Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tory, perony, Poznań Główny
#1
Witam serdecznie.

Jadę pierwszy raz sam w dłuższą podróż pociągiem i się trochę boję. Mam przesiadkę w Poznaniu i z tego co wiem nie ma tam oznakowania jak torów, więc moje pytanie brzmi następująo: Jak się liczy tory? Który jest pierwszy, drugi, trzeci itd.
Odpowiedz

#2
Są oznaczenia peronów. Czy dodatkowo są oznaczenia poszczególnych torów, tego nie pamiętam. Są też wyświetlacze peronowe, więc po dojściu na dany peron przeciętny podróżny nie powinien mieć problemów z wejściem do właściwego pociągu.

Napisz dokładnie, którymi pociągami będziesz jechał, a wskażemy Ci z którego peronu zazwyczaj one korzystają.

Numeracja peronów z pozoru trudna, ale w rzeczywistości jest to standardowa numeracja jak dla stacji z budynkiem dworca między torami, czyli z jednej strony kolejno od budynku: 1, 2, 3 a z drugiej strony kolejno od budynku 4, 5, 6 oraz 7 – Dworzec Zachodni, obecnie wyłączony z powodu remontu.
Dodatkowo niektóre perony posiadają swoje przedłużenia, w rzeczywistości stanowiące osobny peron. Peron 1 w na jednym końcu staje się peronem 1a, obok peron 2 przechodzi w peron 2a. Peron 4 ma swoje osobne przedłużenia po dwóch stronach: z jednej peron 4a, z drugiej 4b – Dworzec Letni.
Na każdy peron (z wyjątkiem tych z literką: 1a, 2a, 4a i 4b) oraz do holu dworca prowadzi jeden tunel. O ile dobrze pamiętam, w tunelu tym są wyświetlacze wskazujące najbliższe odjazdy z poszczególnych peronów. Najbezpieczniej jest po przyjeździe, jeżeli mamy kilka minut, udać się do holu dworca, na tablicy odjazdów sprawdzić peron odjazdu naszego pociągu do którego się przesiadamy, a następnie ponownie tunelem udać się na dany peron, upewniając się na wyświetlaczach peronowych oraz na tablicach kierunkowych pociągu co do tego, czy to rzeczywiście nasz pociąg.
Do tego oczywiście słuchać zapowiedzi megafonowych.

Tutaj schemat układu torowego z zaznaczonymi peronami:
http://semaforek.kolej.org.pl/wiki/imag ... y_2012.png

Jeśli napisałem coś nie tak, to niech Poznaniacy mnie poprawią. :-)
Odpowiedz

#3
Mariusz W. napisał(a):Czy dodatkowo są oznaczenia poszczególnych torów, tego nie pamiętam.

W rozkładzie plakatowym występują oznaczenia torów, ale przy zapowiedziach megafonowych,oraz na wyświetlaczu w holu dworca nie występują; więc numerów torów nie trzeba znać.

Mariusz W. napisał(a):oraz 7 – Dworzec Zachodni, obecnie wyłączony z powodu remontu.

Peron 7 nie jest remontowany, tylko w jego miejscu budowany jest przystanek tramwajowy przedłużenia PST do Dworca Zachodniego. :-o
Odpowiedz

#4
Potwierdzam zdanie poprzedników. Przy zapowiedziach nie sa podawane numery torów, jedynie perony, w stylu:

Pociąg spółki .... odjedzie z toru przy peronie drugim.

w tunelu są wyświetlaczy przy każdych wyjściach i ponadto są na wiatach peronów.

Jeżeli będziesz przesiadał sie na jakieś regio, to często bywa tak, że na jednym torze, podstawione są dwa pociągi, zatem wtedy wspójrz dokładnie na tablice umieszczone na wagonach. Główne wyświetlacze z odjazdami i przyjazdami pociągów masz w hilach głównych starego i nowego dworca. Polecam iść do tego starego, by sprawdzić z którego peronu odjeżdżają pociagi, bo jest na środku, łątwiej Ci będzie dojść na dany peron.

Możemy Ci podać z jakiego epronu co odjedzie, ale sądze, że i tak byś musiał się przejść zobaczyć, bo bardzo często odjeżdżają pociagi jednak z inengo peronu,.
Odpowiedz

#5
Zaplanuj przesiadkę z rezerwą czasową, bo z 4b jest jednak kawałek drogi na 2 czy 3 peron... Wink
Odpowiedz

#6
Dziękuję bardzo za odpowiedź, na pewno mi to pomoże. To jest mój rozkład http://rozklad-pkp.pl/bin/query.exe/pn? ... PRINTVIEW& Mam nadzieję, że wie ktoś może skąd rusza, albo jedzie tym samym. Smile
Odpowiedz

#7
Poznań Główny - Toruń Główny... Różnie to bywa, raz widziałem z drugiego, raz z piątego.. No ale nie przesadzajmy, w 40 minut to zdążysz z każdego miejsca. Wink
PS: Jest on obsługiwany piętrusami, czasem zdarzy się jakaś przedziałówka.
W każdym razie, wypatruj gdzie wjedzie regio z Leszna o 13:13. To na 99% ten sam skład Wink
Odpowiedz

#8
Na stronie PLK można sprawdzić perony. I raczej tego w 90% przypadków przestrzegają. Na starej części dworca tory ułożone są następująco:

peron 4 - tor 51
peron 5 - tor 52
peron 5 - tor 54
peron 6 - tor 58.

Na nowej części dworca tory ułożone są następująco:

peron 1 - tor 1
peron 2 - tor 2
peron 2 - tor 4
peron 3 - tor 6
Zapraszam na swój kanał YouTube: http://www.youtube.com/user/MrPitagoras1989
Odpowiedz

#9
pitagoras23:
Przy peronie 3 jest jeszcze tor 8, a przy peronie 6 jest jeszcze tor 56.

Przy peronie 1a jest tor 11, przy peronie 2a tor 12. Przy peronie 4a są tory 55 i 57, a przy 4b jest tor 53.
Odpowiedz

#10
Ten 8 przy peronie 3 obecnie nie jest używany. Wyjątkowo sporadycznie sytuacja ma się także z torem 56.
Zapraszam na swój kanał YouTube: http://www.youtube.com/user/MrPitagoras1989
Odpowiedz

#11
To mój pierwszy post, więc witam wszystkich użytkowników Forum. Smile

Pozwolę sobie odświeżyć nieco temat, zadając pytanie związane z planowaną przeze mnie podróżą.
Otóż jeden z wariantów przewiduje przesiadkę w Poznaniu. Wg tablic dworcowych (do których dotarłem w Internecie) przyjadę o 12.14 pociągiem Regio z Łodzi na peron 4a i mam (wg rozkładu) 8 minut na przesiadkę na inny pociąg Regio (Kotwica) odjeżdżający o 12.22 z peronu 5. Czy tak krótki czas, abstrahując od ewentualnego opóźnienia (choć zawsze uważałem, że pociągi Regio są bardziej punktualne od innych), wystarczy na spokojne przejście z bagażem w ręku? Smile

Nigdy nie byłem na dworcu w Poznaniu, więc nie wiem czy duża odległość będzie przeze mnie do pokonania między peronami (choć z rysunku zamieszczonego przez Mariusza W. wynika, że daleko to być nie powinno...).

Dziękuję za informację, czy jest sens myśleć o tym połączeniu, czy sobie darować i wybrać inne. Smile
Odpowiedz

#12
Peron 4a i peron 5 są położone od siebie może z 200 metrów, więc jeżeli Regio z Łodzi nie będzie opóźniony to ze spokojem zdążysz.
Jednak już w Środzie Wlkp. poszedłbym jednak do konduktora z prośbą o skomunikowanie.
Zapraszam na swój kanał YouTube: http://www.youtube.com/user/MrPitagoras1989
Odpowiedz

#13
Również mam pytanie Smile
Będę jechać sama z Piły do Białegostoku z przesiadka w Poznaniu Głównym.
Na przesiadke mam około 20 minut. Może mi ktoś oszacować bądź nawet wskazać którędy powinnam iść z peronu 5 toru 52 na peron 3 tor 6?
Nie mam pojęcia a jak patrzyłam po planie owego dworca to w sumie nic się nie dowiedziałam.
Jadę w czwartek. Szybka pomoc bardzo chciana.
Odpowiedz

#14
Asune, z peronu 5 bezpośrednio schodzisz do przejścia podziemnego i idziesz nim w stronę peronu 3 - jest na końcu przejścia podziemnego. Z przejścia wychodzisz bezpośrednio na peron 3 i musisz tylko spojrzeć na którym torze stoi Twój pociąg bo trudno mi określić który to jest tor 6.

Pozdrawiam
sm31-131
Pełnia mojej miłości? SM31-007 o imieniu Tosia z komputerem w środku :-)
Odpowiedz

#15
Witam, mam pociąg z zielonej góry do Łodzi z przesiadką w Poznaniu, na która mam 10minut (o ile nie będzie opóźnienia :p ) z peronu 4a na peron 3. Na Dworcu w Poznaniu będę 1 raz i nie mam pojęcia czy 10minut starczy mi na ogarnięcie jak tam się dostać? czy po prostu mam gnać za tłumem ? Big Grin
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Przemyśl Główny - Bakończyce - Pikulice mirmur2 2 2 867 15.11.2019, 06:55
Ostatni post: wlodek1956
  Kraków Główny Adams 15 9 299 11.09.2014, 13:10
Ostatni post: Gordon
  Dworzec Gdańsk Główny 1945-1959 gusienka88 0 2 465 13.03.2014, 14:54
Ostatni post: gusienka88
  Kraków Główny kebeka 10 5 829 06.08.2013, 07:59
Ostatni post: giroo
  Noc muzeów 2013: Nieznane oblicze dworca Poznań Główny pitagoras23 0 3 008 20.05.2013, 13:04
Ostatni post: pitagoras23

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.