Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oznaczenia na wagonach towarowych w Prusach
#1
Witam! Historią kolei interesuję się raczej amatorsko i dorywczo, ale w pewnym momencie zostałem niejako zmuszony do głębszych studiów. Opracowuję zbiór starych zdjęć z Prus Wschodnich. Na jednym z nich widoczny jest wagon towarowy, stojący w dzielnicy spichrzów Królewca - Laak (prowadził tam boczny tor od Dworca Piławskiego). Nad zderzakiem namalowana jest data "Haftpfl.b.13.5.09" i pod spodem "Königsberg". Domyślam się, że chodzi o datę przeglądu technicznego, ale którego? Ostatniego, czy następnego? I co ile lat te przeglądy musiały być robione? Jest to dla mnie bardzo ważne, bo pozwoliłoby mi całkiem dokładnie datować nie tylko to jedno zdjęcie, ale i kilkaset innych zrobionych w mieście niewątpliwie w ramach jednej akcji fotograficznej. Serdecznie pozdrawiam i będę wdzięczny za oświecenie. Spróbuję wstawić zdjęcie, gdy się połapię jak to robić.
Odpowiedz

#2
Zdjęcie się przyda.
PL-PKPIC | Zapraszam - *Baza Wagonów Kolejowych*
Odpowiedz

#3
Oto zdjęcia:


Załączone pliki Miniatury
       
Odpowiedz

#4
To jest pruski klasyk G10?
PL-PKPIC | Zapraszam - *Baza Wagonów Kolejowych*
Odpowiedz

#5
Obawiam się, że nie rozumiem pytania, więc tylko udostępnię lepszy widok całego wagonu:


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz

#6
Zapytałem się czy wagon na zdjęciu to G10.

A data podana na ostojnicy to data ostatniej rewizji.
PL-PKPIC | Zapraszam - *Baza Wagonów Kolejowych*
Odpowiedz

#7
Lutek napisał(a):To jest pruski klasyk G10?

Na mój gust faktycznie przedstawiciel rodziny zwyczajowo nazywanej G10 ;-)
Pozdr.

CAr.
Odpowiedz

#8
Niestety, nie znam się na typach wagonów. A, więc ostatnia rewizja? Bo zastanawiałem się, czy "Haftpfl.b." nie oznacza "Haftpflicht bis" (odpowiedzialność do).

W takim razie ile czasu mogło upłynąć do następnej rewizji?
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  wstawka hamulcowa oznaczenia Joanna555 0 273 09.01.2024, 09:45
Ostatni post: Joanna555
  Oznaczenia na starej szynie luckas 16 13 462 27.05.2011, 14:54
Ostatni post: Obleśny Szczur

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.