Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Energia odnawialna na kolei
#1
Witam,
Potrzebuję informacji może jakiś artykułów lub strony, ponieważ wykonuję prezentację( na studia) na temat Jak wykorzystuje się źródła energii odnawialnej w kolei XXI wieku. Jeżeli jesteście w stanie to proszę o jak najszybszą pomoc. Z góry dziękuję
Mój mail aby wysłać <!-- e --><a href="mailtoBig Grinaniel5555555@interia.pl">Daniel5555555@interia.pl</a><!-- e -->
Odpowiedz

#2
Nie bardzo rozumiem. Kolej sama w sobie nie produkuje energii, więc wykorzystuje energię odnawialną na tyle na ile dostawcy energii z usług których korzysta. Chyba że masz na myśli rekuperację - zasada działania jest opisana w internetach i na pewno była też poruszana na forum
Odpowiedz

#3
Moze koledze chodzi o powracaniu energii podczas hamowania pojazdu trakcyjnego? Malo wiemy z tego pierwszego postu.
PL-PKPIC | Zapraszam - *Baza Wagonów Kolejowych*
Odpowiedz

#4
Dlatego napisałem

Cytat:Chyba że masz na myśli rekuperację - zasada działania jest opisana w internetach i na pewno była też poruszana na forum
Odpowiedz

#5
nie chodzi mi o odzyskiwanie energii np. z hamowania lecz o źródła energii inne niż dotychczas, które wykorzystywane są w kolei. Dzisiaj mamy prąd a on z węgla, gaz. A chodzi o energię np. z wiatru, wody, słońca, może jakieś reaktory nie wiem jeśli wiecie to pomóżcie.
Odpowiedz

#6
Kolega sarna napisał
sarna napisał(a):wykorzystuje energię odnawialną na tyle na ile dostawcy energii z usług których korzysta.
i w tej kwestii musiałbyś się zorientować. Nie słyszałem o pociągach z ogniwami slonecznymi Wink
PKP jest 'spoko' - lubisz to? :)
Odpowiedz

#7
macgyver, reaktory nie są odnawialnym źródłem energii. Poza tym pomyśl - jak wyobrażasz sobie pociąg napędzany energią wody? Albo wiatrem? Pytanie nie ma zbytnio sensu, nie da się i już. Chcąc pokryć pociąg panelami słonecznymi może starczy nam na oświetlenie, ale na pewno nie na napęd. A prąd niekoniecznie musi pochodzić z węgla.
Odpowiedz

#8
W historii można spotkać parę przykładów np. lokomotywy na gaz drzewny albo parowozy opalane paliwami odpadowymi.
Odpowiedz

#9
ale tu chodzi o wiek 21, czy jakieś są innowacje w tej sprawie. Z tym wiatrem i wodą chodziło mi, że mamy jakieś elektrownie wiatrowe lub wodne które wytwarzają prąd i on wiadomo dostarczany jest również jako źródło energii dla kolei. Czy gdzieś na świecie lub w Polsce się z tym spotykamy. Daję jakąś przykładową definicję
Odnawialne źródła energii – źródła energii, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, ponieważ ich zasób odnawia się w krótkim czasie. Takimi źródłami są między innymi wiatr, promieniowanie słoneczne, opady, pływy morskie, fale morskie i geotermia.
Odpowiedz

#10
MichałŁ napisał(a):W historii można spotkać parę przykładów np. lokomotywy na gaz drzewny albo parowozy opalane paliwami odpadowymi.
To nie jest energia odnawialna

macgyver napisał(a):Z tym wiatrem i wodą chodziło mi, że mamy jakieś elektrownie wiatrowe lub wodne które wytwarzają prąd i on wiadomo dostarczany jest również jako źródło energii dla kolei. Czy gdzieś na świecie lub w Polsce się z tym spotykamy.
Kolej pozyskuje energię od dostawcy. Nie interesuje ich skąd dostawca bierze energię. Jeśli jednym ze źródeł jest energia odnawialna i część energii którą zużywa kolej jest ze źródeł odnawialnych to nie oznacza automatycznie że kolej działa na energii odnawialnej. Równie dobrze można by rozpatrzyć dostawcę energii który ma elektrownię węglową 999MW i wiatrową 1MW i wszyscy odbiorcy będą się szczycili że korzystają z energii odnawialnej. Może teoretycznie tak, ale w praktyce takie stwierdzenie jest bez sensu.
Odpowiedz

#11
Deutsche Bahn juz jedzi na Okostrom Big Grin Caly prad do sieci jest dostarczamy ze zrodel odnawialnych jak elektrownie wiatowe .
Odpowiedz

#12
może trafiliście gdzieś w jakiś czasopismach na ten temat

[ Dodano: 2013-10-13, 20:35 ]
chodzi o wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w kolei XXI wieku niekoniecznie to musi być zasilanie taboru kolejowego, ale może całą infrastruktura związana z kolejnictwem w Polsce i na świecie, może przy produkcji w 21 wieku stosuje się energie odnawialną
Odpowiedz

#13
Kolej nadal wykorzystuje energię konwencjonalną, jedyne co mi przychodzi do głowy do tramwaj na energie słoneczną. Z tego co słyszałem gdzieś w Europie trwają testy takich maszyn. Również w Polsce pojawiły się pewne plany:
http://biznes.onet.pl/darmowy-tramwaj-n ... rasa-detal

Zdaje się że w którymś z francuskich miast tramwaje mają panele słoneczne na dachu które ładują akumulatory podczas jazdy (akumulatory ładowane są również z sieci). Gdy tramwaj dojeżdża do centrum gdzie nie ma sieci trakcyjnej korzysta z energii zgromadzonej w akumulatorach. Jak działa i czy jeszcze działa ten system tego nie wiem.
Odpowiedz

#14
http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/670703.html
O to chodziło Big Grin może uda się jeszcze pomóc...
Odpowiedz

#15
Zapewne chodzi tu o zakres mocy, jaki pochodzi z energetyki zawodowej korzystającej z odnawialnych źródeł energii. Polska energetyka opiera się na energii chemicznej węgla i przez długi czas tak będzie.
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.