Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kraków - Warszawa - Kraków
#1
Przez najbliższy, bliżej nieokreślony czas będę zmuszony pokonywać tę trasę prawie codziennie. Wyjazd rano ok. 5.00 (aktualnie 5.17 jedzie TLK z Centralnego), powrót ok. 16-17 z Dworca Głównego w Krakowie (tutaj częściej EIC).

Pytanie z gatunku: jak zoptymalizować koszty dojazdu? Z tego co sam się zdążyłem zorientować, to przy tej ilości podróży najkorzystniejszym będzie zakup kolorowej karty intercity (9900pln na rok w drugiej klasie).

Czy moje wyliczenia są słuszne? Oczywiście im częściej będę jeździł tym szybciej się ona 'zwróci'. Minimalny koszt dzienny jaki aktualnie ponoszę to 120pln (2 x 60pln za bilet TLK). Częściej jednak jest to 60pln + 127pln (EIC), a po zmianie rozkładu od 01.09 może się okazać iż będzie to 2 x 127pln

Zastanawiam się także, ale chyba tak jest, czy posiadając tę kartę nie muszę się 'bawić' w dokupywanie tzw. 'miejscówek'?
Odpowiedz

#2
Baton napisał(a):Zastanawiam się także, ale chyba tak jest, czy posiadając tę kartę nie muszę się 'bawić' w dokupywanie tzw. 'miejscówek'?
Na inne pytania Ci nie odpowiem, poczekamy na głos większych ekspertów, ale z tym pytaniem sobie poradzę: teraz miejscówki są bezpłatnie wydawane do biletu lub od razu na nim drukowane (jeśli to bilet jednorazowy). Nie ma obawy, że będziesz musiał ponosić jakieś dodatkowe koszty.
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz

#3
Dziękuję za odpowiedź. Wiem że są bezpłatne, ale czy muszę je 'kupować', zamawiać czy cokolwiek... Po zalogowaniu się do e-intercity mogę taką miejscówkę sobie zamówić, ale szkoda mi czasu na to tracić 2x dziennie. Oczywiście bez miejscówki mogę nie mieć miejsca, ale już jeżdżę tak kilka tygodni i nie miałem z tym większego problemu...
Odpowiedz

#4
Baton napisał(a):Po zalogowaniu się do e-intercity mogę taką miejscówkę sobie zamówić, ale szkoda mi czasu na to tracić 2x dziennie.
Wydaje mi się, że system e-IC nie daje możliwości pobrania samej miejscówki.

Oczywiście możesz do kasy pójść raz, nabrać miejscówek na konkretne dni i godziny (co pewnie trochę potrwa) a potem z nich korzystać.

Miejscówki mieć nie musisz ale tak jak wspomniałeś - nie masz wtedy gwarancji miejsca siedzącego.
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz

#5
Do wszystkich biletów ryczałtowych można pobrać nieodpłatną miejscówkę, dobrze mieć przy tym bilet, na który chcemy jechać, bo czasem kasjerki chcą widzieć (zgodne to z przepisami?). Nie można pobrać miejscówki przez system e-ic.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#6
Można, można Smile Właśnie rozmawiałem z Panią Katarzyną, która to zajmuje się wydawanie tych kart. Podobno podaje specjalny kod za pomocą którego można pobrać miejscówkę w formie elektronicznej. Jednak tak jak już wcześniej napisałem i napisano: w obecnej sytuacji szkoda na to czasu, pociągi jeżdżą raczej puste niż pełne, przynajmniej na tych relacjach na których ja podróżuję...
Odpowiedz

#7
Ja bym był ostrożny, w końcu różnie to bywa Wink. Jeżeli pobierasz miejscówkę nie musisz jej drukować, zapisujesz tylko numer miejsca np. na telefonie i już masz pewność, że nikt Cię nie usunie. Tylko nawiedzeńcy chcą oglądać miejscówkę, ale zawsze można rzec, że się nie ma Big Grin

Szkoda, że IC nie pomyślało o wszystkich posiadaczach biletów zryczałtowanych :/
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#8
Tak generalnie: uważacie że zakup tej karty w moim przypadku to dobry pomysł? Wziąłbym 1 klasę, ale różnica w cenie powalająca i chyba nie warto.

Szkoda że do miejsc w przedziale menagerskim należy dopłacać, no i nie wiadomo czy będzie działać na pendolino, na które liczę już w przyszłym roku jak dobrze pójdzie.

Jeszcze jakby się tutaj ktoś taki znalazł to do pełni szczęścia brakuje mi darmowego, albo bardzo taniego parkingu blisko centralnego. Tak żeby Smarta na kilka pół dnia przechować... :-)
Odpowiedz

#9
Baton jest sens jeździć pociągami? Ja już bym pomyślał o jakimś wynajmie mieszkania na miejscu albo jeżdżeniu samochodem, pociągami za drogo to wyjdzie ;-)
Odpowiedz

#10
flanker napisał(a):Baton jest sens jeździć pociągami?
Ależ herezje na ForumKolejowe.pl! Oczywiście, że warto!

A bilet miesięczny? Ogólnie jak wygląda sprawa biletów okresowych? Nigdzie nie widzę żadnych taryf, IC je ukryło przede mną na stronie Wink
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz

#11
Miesięczny jest na odległość do 240 km, a zdaję się, że Kraków od Warszawy leży troszkę dalej Wink

Admin, nie grzesz:
http://intercity.pl/pl/dokumenty/Przepi ... .06.13.pdf

Cytat:Ja już bym pomyślał o jakimś wynajmie mieszkania na miejscu albo jeżdżeniu samochodem, pociągami za drogo to wyjdzie
Nie zawsze jest to możliwe, a samochód na jedną osobę wyjdzie drożej, dłużej i bardziej męcząco.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#12
Cytat:Admin, nie grzesz:
http://intercity.pl/pl/do...%2021.06.13.pdf
Nie wiedziałem, dzięki, właśnie się douczam.
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz

#13
flanker napisał(a):Baton jest sens jeździć pociągami? Ja już bym pomyślał o jakimś wynajmie mieszkania na miejscu albo jeżdżeniu samochodem, pociągami za drogo to wyjdzie ;-)

Pracuję w Krakowie, a rodzina w Warszawie. Oczywiście mógłbym dojeżdżać tylko w weekendy, ale nie chcę. Czas spędzony w podróży efektywnie wykorzystuję (np. pisząc na tym forum ;-) więc wliczam go do czasu pracy...

Straty to dojazdy na i z dworców (Kraków, Warszawa)

Cytat:Miesięczny jest na odległość do 240 km, a zdaję się, że Kraków od Warszawy leży troszkę dalej Wink

No właśnie, to samo bilety odcinkowe, abonamentowe (chociaż te na TLK by się kalkulowały), etc. Nie znalazłem nic ciekawszego co by odpowiadało moim potrzebom.

Ciekawi mnie tylko czy jak zainwestuję w tę kartę to będę mógł podróżować Pendolino jak już zacznie jeździć Smile

Cytat:Cytat:
Ja już bym pomyślał o jakimś wynajmie mieszkania na miejscu albo jeżdżeniu samochodem, pociągami za drogo to wyjdzie

Nie zawsze jest to możliwe, a samochód na jedną osobę wyjdzie drożej, dłużej i bardziej męcząco.

W ogóle nie ma porównania, podróż samochodem to optymistycznie prawie 4h, koszt nieporównywalnie większy, dodatkowo zmęczenie. Ponadto prowadząc samochód nie mogę pracować (laptop, komórka), a pociąg mi to umożliwia.

Są wynalazki typu carpooling (np. serwis BlaBla, etc.) które mogą obniżyć koszt, ale i tak to rozwiązanie nie dla mnie.

Pozostaje samolot, ale tutaj znowu koszty astronomiczne, a oszczędność czasu względem połączeń pociągowych niewielka.
Odpowiedz

#14
Baton napisał(a):Ciekawi mnie tylko czy jak zainwestuję w tę kartę to będę mógł podróżować Pendolino jak już zacznie jeździć Smile
Moim zdaniem tak - skoro kolorowe karty mają w opisie:
Cytat:KARTA uprawnia do:
nieograniczonej liczby przejazdów wszystkimi kategoriami pociągów na terenie Polski uruchamianych przez PKP INTERCITY (...)

Skoro wszystkie, to wszystkie - chyba EIC-Premium nie dadzą do grupy "niedostępne dla podróżnych płacących krocie za kolorową kartę".

Baton napisał(a):Pozostaje samolot
Więc właśnie - dojazd na Okęcie/Modlin (może kiedyś...), potem z Balic/do Balic - pewnie wyjdziesz na zero lub na minus czasowo.
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz

#15
Cytat: wszystkie, to wszystkie - chyba EIC-Premium nie dadzą do grupy "niedostępne dla podróżnych płacących krocie za kolorową kartę".

No mam nadzieję, chyba że porobią jakieś dopłaty, podobnie jak obecnie do przedziału menagerskiego czy sypialnego... mam nadzieję że nie czytają marketingowcy z intercity tego forum ;-)

BTW wiadomo kiedy jakiś skład Pendolino pojedzie na trasie Kraków - Warszawa, Warszawa - Katowice? Może się okaże że karta skończy ważność i Pendolino nie uświadczę Wink

Cytat:Więc właśnie - dojazd na Okęcie/Modlin (może kiedyś...), potem z Balic/do Balic - pewnie wyjdziesz na zero lub na minus czasowo.

Dokładnie tak.
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Autobusowa komunikacja zastępcza Kraków regiss 2 2 772 01.06.2017, 15:42
Ostatni post: regiss
  Pociągi Poznań-Kraków przez CMK szy_mat 11 4 770 01.11.2015, 08:00
Ostatni post: Urbi

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.