Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
České dráhy
(19.12.2016, 21:14)greenman napisał(a): Np. w GAMY

GRIFFIN od Newagu.
Odpowiedz

Podróżowanie pociągiem po Czechach jest bardzo przyjemne. Bogata sieć połączeń, czyste pociągi, tanie bilety… . Nic, tylko jeździć. Jednak nim udasz się na dworzec, powinieneś poznać kilka faktów o czeskiej kolei, by uniknąć niespodzianek. Bo czeskie dworce rządzą się nieco innymi prawami niż ich polskie odpowiedniki.

Na czeskich dworcach, podobnie jak w Polsce, wiszą papierowe rozkłady jazdy. Znajdziesz w nich te same informacje co u nas, za wyjątkiem jednej: numeru peronu, z którego odjeżdża twój pociąg. W Czechach perony przydzielane są pociągom dynamiczne. Informacja o tym, gdzie zostanie podstawiony pociąg wyświetlana jest na elektronicznych tablicach. Jeśli takowych na dworcu nie ma, musisz słuchać komunikatów nadawanych przez megafony. I pamiętaj, że numery peronów podawane są dopiero na kilka minut przed podstawieniem pociągu, więc bądź czujny. Mimo to nie stresuj się, że nie zdążysz przejść na odpowiedni peron – w końcu inni podróżni są w tej samej sytuacji, co ty i jakoś dają radę, prawda? Jeśli chcesz ułatwić sobie podróż, zainstaluj aplikację Můj vlak, w której znajdziesz, aktualizowane na bieżąco, informacje dotyczące twojego pociągu. Jednak aby dowiedzieć się czegokolwiek, obojętnie, czy z elektronicznej tablicy z dworcu, czy z aplikacji, powinieneś znać numer pociągu, którym masz jechać. Nie, sama stacja docelowa nie wystarczy. W Czechach sieć kolejowa jest gęsta, połączeń dużo i może się zdarzyć, że w odstępie kilku minut odjeżdżają do tego samego miasta dwa pociągi, tyle, że o zupełnie innych trasach. Pół biedy jeśli jedziesz do stacji docelowej. Wtedy najwyżej dotrzesz z opóźnieniem. Gorzej jeśli planujesz wysiąść gdzieś po drodze, a pociąg pojedzie inną trasą. To będzie już większy problem.

Więcej na Pokochaj Czechy!
Odpowiedz

Hmmm. Będąc w Boguminie na stacji nr peronu do danego pociągu był podawany dość szybko na wyświetlaczu wewnątrz dworca.. Ale faktycznie w Pradze czekając na mój pociąg, nr peronu wklepali w zasadzie w ostatniej chwili.
Mój kolejowy kanał na YT: http://www.youtube.com/user/MMERLIN2

Moja strona kolejowa na FB: https://www.facebook.com/DamianTkolej
Odpowiedz

Tak jest na wszystkich dworcach, nawet jeśli jest tylko jeden peron wyspowy, to i tak wyświetlają go na kilka(naście) minut przed przyjazdem/odjazdem. System widocznie traktuje wszystkie stacje jednolicie. I jest to moim zdaniem lepsze niż codzienne "przepraszamy za zmianę peronu" na polskich dworcach.
Na większości dworców zapowiadaczem jest jeden z 4 automatycznych głosów - 2 damskich i 2 męskich. Ale na mniejszych bywa, że zapowiadają megafoniści na żywo.
Jaro

Odpowiedz

Serio zdarza się jeszcze "przepraszamy za zmianę peronu"? Dawno tego nie słyszałem.
Mój kolejowy kanał na YT: http://www.youtube.com/user/MMERLIN2

Moja strona kolejowa na FB: https://www.facebook.com/DamianTkolej
Odpowiedz

Potrzebuję na cito rozkład jazdy w pdf za rok 2016/2017. Proszę o pomoc.
ScottyRail
Odpowiedz

(19.02.2018, 19:26)DamianT napisał(a): Serio zdarza się jeszcze "przepraszamy za zmianę peronu"? Dawno tego nie słyszałem.

"Za zmianę peronu uprzejmie przepraszamy".
Jaro

Odpowiedz

Na KO ...Katowice Osobowa często się to słyszy..
"Im dłużej żyjemy,tym życie więcej nam odbiera,niż daje"
Odpowiedz

Lepiej byłoby spytać na jakimś czeskim forum, ale może tu ktoś wie.
Co to jest? Wozy tego typu stoją na torach bocznych wielu czeskich stacji, ale nigdy nie widziałem ich w ruchu. Wyglądają na dość stare, być może wycofane z ruchu, ale przypatrzyłem się siedzeniom i wygląda na to, że przynajmniej wnętrza były modernizowane, może nie w ostatnich latach, ale najpóźniej w latach 90. lub wczesnych 2000. Kursuje to gdziekolwiek czy tylko tak to przetaczają z miejsca na miejsce?
[Obrazek: Doxv4VZ.jpg]
Będę wdzięczny za odpowiedź.
Jaro

Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [Czechy] Jindřichohradecké místní dráhy ET40 1 3 378 15.07.2019, 14:40
Ostatni post: ET40

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.