• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[PKM] Pomorska Kolej Metropolitalna
#1
Pomorska Kolej metropolitalna to projekt osobowych przewozów kolejowych w Trójmieście a także w jego okolicach. Zadaniem tej spółki będzie połączanie największych miast pomorza (Słupsk, Tczew, Kościerzyna, Kartuzy) z trójmiastem, a także połączenie największych dzielnic trójmiasta za pomocą kolei. Planuje się między innymi odbudowę linii z Wrzeszcza na lotnisko i połączenie lotniska ze wszystkimi miastami regionu (z Gdynią przez Gdańsk Osowę, przywrócenie ruch na linii 249 (Gdańsk - Nowy Port), wznowienie ruch po linii z Pruszcza do Kartuz i z Kartuz do Gdyni. Gdynia planuje wznowienie ruchu na Oksywie. Docelowo linie maja być zelektryfikowane.

Jak widać Trójmiasto stawia na kolej i robi to z głową a nic na hura. Przygotowuje odpowiednie plany i tworzy rożne analizy tak by w przyszłości można było dojechać koleją w każdy zakątek aglomeracji. Mam nadzieję że się im powiedzie, kolej ma zostać uruchomiona w 2015 roku.
  Odpowiedz
#2
Witam

No konkretny temat rozpoczętyBig Grin
Jeżeli chodzi o linię 249, to myślę, że będzie niskie prawdopodobieństwo odbudowania tej linii nawet do samej Zaspy Towarowej (dla tych co nie wiedzą Linia 249 Gdańsk Główny - Gdańsk Nowy Port, Zaspa Towarowa (w przyszłości Baltic Arena) przy nowym stadionie) Mimo, że na DTK tylko ruch odbywał się do Kolonii + manewry na drugi tor, to i tak tego nie odbudują.
Mimo, że jestem całkowitym zwolennikiem odbudowy tej linii. Na 95% na EURO 2012 Gdańsk się zakorkuje tak, że się nie będzie w ogóle dało wjechać do miasta, a tramwaje i tak nie podołają.

Generalnie po 2 wojnie światowej powinni odbudować linię Gdańsk Wrzeszcz - Kokoszki. Już dziś byłoby idealne połączenie zachodniej części ze wschodnią.
Odbudowa gdyńskiej części na nowe gdyńskie lotnisko też jest świetnym pomysłem i najlepiej się tam sprawdzi ruch autobusów szynowych lub SKM (co wymaga elektryfikacji przynajmniej 3km torów)

Żeby chociaż podołali do tego 2015 roku. Przez te ostatnie lata było tyle kombinacji dla Gdańska, że głowa mała i to przez sam Gdańsk uważając, że chcą tam puścic głupie tramwaje.
After student session. Na kolejowe sprawy już czas
  Odpowiedz
#3
Na 249 chyba dużego problemu z odbudową nie ma w zasadzie linia jest cała. Nieczynny jest tylko anglik na stacji Gdańsk Kolonia który umożliwia przejazd na Zaspę towarową i dalej do Nowego Portu(tam też są jakieś braki).
  Odpowiedz
#4
Za 500 mln złotych Pomorska Kolej Metropolitalna połączy Gdańsk-Wrzeszcz z lotniskiem, i dalej z istniejącą linią kolejową Gdynia - Kościerzyna. Dzięki PKM zarówno z Gdańska, jak i z Gdyni można będzie dojechać pociągiem do Portu Lotniczego w nieco ponad 20 minut. Oddanie do użytku całej nowej linii planowane jest w 2015 roku.

Żródło

Zobaczymy za 3 lata...
  Odpowiedz
#5
kazio, Akurat PKM jest sztandarową inwestycją województwa więc o powodzenie budowy jestem spokojny. Jedynymi przeciwnościami mogą być "skarby" ukryte pod ziemią, które mogą wpływać na opóźnienia.
Fotoblog
Podróże z Aparatem
Rok 2012 -(narazie)20309 km
Rok 2011 - 33287 km
Rok 2010 - 45064 km
Rok 2009 - 26606 km
  Odpowiedz
#6
pepe napisał(a):Jedynymi przeciwnościami mogą być "skarby" ukryte pod ziemią, które mogą wpływać na opóźnienia.
Albo jakieś unikalne dżdżownice czy chrabąszcze na trasie kolei, które sprowokują protest ekoterrorystów.
  Odpowiedz
#7
Spokojnie miałem bardziej na myśli jakieś ukryte niewypały, których pełno na tym terenie. Co do unikalnych dżdżownic to mało prawdopodobne, gdyż analiz oddziaływania na środowisko i planów przebiegów trasy było już tyle że sprawdzili każdy gatuenk fauny i flory ;-)
Fotoblog
Podróże z Aparatem
Rok 2012 -(narazie)20309 km
Rok 2011 - 33287 km
Rok 2010 - 45064 km
Rok 2009 - 26606 km
  Odpowiedz
#8
Ogłoszono przetarg na budowę Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Umowa z wykonawcą ma być podpisana w listopadzie, a budowa ma się zakończyć 30 kwietnia 2015. Pierwsze pociągi mają pojechać po nowej linii 1 lipca 2015.

http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/ ... rg_na.html
  Odpowiedz
#9
http://www.kurierkolejowy.eu/aktualnosc ... -film.html

PKM na ukończeniu- jak w Europie Big Grin
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
  Odpowiedz
#10
Taaa, zwłaszcza to graffiti na murach Undecided. Trasa jeszcze nie oddana do użytku a już pobazgrana.

Pozdrawiam
sm31-131
  Odpowiedz
#11
PKM to fantastyczny projekt, a potencjał w przewozach aglomeracyjnych jest ogromny. Nie tylko w aglomeracji warszawskiej, ale również innych regionach polski. Bo jak do tej pory jedynie tam coś się działo na lepsze. Trzymam za ten projekt kciuki.
  Odpowiedz
#12
sm31-131 napisał(a):Taaa, zwłaszcza to graffiti na murach Undecided. Trasa jeszcze nie oddana do użytku a już pobazgrana.

Też to zauważyłem, a swoja drogą ciekawe czy zdążą z terminem.

pawel87 napisał(a):PKM to fantastyczny projekt, a potencjał w przewozach aglomeracyjnych jest ogromny. Nie tylko w aglomeracji warszawskiej, ale również innych regionach polski. Bo jak do tej pory jedynie tam coś się działo na lepsze. Trzymam za ten projekt kciuki.

Akurat Trójmiasto zawsze było liderem w tej kwestii w Polsce. SKM to przecież pierwsza kolej metropolitalna w Polsce. Nazwa PKM jest jedynie durna. Pomorze to trochę zbyt poteżna kraina, ażeby nazywać tą nazwą kolejkę z Wrzeszcza na lotnisko i okolice...
  Odpowiedz
#13
masovian napisał(a):Akurat Trójmiasto zawsze było liderem w tej kwestii w Polsce. SKM to przecież pierwsza kolej metropolitalna w Polsce. Nazwa PKM jest jedynie durna.
Wykorzystali pomyślny wiatr, to mają SKM z prawdziwszego zdarzenia, coś czego nigdy nie doczekano się np. na Śląsku.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
  Odpowiedz
#14
Osobnych torów tylko do ruchu miejskiego, to prawdopodobnie już nikt inny nie otrzyma. No może poza nielicznymi wyjątkami jak np. kurs w Krakowie z Głównego na lotnisko. Tyle, że w Krakowie jeszcze nie ma w ogóle kolei metropolitalnej...
  Odpowiedz
#15
Byl projekt w GOPie, marszalek od kolejki nawet probowal go wskrzeszac. Tendencja jest raczej zwijajaca, wiec faktycznie nie ma co na cuda liczyc. Chyba, ze tory podmiejskie do Skierniewic xD
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości