Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kolejowa Straż Pożarna
#1
Witam,przyznaję się bez bicia jestem pasjonatem kolei z dość ograniczoną wiedzą, pasjonuję się również szeroko pojętym pożarnictwem.

Mam pytanie odnośnie stacji kolejowej w Lipuszu (woj.pomorskie)węzeł linii kolejowej 211 oraz 212. Na dobudówce dworca można jeszcze ujrzeć nadgryziony zębem czasu napis "Kolejowa Straż Pożarna Lipusz"
Gdzie mam szukać informacji na temat w/w jednostki ,dokumentacji,roku założenia,wyposażenia itp. ??
archiwa PSP nic na ten temat nie mówią.

z góry dziękuje za pomoc.
Odpowiedz

#2
Kolejowa Straż Pożarna była organizowana przez PKP w ramach swojej działalności, choć były one podległe pod komendy ówczesnej Zawodowej Straży Pożarnej. Dziwne więc, że w archiwach PSP nie ma żadnych informacji o tej jednostce. Spróbuj dotrzeć do dokumentów PKP z tamtego okresu - niestety nie mam zielonego pojęcia gdzie można takowych szukać. Widzę, że w Lipuszu ma siedzibę OSP - możesz także tam poszukać jakichś "papierów", popytać ochotników.

Ze swej strony mogę Ci polecić stronę internetową http://www.prl998.pl. Można tam znaleźć wiele informacji związanych ze Strażą Pożarną okresu PRL. Strona cały czas się rozwija, być może z czasem pojawią się wiadomości na temat interesującej Cię ZZSP PKP.
Odpowiedz

#3
Dziękuje za pomoc.
Co do ochotników sam jestem Naczelnikiem takowej jednostki w tym roku obchodzimy 90-lecie nie tyle samego powstania co "odrodzenia" po okresie wojennym(podobno część sprzętu powstałej OSP pochodziła z jednostki kolejowej),dlatego też bardzo nam zależy na odnalezieniu jakiegokolwiek źródła pisanego na ten temat.

Archiwa OSP sięgają roku 1923, ZSP PKP istniała znacznie wcześniej,pytanie od kiedy?
Odpowiedz

#4
W takim razie pozostaje Ci dotrzeć do archiwów PKP. Być może koledzy z większą wiedzą w dziedzinie kolei powiedzą Ci gdzie można je znaleźć.
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.