Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sygnał S3
#1
Chciałbym zapytać odnośnie sygnału S3 a konkretnie jego znaczenia:

Moje pytanie brzmi co to są "odstępy blokowe wolne" ?
Kamil Piotrowicz
Odpowiedz

#2
Są to odstępy (czyli odcinki pomiędzy dwoma kolejnymi semaforami samoczynnej blokady liniowej) niezajęte przez pociąg.
Odpowiedz

#3
Przy czym trzeba pamiętać, że S3 działa też dla blokady stacyjnej Wink
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#4
Wielkie dzięki za odpowiedź, bardzo mi to pomogło ponieważ uczę się dopiero E1 i nie mogłem odgadnąć co oznacza to zagadnienie.
Miłego dnia!

Ps. Czyli zatem ten sygnał nie występuje gdy w przodzie są semafory półsamoczynne?
Kamil Piotrowicz
Odpowiedz

#5
Występuje. We wspomnianej blokadzie stacyjne, w przypadku rozjazdów, po których można jechać 100 km/h.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#6
Występuje przy blokadzie półsamoczynnej jak najbardziej.
Odpowiedz

#7
Sygnał S 3 "Jazda z największą dozwoloną prędkością nie większą niż 160 km/h - w przodzie są dwa odstępy blokowe wolne - a przy następnym semaforze z prędkością nie większą niż 100 km/h"

Sygnał S 3 zezwala na jazdę z największą prędkością dozwoloną dla danego pociągu i danego odcinka linii kolejowej. Sygnał S 3 nadawany przez:

a) semafor półsamoczynny lub ostatni semafor samoczynny blokady liniowej informuje, że następny semafor nadaje sygnał zezwalający na jazdę z prędkością nie większą niż 100 km/h,

b) semafor samoczynny blokady liniowej (SBL) lub semafor wyjazdowy na szlak wyposażony w samoczynną blokadę liniową (SBL) informuje, że dwa odstępy blokowe za tym semaforem są wolne, maszynista powinien tak regulować prędkość jazdy, aby mógł zatrzymać pociąg przed semaforem wskazującym sygnał "Stój"; dotyczy to także semafora wjazdowego posterunku odgałęźnego bez semafora wyjazdowego.

Najczęściej ten sygnał stosuje się ze wskaźnikiem W19 i W20.

Definicja: Odstęp blokowy – odcinek toru kolejowego między dwoma semaforami odstępowymi lub semaforem odstępowym i wjazdowym oraz między semaforem wyjazdowym i odstępowym, na którym może znajdować się tylko jeden pociąg.
Maszynista Instruktor w PKP Cargo.
PL-PKP Cargo
Odpowiedz

#8
Dzięki wszystkim za pomoc! Miłego popołudnia Smile
Kamil Piotrowicz
Odpowiedz

#9
Taki jeszcze przykład.
Jeżeli wjeżdżamy na stację (oczywiście SBL nie ma w pobliżu). To jeżeli mamy podany przelot a w pierwszej głowicy rozjazdowej mamy rozjazdy zwyczajne a w drugiej rozjazdy krzyżowe to wtedy semafor wjazdowy wyświetli nam S3.
I taka mała ilustracja dla wyjaśnienia http://semaforek.kolej.org.pl/wiki/htmlets/lublin.png
Jeżeli np jechalibyśmy od strony podg Lublin północ po torze nr2 mając podany przelot przez całą stację na wprost to semafor wjazdowy Y1/2 pokazał by nam S3 gdyż następny semafor w drodze przebiegu (P3/2/m) osłania rozjazdy krzyżowe prędkość przez nie wynosi 100km/h wiec pokazywał by sygnał S6
Odpowiedz

#10
kamilus67 napisał(a):Chciałbym zapytać odnośnie sygnału S3 a konkretnie jego znaczenia:

Moje pytanie brzmi co to są "odstępy blokowe wolne" ?

Zassij :-)

http://www.gmfk.pl/pobierz/e1.zip
Galeria Miłośników Fotografii Kolejowej http://www.gmfk.pl

Przesiadłem się z Windy na Ubuntu 16.04 Nigdy więcej Windowsa :-)
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Sygnał zastepczy / unieważniona blokada Rafal92 4 6 478 21.11.2016, 18:48
Ostatni post: mikrobart
  Sygnał zastępczy Nowicki 55 26 050 02.03.2014, 21:56
Ostatni post: rustsaltz
  Sygnał zastępczy, wjazd i wyjazd "na dwa" fanatyk1 30 23 522 21.02.2014, 22:06
Ostatni post: rustsaltz
  Sygnał zastępczy i kilka pytań m.in z E-1 dring 22 13 291 16.02.2014, 19:10
Ostatni post: stach57
  Pytanie o sygnał na semaforze maszynista 24 11 233 17.04.2013, 18:05
Ostatni post: mixer

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.