Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Papież Franciszek - dyskusja ogólna
#31
Mariusz W. napisał(a):Co do króla Arabii Saudyjskiej, tak.
1. Bolesława Chrobrego też nazwiesz dyktatorem, a nie królem?

Zapoznaj się najpierw z odrobiną teorii polityki, zanim zaczniesz rzucać terminami których znaczenia jak widać nie bardzo rozumiesz Tongue
Odpowiedz

#32
Mariusz W. napisał(a):Jakieś źródło? Nie spotkałem się nigdy z takim niewłaściwym wiązaniem faktów.

Coś w tym jest na pewno bo wspominał mi kiedyś o tym mój Tata. Tak więc źródła własne ;-)
Odpowiedz

#33
Dudzio napisał(a):1. Bolesława Chrobrego też nazwiesz dyktatorem, a nie królem?
Nie, ze względu na inne uwarunkowania historyczne.
Dudzio napisał(a):Zapoznaj się najpierw z odrobiną teorii polityki, zanim zaczniesz rzucać terminami których znaczenia jak widać nie bardzo rozumiesz Tongue
Od tego m.in. jest forum, abyś mi wytłumaczył. ;-)
Odpowiedz

#34
Lubuszanin napisał(a):Z Watykanem jest podobnie, z tą różnicą że głosujący są poubierani na czerwono i jest ich mniej bo około 100.
Kardynałowie nie są chyba obywatelami Watykanu.
Odpowiedz

#35
Watykan jest monarchią absolutną, ostatnią w Europie Wink
http://dozer.kolej.org.pl/ <-- Kolejowa Galeria Dozera
Odpowiedz

#36
Mariusz W., Watykan jest uosobieniem Kościoła Katolickiego, czymś w rodzaju instytucji jak ONZ gdzie przewodniczącego wybierają delegaci z całego świata.
Paru księży którzy na stałe są zameldowani w Państwie Kościelnym raczej nie są kompetentni do wybierania głowy kościoła. Prawda jest taka że Watykan jako organ państwowy jest tylko symboliczny i bardziej reliktem historycznym niegdysiejszego Państwa Kościelnego zajmującego nawet 1/2 półwyspu apenińskiego, równie dobrze kraik ten mógłby zostać wchłonięty przez Włochy, co i tak nie zmieniło by formy rządzenia KK, bo papież nie jest od tego by władać Bazyliką św. Piotra, placem tego samego patrona i kilkoma ogrodami tylko czymś większym.
Podobnie kiedyś Konstantynopol. Bizancjum w czasie swojego zchyłku ograniczał się do jednego strategicznego miasta i jednej greckiej wysepki, bo nie o imperializm tu chodzi.
Nadal nie rozumiem dlaczego tak Cię to wszystko dziwi, nie trzeba być wszakże katolikiem by wiedzieć jak to wszystko funcjonuje. Jeżeli chcesz zbawić świat swoją lewacką wizją świata to polecam podręcznik do historii.
...
Odpowiedz

#37
O man…
Lubuszanin: Przecież doskonale wiem jak działa Watykan i jego organizacja – Kościół Katolicki.

[...]

Nie zgodzę tylko z tym, że Państwo Watykan jest Kościołowi niepotrzebne. Jest bardzo potrzebne, bo dzięki niemu KK ma podmiotowość na arenie międzynarodowej taką samą jak państwa. Podobny status ma zakon maltański. Swoje państwo mają także Żydzi. Instytucje wszystkich innych religii nie mają statusu państwa.
Odpowiedz

#38
[...]
Odpowiedz

#39
A tak a propo wyboru papieża, to kończyłem właśnie służbę i w sumie przed samą ZG ktoś w pociągu krzyknął że nowy papież jest i wieść tak się roznosła że pół pociągu zaczęło się gromadzić wokół tego kolesia z tabletem i żywo dyskutować "że to pewnie ten Włoch", chwilę później słyszałem jak z tym samym wydzierał się na radio dyżurny Smile
...
Odpowiedz

#40
Lubuszanin napisał(a):A tak a propo wyboru papieża, to kończyłem właśnie służbę i w sumie przed samą ZG ktoś w pociągu krzyknął że nowy papież jest i wieść tak się roznosła że pół pociągu zaczęło się gromadzić wokół tego kolesia z tabletem i żywo dyskutować "że to pewnie ten Włoch", chwilę później słyszałem jak z tym samym wydzierał się na radio dyżurny Smile
Ja o wyborze papieża dowiedziałem się też „z ulicy”, bo przez całe popołudnie nie miałem dostępu do środków masowego przekazu. Nie wiem czemu miało służyć takie zainteresowanie wyborem papieża jak i samym papieżem, podjudzane przez środki masowego przekazu.
Odpowiedz

#41
Cytat:„z ulicy”, bo przez całe popołudnie nie miałem dostępu do środków masowego przekazu. Nie wiem czemu miało służyć takie zainteresowanie wyborem papieża jak i samym papieżem, podjudzane przez środki masowego przekazu.
Bo większość Polaków to katolicy, jak i sam fakt że poprzedni papież abdykował ?
Poza tym jest to ogólnie ktoś bardzo ważny w świecie, często obecny w mediach, kierujący olbrzymim imperium, no i do tego dochodzi zwykła ciekawość. Mechanik z którym jechałem nie był w kościele od 5 lat ale chyba najbardziej ze wszystkich był ciekawski kto zostanie i żywo komentował co to teraz z tym kościołem będzie Smile

Zupełnie podobnie jak cały świat nakręcał się kto zostanie prezydentem USA. Zobaczysz że podobnie będzie jak na świat przyjdzie syn/córka księżnej Catherine.
...
Odpowiedz

#42
Lubuszanin napisał(a):Bo większość Polaków to katolicy, jak i sam fakt że poprzedni papież abdykował ?
Jakoś nie zauważam, by co niedzielę ponad 18 milionów osób chodziło do kościoła. To, że większość Polaków to katolicy nie powinno być wyznacznikiem życia społecznego.
Abdykacja była ciekawa ze względów historycznych.
Odpowiedz

#43
Za prezydentem USA stoi to, że zarządza on supermocarstwem i zarządza potężną armią, ogromną gospodarką (przynajmniej na razie) i ma bardzo duże wpływy poza Ameryką, dlatego nie dziwi mnie medialna sraczka towarzysząca wyborom w USA. Inna sprawa, że przybrało to w Polsce wymiar kolejnego widowiska dla ludu.

Natomiast sraczka wokół ciąży księżnej Kate wkurza. Przy abdykacji poprzedniego papieża, dla mnie o wiele ważniejszą wiadomością była milionowa demonstracja w Lizbonie (stolicy kraju liczącego około 11 milionów mieszkańców...) przeciwko m.in cięciom budżetowym, rozpasaniu banksterów i polityce UE wobec państw znajdujących się w najgłębszym kryzysie.

@Matz32, najbardziej jaskrawym przykładem w dzisiejszych czasach są państwa muzułmańskie rządzone przez radykałów.
Odpowiedz

#44
Mariusz W. napisał(a):O man…

OMG, Mariusz użył amerykanizmu! Może chodziło mu o "omen"? :-O

Lubuszanin napisał(a):kończyłem właśnie służbę i w sumie przed samą ZG ktoś w pociągu krzyknął że nowy papież jest i wieść tak się roznosła że pół pociągu zaczęło się gromadzić

A Ty znów na kolei? :-)
Bahnfahren ist unser Business
Odpowiedz

#45
Cytat:Jakoś nie zauważam, by co niedzielę ponad 18 milionów osób chodziło do kościoła. To, że większość Polaków to katolicy nie powinno być wyznacznikiem życia społecznego.
Mieszkamy w lubuskim a tu w sumie najmniej ludzi chodzi do kościoła (ok 25% regularnego uczestnictwa, przy 60% uczestnictwa na wschodzie i może to tak tego nie widać, ale masz rację że połowa Polaków to katolicy na pokaz lub chodzą do kościoła "bo przecież się chodzi". Wolałbym jak by było tak jak we Francji lub Bawarii gdzie katolików jest mniej, ale są to bardziej świadomi chrześcijanie. Pewnie 1/4 Polaków nie wie nawet co się wydarzyło w Wielki Piątek: http://www.youtube.com/watch?v=4gr4n-oyR6E )
a co do wyznacznika to nie wiem czemu religia by nie miała być jego wyznacznikiem, skoro już mieszkamy w tym katolickim kraju, a liczy się zdanie większości tak by większość była zadowolona ---> patrz południowe stany USA.


Cytat:dla mnie o wiele ważniejszą wiadomością była milionowa demonstracja w Lizbonie (stolicy kraju liczącego około 11 milionów mieszkańców...) przeciwko m.in cięciom budżetowym, rozpasaniu banksterów i polityce UE wobec państw znajdujących się w najgłębszym kryzysie.
Jak kto woli, mogłeś się przełączyć na portugalską telewizję. Mnie np. mało obchodzi co się dzieje na południu Europy bo mnie to po prostu mało dotyczy i nie mam zamiaru się tym przejmować. To problem Portugalczyków, zresztą narody południa są tak historycznie uwarunkowani do lenistwa i zasady "łatwo przyszło, łatwo poszło", stąd wielki socjal w krajach południa, ale w końcu państwo "niewyrabia" i prosi o pomoc resztę Europy. Np. Hiszpanie (30% bezrobocia bo im się robić nie chce i tak mają od czasu kiedy Amerykę odkryli, bardziej im się opłaca siedzieć w kawiarenkach na zasiłku za 800€ niż iść na plantacje oliwek za 1300€. Dlaczego na Hiszpańskim rolnictwie prawie połowa to cudzoziemcy, głównie Rumuni?) przy takim socjalu jaki mieli dotąd powinni po prostu ponieść za to karę i zbankrutować i tak też zrobiła Argentyna 13 lat temu bo ile można żyć na kredyt. Z tą różnicą że UE będzie sztucznie podtrzymywać topielca która ma do szyi przywiązany wór z olbrzymim zadłużeniem.

psim napisał(a):A Ty znów na kolei?
Nie zmieniam roboty, bo po co, na kolejówce mogę iść na wcześniejszą Wink
...
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wulgaryzmy i wyrazy bliskoznaczne do nich - dyskusja Mariusz W. 27 8 191 17.12.2012, 22:43
Ostatni post: Valcyte
  Wydzielony: Katastrofa kolejowa pod Klarysewem - dyskusja kazio 1 2 233 10.05.2012, 19:48
Ostatni post: Gżągal

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.