Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kradzieże zdjęć
#16
Cytat:1. Och, sporo ich tu było. Dyskusje przy okazji regulaminów konkursowych były dość pouczające. Albo przy rozmowie na temat zrobienia z galerii stocka dla r
Rynku Kolejowego, bodajże Smile

No przepraszam Panowie oczy Wy mówicie!? Przeczytajcie sobie jeszcze raz tamten temat, nie było mowy o kradzieży zdjęć tylko kwestii ich wykorzystania za zgodą autora.
Odpowiedz

#17
Rozmowa dryfowała w wątki poboczne, gdzie między innymi pojawiały się kwestie czy komuś coś się należy za publikacje, czy zgoda na publikacje może być domyślna i tak dalej. Nie napisałem zresztą, że mowa była o kradzieżach, tylko o prawach autorskich.
Odpowiedz

#18
No więc sytuacja zupełnie inna niż ta o której mówimy tutaj. Tutaj to ewidentna kradzież.
Odpowiedz

#19
Nie napisałem nigdzie, że jest podobna, tylko że przy okazji rozmowa dotyczyła praw autorskich. Czy wyrażam się jakoś niejasno? Są problemy ze zrozumieniem tych kilku prostych słów?
Odpowiedz

#20
A właśnie, ktoś zwrócił uwagę na ważną rzecz - podpis. Chodzi mi o fotografie wstawiane na forum. Chciałbym przy okazji tego tematu zwrócić uwagę, że przy publikowaniu czyjegoś zdjęcia na forum konieczne jest podanie/podlinkowanie autora. A skoro już mamy link do oryginału, to po co robić sobie problem ze zgodami, skoro można podać link do oryginału? Tongue

Co do wcześniej wymienionego "dozwolonego użytku" to:
Cytat:Korzystanie musi dotyczyć pojedynczych egzemplarzy, udostępnianych kręgowi osób pozostających w związku osobistym, czyli pokrewieństwa, powinowactwa, ale także stosunku towarzyskiego, a pod to pojecie podpiąć można już dość szeroką grupę osób, jednak nie dotyczy to, jak większości z nas się wydaje, osób „poznanych” w Internecie i nawet oznaczonych jako „znajomi”. Stosunek towarzyski musi mieć wymiar bliższej znajomości.

Czytaj więcej na Wieszjak.pl: http://prawo-autorskie.wieszjak.pl/praw ... z2K8dwC200

Trzeba pamiętać, że wklejone np. na forum zdjęcie może zobaczyć każdy, więc ze stosunkiem towarzyskim a już na pewno osobistym użytkiem nie ma to nic wspólnego i na upublicznienie takiego zdjęcia wymagana jest zgoda.
Odpowiedz

#21
Jeżeli upublicznienie ma charakter wklejenia linku do oryginalnej galerii, gdzie zdjęcie udostępnia publicznie autor, to mowa raczej o prawie do cytatu, a nie o dozwolonym użytku.
Odpowiedz

#22
Son., tak, to wiadomo, chodzi mi o wklejenie zdjęcia w znaczniku[img]xxx[/img] bez podpisu, jestem zdania, że nie może ono pojawić się w takiej formie, poza tym, jest to rozpowszechnienie kopii, na którą trzeba mieć zgodę. Tyle wyczytałem z ustawy.
Odpowiedz

#23
Maciej napisał(a):nie dotyczy to, jak większości z nas się wydaje, osób „poznanych” w Internecie

Ciekawe na jakiej podstawie takie "nie dotyczy". Nie przypominam sobie żeby jakaś ustawa określała że znajomi "z Internetu" sa w jakikolwiek sposób gorsi :-P

Maciej napisał(a):w znaczniku[img]xxx[/img] bez podpisu(...), jest to rozpowszechnienie kopii,

Z tą kopią to baaaardzo mocno dyskusyjne. Technicznie rzecz biorąc, żadne kopiowanie nie ma tu miejsca. W szczególności, istnieją techniczne metody zapobiegania takiemu wykorzsytaniu (więc można domniemywać, że gdyby autor chciał zapobiec takiemu wykorzystaniu - to by to zrobił).

Z kolei przeglądając internet technicznie wykonujemy w swoim komputerze kopię wszystkiego co oglądamy - w cache'u przeglądarki.

Cóż, prawo jak zwykle nie nadąża za rozwojem techniki ;-)
Bahnfahren ist unser Business
Odpowiedz

#24
[Obrazek: 8236320820_b9aab4b07d.jpg]

Nie zauważyłem, by w procesie wstawiania tego zdjęcia nastąpiło jakiekolwiek kopiowanie ;-) Niemniej zdjęcie powinno być wyraźnie podpisane, bo nie linkuje wprost do galerii.
Odpowiedz

#25
Jak nie zaszło? Zostało zwielokrotnione, więc zaszło. Tak uważam. Zresztą na forach prawnych napisane jest to samo.
Odpowiedz

#26
Nie zostało zwielokrotnione. Nie zostało wstawione tutaj, tylko zostało podlinkowane, a jego oryginał leży dalej na serwerze Flickra.
Odpowiedz

#27
No właśnie, tu się rozjeżdża punkt widzenia techniczny z praktycznym.

Praktycznie - zdjęcie pojawiło się w innym serwisie, jako jego składowa. Czyli skopiowany został widok zdjęcia.

Technicznie - plik ze zdjęciem wciąż znajduje się wyłącznie na serwerze źródłowym - jeśli autor je stamtąd usunie - to zniknie ono również z powyższego posta.
Bahnfahren ist unser Business
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaki program do obróbki zdjęć? 3kV 0 515 23.02.2023, 13:39
Ostatni post: 3kV
  Obróbka zdjęć KeM9T 0 1 497 08.05.2021, 09:06
Ostatni post: KeM9T
  Umieszczanie zdjęć w Galerii ET22FAN 0 1 587 18.11.2020, 23:42
Ostatni post: ET22FAN
Question Wybór aparatu do kolejowych zdjęć norbis97 8 5 911 31.01.2018, 21:33
Ostatni post: Bilet Ś-krzyski
  Wystawa zdjęć Miłośników Kolei w Parowozowni Skierniewice Valcyte 11 5 363 22.09.2014, 10:21
Ostatni post: Valcyte

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.