Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Radio-stop na kanale ratowniczym
#1
Witam, jakieś pół godziny temu na kanale Ratunkowym (150,500 MHz) usłyszałem sygnał Radio-Stop, potem komentarz "jakiś idiota włączył sygnał".
Czy możliwe że jakiś pociąg został zatrzymany?
Odpowiedz

#2
Kanał 8 to nie jest kanał szlakowy. Zazwyczaj używają go kolejarze do luźnych pogawędek. Pierwotnie był to kanał dyspozytorów lokomotywowni, ale nie spotkałem się jeszcze żeby był do tego używany.
PKP jest 'spoko' - lubisz to? :)
Odpowiedz

#3
Po zadziałaniu sygnału Alarmowego RadioStop maszynista ma obowiązek po wcześniejszym wyłączenie radia i odczekaniu chwili przełączyć się na kanał 8 w celu kontaktu z dyżurnym czy z osobą która nadała ten sygnał.
Odpowiedz

#4
loony napisał(a):Kanał 8 to nie jest kanał szlakowy. Zazwyczaj używają go kolejarze do luźnych pogawędek. Pierwotnie był to kanał dyspozytorów lokomotywowni, ale nie spotkałem się jeszcze żeby był do tego używany.
Do luźnych pogawędek to używają kanału 10, żeby nie zaśmiecać kanału 8. W dużych węzłach kanał 8, który oprócz funkcji kanału ratunkowego służy również dyspozytorom lokomotywowni, pogotowiom technicznym, czy lokomotywom manewrującym na terenie lokomotywowni. W Szczecinie tylko do tego jest używany, a luźne pogawędki nie zdarzają się z uwagi na rejestratory, konieczność odcięcia się od kanału pociągowego oraz zaśmiecanie innych kanałów (nawet rozmowy na 10 mogą przeszkadzać przy częstych próbach radio-stopu).
Odpowiedz

#5
Mariusz W., wiadomo, że wszystko 'zależy'. W Lesznie gadają na ósemce. Za to we Wrocławiu, faktycznie kanał jest używany zgodnie z przeznaczeniem.
PKP jest 'spoko' - lubisz to? :)
Odpowiedz

#6
Żeby nie zakładać nowego tematu, założyłem trochę wyższy maszt na dach do mojego Dipola.
Myślałem że polepszy mi się odbiór, a tutaj cyfrówka mi leci (jak na policji). Głównie leci na Kanale 2, 6 i 10 (Radio-Stop?!).
Na PKP w ogóle istnieje cyfra? ;-D
Odpowiedz

#7
Z tego co sie orientuję, to czasem nadają cyfrowo jakieś dane czy coś Wink
PKP jest 'spoko' - lubisz to? :)
Odpowiedz

#8
A jak to wygląda organizacyjnie? Jest załóżmy stacja Wrocław Główny, ma dwa kanały (szlakowe?) a jak wygląda sytuacja z kanałami manewrowymi itd? I na jakim kanale podawane są odjazdy pociągów? To pytanie w sumie może dotyczyć każdej stacji, z góry dzięki za odpowiedź
Odpowiedz

#9
Jeżeli stacja jest tak wielka że ma kilka grup i każda ma inny kanał np Xa R1 Xb R4 Xc R6 to rozmawiamy na kanale który obowiązuje w danej grupie.
Odpowiedz

#10
A ma ktoś może częstotliwośći manewrowe itd dla stacji Wrocławia?
Odpowiedz

#11
mateusz123 napisał(a):A ma ktoś może częstotliwośći manewrowe itd dla stacji Wrocławia?
Nie ma zbiorczego zestawienia częstotliwości manewrowych. Częstotliwości te można odczytać z map stworzonych na podstawie danych UKE:
http://nasluchy.tk/
Odpowiedz

#12
Dane dość stare, ale w dużej mierze nadal aktualne.
[Obrazek: Clipboard_xsqewpp.png]
PKP jest 'spoko' - lubisz to? :)
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.