Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaka praca na kolei?
#1
Witam!
Mam 16 lat i myślę nad pójściem do Technikum nr 4 w Sosnowcu na kierunek technik transportu kolejowego. Niestety mam wadę wzroku -1 w obu oczach i noszę okulary. Domyślam się, że maszynistą nie mogę zostać :-( Stąd moje pytanie: jaką pracę na kolei mogę dostać po skończeniu tego technikum i z moją wadą wzroku?
Odpowiedz

#2
Możesz brudzić się za marne pieniądze na warsztacie, o ile oczywiście Cię przyjmą. Wtedy raczej specjalność ruchowa jest mało przydatna. Możesz oczywiście nieco zaryzykować i liczyć na korekcję wady wzroku, ale dobrze jest mieć coś w zanadrzu, bo możesz być tym ułamkiem populacji, która się na korekcję nie łapie.

Ja zostałem maszynistą mając w Twoim wieku wadę -3, -4, więc głowa do góry Wink. A, jeszcze jedna kwestia: jeżeli nosisz okulary -1 to polegniesz, jeżeli jesteś dalekowidzem prawie na pewno przejdziesz badania.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#3
Dlaczego ''polegnę'' nosząc okulary -1 ? (Jestem krótkowidzem)
Odpowiedz

#4
Bo żaden lekarz nie podbije Ci badań wstępnych na maszynistę w okularach. Na warsztat owszem, ale możesz mieć problem ze znalezieniem pracodawcy, bo raczej zatrudnia się z myślą o szkoleniu.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#5
Czyli jednak maszynista odpada :-( A jak wygląda np. praca dróżnika
Odpowiedz

#6
W okularach odpadają wszystkie związane z ruchem.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#7
A jeśli pojawiłbym się na badanich bez okularów to miałbym jakieś szanse mając taką wadę?
Odpowiedz

#8
Zatajanie chorób wiąże się z konsekwencjami prawno-karnymi.
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.kolejgniezno.cba.pl">www.kolejgniezno.cba.pl</a><!-- w -->
Odpowiedz

#9
Widzę, że nie mam nawet co myśleć o tej szkole. Szkoda bo to bardzo utrudni mój wybór szkoły, a poza tym zostanie maszynistą zawsze było moim marzeniem ;-) Dziękuję za poinformowanie mnie, że nie nadaję się do tego, bo jeszcze niepotrzebnie poszedłbym do tego technikum :-) Pozdrawiam!
Odpowiedz

#10
Ja bym nie rezygnował, jeśli Cię tam przyjmą i nie przejdziesz badań to zawsze masz drugi i trzeci wybór. Nie rezygnuj. Spróbować nie można a wręcz trzeba.
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.kolejgniezno.cba.pl">www.kolejgniezno.cba.pl</a><!-- w -->
Odpowiedz

#11
Spark20 napisał(a):A jeśli pojawiłbym się na badanich bez okularów to miałbym jakieś szanse mając taką wadę?
Nie przeczytasz tablicy z wadą -1.

Cytat:Szkoda bo to bardzo utrudni mój wybór szkoły, a poza tym zostanie maszynistą zawsze było moim marzeniem
Jeżeli poważnie o tym myślisz, to raczej rozważ opcję technikum elektrycznego albo mechanicznego (mechatronicznego). Korekcję raczej zrobisz, poza tym w ciągu 4 lat może Ci się kolej odwidzieć i zostaniesz na lodzie. Inna rzecz, że sprawy ruchu i zabezpieczenia nie są tak istotne dla maszynisty jak dla dyżurnego, natomiast mając solidne podstawy ogarniesz budowę lokomotyw, co jest zdecydowanie trudniejsze. No i zawsze możesz pomyśleć o pracy w firmie produkującej tabor.

Nie chcę nikogo absolutnie obrażać, ale patrząc na kolegów po kolejówce w Sosnowcu mam dość mieszane uczucia na temat tej szkoły.

Ja osobiście jestem elektrykiem z wykształcenia i uważam, że szkoła dała mi dobre podstawy do pracy na kolei.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#12
rustsaltz napisał(a):Nie przeczytasz tablicy z wadą -1.
A co jeśli ma się szkła kontaktowe ? Sprawdzają to ? :-P
Odpowiedz

#13
Okulista widzi na pierwszy rzut oka. Pierwsze pytanie, które pada na wejściu jest właśnie o okulary albo soczewki. Jeżeli masz, każą zdejmować. Jeśli okłamiesz, a wyjdzie w gabinecie to masz mało przerąbane, bo tylko badań nie przejdziesz dokąd lekarz nie odejdzie na emeryturę, jeżeli wyjdzie przy wypadku pójdziesz siedzieć.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#14
Dzięki za porady, ale będę musiał zrezygnować z zawodu maszynisty (i tej szkoły), bo jeżeli korekcja wzroku to jedyna możliwość na to, to nie 'widzi mi się' robienie tego.
Odpowiedz

#15
rustsaltz napisał(a):Nie przeczytasz tablicy z wadą -1.

Nikt mi nie wmówi, że wszyscy starsi pracownicy na nastawniach mają wzorowy wzrok... A ilu nosi okulary...
Mój kolejowy kanał na YT: http://www.youtube.com/user/MMERLIN2

Moja strona kolejowa na FB: https://www.facebook.com/DamianTkolej
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Praca na kolei mariowski1981 3 1 083 28.08.2023, 23:55
Ostatni post: CounterSpace838
  Jaka firma dla maszynisty w Śląskim? BRT1 9 1 711 01.04.2023, 11:01
Ostatni post: BRT1
  Praca na kolei w 2022 roku Grer 10 2 700 29.03.2023, 18:41
Ostatni post: elogreko
  Jaka medycyna kolejowa najlepsza jeśli chodzi o badania lekarskie? BaKu_Mechanik 1 1 470 18.11.2022, 09:15
Ostatni post: MR Q
Question Praca na kolei w okolicy Gorzowa Wlkp Marcin 3 1 977 30.03.2021, 10:02
Ostatni post: erap2

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.