• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[KM] "Słonecznym" nad morze
#1
3 czerwca rusza pociąg "Słoneczny"

„Słoneczny” to pociąg Kolei Mazowieckich kursujący w relacji Warszawa Zachodnia – Gdynia Główna – Warszawa Zachodnia. Po raz pierwszy został uruchomiony w 2005 roku i od tego czasu cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród podróżnych. W tym roku „Słoneczny” wyruszy na szlak już 3 czerwca.


Bilet normalny na trasie Warszawa – Gdynia – Warszawa będzie kosztował 35 zł. Od tej ceny przysługują ulgi ustawowe i handlowe. Ponadto mieszkańcy Mazowsza, którzy będą chcieli skorzystać z pociągu „Słoneczny” będą mogli dojechać do Warszawy za jedyne 5 zł.

„Słoneczny” będzie kursował zestawiony z nowoczesnych, klimatyzowanych wagonów piętrowych, które są także przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Podróżując pociągiem „Słoneczny” będzie można także nieodpłatnie przewieźć psa i/lub rower (oferta „Pies gratis”, „Rower gratis”).

- Pociąg „Słoneczny” to wakacyjna wizytówka Spółki „Koleje Mazowieckie – KM”. Został uruchomiony z myślą o mieszkańcach Mazowsza, którzy chcą spędzić wakacje nad morzem – mówi Donata Nowakowska, Rzecznik Prasowy Kolei Mazowieckich.

Z uruchamianego połączenia Kolei Mazowieckich będzie można skorzystać w następujących dniach czerwca: 3-6, 12-13, 19-20. Natomiast od 26 czerwca do 31 sierpnia „Słoneczny” będzie kursować codziennie.

„Słoneczny” cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży i rodzin z dziećmi. W ubiegłym roku z podróży pociągiem „Słoneczny” skorzystało prawie 110 tysięcy osób.

(źródło: Koleje Mazowieckie, 27 maja 2010)
  Odpowiedz
#2
W 2011 roku pociąg "Słoneczny" wyruszy w trasę Warszawa-Gdynia po raz pierwszy dnia 4 czerwca, i do 18 czerwca będzie kursował wyłącznie w weekendy, a następnie codziennie - począwszy od piątku 23 czerwca, aż do 31 sierpnia.

Zastanawiam się trochę, jakie wagony pojadą w jego składzie. Czy z jakichś przyczyn nie będą to już piętrowe Bombardiery? W rozkładzie widnieje ikonka "pociąg z elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT)" - czy to błąd, czy zapowiedź jazdy FLIRTem? Bo chyba nie jakimś staruszkiem...

Czas przejazdu: 4:47, cena biletu normalnego: 34 zł
Bahnfahren ist unser Business
  Odpowiedz
#3
W zeszłym roku obsługę tego pociągu stanowiły wagony Bombardiera+EU07, dwa lata temu 2xEN57.
  Odpowiedz
#4
Jeśli piętrowe Bombardiery, to może z Traxxem na czele?
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
  Odpowiedz
#5
przem710, W 2009 widziałem bombardiery (początek lipca).
  Odpowiedz
#6
Być może czasami się zdarzały EN57, sprawdzę bo mam foto w domowym archiwum.

[ Dodano: 2011-05-04, 15:01 ]
Tak masz rację dwa lata temu również były Bombardiery.
  Odpowiedz
#7
Też uważam że jeździ na bombardierach już od conajmniej ;-) 2 lat, ale głowy sobie urwać nie dam...
Czemu miałby nagle pojechać tylko do Gdańska?
Bahnfahren ist unser Business
  Odpowiedz
#8
..
  Odpowiedz
#9
Z tego co wiem KM mają umowę z SKM na obsługę składu w ich macierzystej lokomotywowni w Gdyni Cisowej. Wagony są tam czyszczone przed drogą powrotną, wiec wydaje mi się że na pewno "słoneczny" dojedzie do Gdyni.
  Odpowiedz
#10
psim napisał(a):Czemu miałby nagle pojechać tylko do Gdańska?
Prace modernizacyjne w Gdyni. Na razie KM myślą, co zrobić z propozycją PLK...
mikrobart napisał(a):Jeśli piętrowe Bombardiery, to może z Traxxem na czele?
Przynajmniej na początku - na pewno nie. Traxxy ciągle w trakcie badań homologacyjnych (przynajmniej 2-3 tygodnie jak nie wiecej samych badań + oczekiwanie na opinię z jednostki certyfikacyjnej + zgoda UTK), poza tym obsługa lokomotyw ciągle nalezy do Cargo, maszyniści KM nie dość że muszą się nauczyć swojego Traxxa (w odpowiedniej ilości), to jeszcze musieliby znać (przynajmniej kilku maszynistów) szlak do Gdyni w całości.
Tak więc nie jest to takie proste, jak się wydaje. A zysk z prowadzenia Traxxem - prawie żaden, poza pokazówką.
  Odpowiedz
#11
Cytat:Według rzeczniczki, możliwe jest uruchomienie przez KM innych [niż poc. Słoneczny rel. Warszawa-Gdynia] wakacyjnych połączeń - Naszą misją jest wykonywanie przewozów w województwie i na tym się skupiamy. Jeżeli jednak połączenia komercyjne będą się bilansować, nie mówimy nie - powiedziała Nowakowska. Zapytana o możliwość uruchomienia połączeń np. do Krakowa przyznała, że problem stanowią brak "slotów" na Centralnej Magistrali Kolejowej w godzinach, w których Koleje Mazowieckie chciałyby uruchamiać pociąg.

Dziwna historia z tymi "slotami", miałem wrażenie że po CMK pociągi obecnie kursują rzadziej, niż niegdyś. Może KM mają bardzo wyśrubowane oczekiwania co do odpowiadających im godzin...

Fajnie też, że KM troszczą się o swoich pracowników i ich nie mobbingują:

Cytat:Nie wiadomo, czy wagony będą ciągnięte przez jedną z zakupionych do ich obsługi lokomotyw Traxx - Z powodu modernizacji trasy, rodzaj lokomotywy nie będzie miał wpływu na prędkość pociągu, bo i tak nie uda się odpowiednio rozpędzić - mówi rzeczniczka. Przewoźnikowi zależy jednak, żeby Traxxy, zwane "Hetmanami", zdążyły na sezon wakacyjny - Chodzi głównie o zwiększony komfort pracy maszynisty - mówi Nowakowska.

Chociaż ja tu dostrzegam również bezpośrednie oszczędności finansowe na korzystaniu z maszyn własnych, a nie dzierżawionych ;-)

http://www.rynek-kolejowy.pl/24225/754_ ... _morze.htm
Bahnfahren ist unser Business
  Odpowiedz
#12
6 godzin i 46 minut to robi wrażenie, wiem że to nie wina KM, ale to naprawdę porażka.
  Odpowiedz
#13
przem710, wiedz, że według Sitkola "Słoneczy" jedzie 4 godziny, natomiast pociąg spółki InterCity jedzie ponad 10 :-D Oczywiście przez Białystok ;-)
Pociągiem nad Zalew Szczeciński
Wysiadając bądź ostrożny na drodze, następny przystanek: Cmentarz Centralny
  Odpowiedz
#14
Sitkolowy żarcik był rewelacyjny:
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 0140_n.jpg

Wakacyjne połączenia do Krakowa? Nie, bo i po co? Mało to pociągów do Krakowa? Lepiej zadbać o połączenie do miasta turystycznego - jest Słoneczny, może być i Szczytowy ;-)
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
  Odpowiedz
#15
Słoneczny kursuje codziennie już od 23 czerwca.
http://www.rynek-kolejowy.pl/25180/Od_d ... iennie.htm
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości