery.
Niech nas łączy honor i więź zawodowa!

Kiedyś zawód maszynisty to był szacunek, teraz wstyd.

Zestawienia pociągów
Odpowiedz

#9
Wielkie dzięki za tak szybką odpowiedź, a przede wszystkim pożyteczną. Właśnie takie połaczenia jak podałeś najbardziej mnie interesują, czyli najchętniej z jedną przesiadką. Drugi ważny element to liczba rowerów jaką dany pociąg zabiera. Do pozostałych parametrów (cena, czas), to obawiam się, że będziemy musieli się dostosować.
Ja sprawdzając możliwości przewozu rowerów różnymi pociągami doszedłem tylko do informacji typu "liczba rowerów ograniczona". To że ta liczba to np. 8 jest dla mnie bardzo ważne. Zakładam, że jak jest miejsce przewidziane na 8 rowerów, to 10 powinno się zmieścić. Większym problemem może być zgoda konduktora, no i oczywiście to że poza naszą grupą może jacyś inni rowerzyści chcieliby tego dnia pojechać. U nas chyba nie ma czegoś takiego jak rezerwacja na rower. Jeździliśmy w poprzednich latach koleją z rowerami i zawsze obowiązywała zasada "kto pierwszy ten lepszy". A może można jakoś zarezerwować? W opisie pociągu EC 175 (odcinek Ceska Trebova-Budapeszt) napisane jest "przewóz rowerów z obowiązkiem rezerwacji" (wyszukiwarka SITKOL). Czy wiesz jak można sprawdzić dostępne miejsca na rowery w tym pociągu w wybranym dniu? Liczę trochę na to, że 4? zamieni się np. w 8 Smile
Jeszcze raz ogromne dzięki i pozdrawiam
Piotr
Odpowiedz

#10
Piotrze, owszem liczba, pisząc liczba miejsc miałem na myśli ilość wieszaków / dostępnych miejsc.

Od pewnego czasu na "pradze" zamiast wagonu Bmz jeździ Bdmpee 233, oczywiście nie jest to planowe zestawienie więc nie nastawiałbym się że akurat tego dnia pojadą 3 takie. Każdy ten wagon to 4 miejsca dla rowerów.

Oczywiście jest możliwość umieszczenia ich w jednym wagonie pod warunkiem dogadania się z drużyną konduktorską i umieszczenia ich w taki sposób aby nie utrudniały poruszania się po tej części i nie stanowiły zagrożenia w przypadkach awaryjnych typu nagłe hamowanie. W sytuacji awaryjnej pozostanie Wam złożyć i przewieźć jako bagaż.

Jak sprawa ma się na południu nie mam większego pojęcia, musiałbym uderzyć do któregoś Czecha jeśli jest Ci to coś pomoże.
Niech nas łączy honor i więź zawodowa!

Kiedyś zawód maszynisty to był szacunek, teraz wstyd.

Zestawienia pociągów
Odpowiedz

#11
Wygląda że przewiezienie 10 rowerów bez rozkładania jest mocno niepewne. Wolę nie polegać aż tak na szczęściu (mam na myśli dodatkowy wagon z miejscami na rowery) i raczej zdecydujemy się na transport drogowy. Pewnie wynajmiemy busa z przyczepą.
Bardzo dziękuję za szczegółowe informacje, bo ułatwiło mi to decyzję, chociaż w tym przypadku oznacza to rezygnację z pociągu. Coż, może innym razem...
Bardzo dziękuję i pozdrawiam
Piotr
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.