Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Artur Barciś: o patriotyźmie i poprawności językowej
#1
Artur Barciś napisał(a):- Mamy wspaniały język. I niezwykle bogaty. Za pomocą tego języka możemy opisać dużo więcej niż Anglicy czy Niemcy. Dlatego uważam, że to moje posłannictwo, bo trzeba dbać o język. Moim zdaniem w dobie pokoju to przejaw patriotyzmu. Niech tak się objawia nasz patriotyzm: mówmy dobrze i pięknie po polsku!

Tej dbałości nie widać u polityków. Mówią źle, kaleczą język i w ogóle nie zwracają na to uwagi. Czasem robią to świadomie albo z niechlujstwa, bo połowa narodu tak mówi. Bardzo lubiany także przeze mnie poseł Ryszard Kalisz mówi bardzo źle po polsku. Człowiek, który jest tak wysoko w hierarchii społecznej, powinien zwracać na to uwagę.

źródło: TOK FM


Bardzo spodobało mi się takie postawienie sprawy. Zwłaszcza, że ostatnio mamy do czynienia z wysypem różnej maści samozwańczych "patriotów" (nie tylko stadionowych) którzy za punkt honoru przyjmują sobie samowolne ustalanie zasad poprawnej pisowni (np. przymiotników "narodowych" wielką literą), pod pozorem rzekomego szacunku, a już z gramatyką, idiomami, znaczeniem związków frazeologicznych, czy innymi elementami bogactwa języka polskiego - są całkowicie na bakier.
Bahnfahren ist unser Business
Odpowiedz

#2
Często przeglądam różne komentarze pod artykułami i wszystkim podobnym. Widzę jak ludzie upominają innych, że coś powyżej zostało napisane mocno niepoprawnie. Widzę też, że ci upominający w późniejszym czasie są piętnowani jakby byli dużym złem. To nasuwa tylko myśl, że dzisiaj ludzie są ignorantami języka polskiego. Bedą pisać jak im się podoba.
Mój kolejowy kanał na YT: http://www.youtube.com/user/MMERLIN2

Moja strona kolejowa na FB: https://www.facebook.com/DamianTkolej
Odpowiedz

#3
ForumKolejowe.pl daje chyba przykład pod względem rygoru językowego - wielu użytkowników było tym faktem bardzo zaskoczonych, zażenowanych, ale w końcu zaczęli pisać poprawnie. Chyba mamy zasługi w ochronie naszego języka ojczystego, co nie? ;-)
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz

#4
To prawda, nie znam forum, które byłoby tak mocno konserwatywne pod względem języka. Ale to dobrze - wszak Polacy nie gęsi i swój język mają ;-)
Odpowiedz

#5
rysiogeniusz napisał(a):To prawda, nie znam forum, które byłoby tak mocno konserwatywne pod względem języka.
Kiedyś było nim IC Forum, ale tam robiono to aż przesadnie. Swoje wiadomości wrzucał tam poseł Piechociński, które były mocno na bakier z gramatyką. Moderacja dopiero po zwróceniu uwagi zaczęła go poprawiać. ;-)
Odpowiedz

#6
Adminie, nie jedna kur*a wisiała na forum pół dnia :-P
Aczkolwiek cieszą takie drobnostki jak "rozmównica" itd. :-)

psim
, upominaj!
(Fakt, moderatorzy będą mieli trochę więcej roboty, ale jakże słusznej)
Pozdrawiam ;-)
Odpowiedz

#7
Mika napisał(a):Adminie, nie jedna kur*a wisiała na forum pół dnia :-P
Ale była przez u, nie ó Tongue
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#8
Nie przystaje :-P

Wiecie, że to czyta od groma nieletnich :-P
Pozdrawiam ;-)
Odpowiedz

#9
No ja Cię proszę, wsiądź do tramwaju i posłuchaj języka ludzi Wink
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#10
A to jakieś usprawiedliwienie?

Ja też kur*uję, ale jakoś na forum się potrafię powstrzymać.

A, że dzieci gorsze co roku... :-P
Pozdrawiam ;-)
Odpowiedz

#11
Nie przesadzajmy, że demoralizuje to dzieci.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#12
rustsaltz napisał(a):Nie przesadzajmy, że demoralizuje to dzieci.
— Wujku rustsaltzu, a co to znaczy „kur*a”? Bo moi koledzy używają takiego słowa.
Odpowiedz

#13
rustsaltz napisał(a):Nie przesadzajmy, że demoralizuje to dzieci.
Ale nawet ja nie chciałbym w każdym poście czytać takich wiązanek.
Pozdrawiam ;-)
Odpowiedz

#14
Mariusz W. napisał(a):— Wujku rustsaltzu, a co to znaczy „kur*a”? Bo moi koledzy używają takiego słowa.
No z pewnością pewnego dnia takie pytanie padnie, a jak padnie to będę myślał Wink

Cytat:Ale nawet ja nie chciałbym w każdym poście czytać takich wiązanek.
Ale w każdym poście nie ma wiązanek. Nie przesadzajmy w żadną stronę.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#15
Wisiała nie dlatego, że ją ignorowano - po prostu żaden z moderatorów ani adminów nie zdążyłem wątku przeczytać. Nie każdy pisze posty w czasie wykładów... :-P
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.