Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szrot zachodni na torach tramwajowych
#1
przem710 napisał(a):Tak poza tym to wole Jelcze M11, ale się tym najeździłem. ;-) Dziś w Tczewie poza złomowiskiem z Niemiec nie ma już nic. :-(

Zacytowany post Przemka narzucił mi taką refleksję, tyle że nie taboru autobusowego, a tramwajowego. W Krakowie o ile tabor autobusowy jest w miarę nowy, o tyle tabor tramwajowy to w dużej mierze szrot z Zachodu. Po Krakowie jeździ mnóstwo tramwajów typu E1, GT8S, czy GT6. Większość tych pojazdów są starsze od rodzimych Konstalów 105Na, a niektóre GT6 są nawet starsze od Konstalu 102Na, które z ruchu liniowego w Krakowie zostały wycofane chyba 10 lat temu.
Odpowiedz

#2
Ale w Niemczech kultura techniczna jest wyższa, w związku z tym ich szrot jest w lepszym stanie niż nasz. Przynajmniej na początku.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#3
rustsaltz, tutaj bym polemizował. Krakowskie E1 mimo że są po modernizacji mają statystycznie wyższą awaryjność od 105Na, a i komfort jazdy tymi pojazdami daje wiele do życzenia. Jedynym plusem jest to że są mniej prądożerne od naszych pojazdów. W dniu dzisiejszym miałem okazję jechać tramwajem serii GT6 i w oczy rzuciła mi się tabliczka z rokiem produkcji... 1963.
Odpowiedz

#4
Bo w stopiątce usterkę usuniesz wykręcając bezpiecznik, co w E1 nie przejdzie (choćby dlatego, że mają inne standardy bezpieczeństwa). No i nie zapominajmy, że jak się sypie tabor to kupuje się co jest akurat dostępne.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#5
Jak się sypie tabor, to się go modernizuje, a nie sprowadza się z zachodu jeszcze większego (czyt. starszego) złomu który także wymaga kapitalnego remontu.
Odpowiedz

#6
Jak widać się sprowadza Tongue
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#7
W Grudziądzu GT8 ex-Krefeld sprawdzają się doskonale, podobnie jak ich poprzednicy, czyli GT6 (obecnie w Łodzi). GT6 wyprodukowane w I połowie lat 60. jeździły ponad 10 lat, zanim trafiły do Łodzi.
Jaro

Odpowiedz

#8
Panowie tytułowi tematu jest daleko do tramwajów, więc może oddzielny wątek dla tej dyskusji albo zmiana tytułu tematu na bardziej uniwersalny, co? Bo jak na razie to mamy tutaj niezłego off topa :-D
Odpowiedz

#9
Adams napisał(a):W dniu dzisiejszym miałem okazję jechać tramwajem serii GT6 i w oczy rzuciła mi się tabliczka z rokiem produkcji... 1963.

E tam, w Poznaniu, jak będziesz miał szczęście, to trafisz na GT8 z 1961 i 1959 roku. W ewidencji MPK jest jeszcze 15 pojazdów z tych roczników. ;-D

Co do tematu modernizacja, czy kupno szrotu z zachodu. Wiadomo, że modernizacja jest lepszym rozwiązaniem, ale samorządy nie śpią na pieniądzach, co zwłaszcza w Poznaniu, z którego przykład chcę podać, jest widoczne.
Mianowicie, Poznań kupił w ostatnim czasie 21 sztuk "helmutów" GT8 z 1969r. Za każdego zapłacił 200 000 zł. W sumie daje to 4 200 000 zł. Jedno nowe Tramino kosztuje ok. 7 mln (=35 GT8), modernizacja 105Na do Moderusa Alfa to koszt ok. miliona zł (=5 "helmutów"). By wycofać największy szrot (w przypadku Poznania znienawidzone przez mieszkańców "holendry", a także resztki GT6) trzeba czasem zdecydować się na takie posunięcie, gdyż na modernizację zwyczajnie nie ma pieniędzy, albo trzeba zaspokoić potrzeby taborowe szybko.

Adams napisał(a):Krakowskie E1 mimo że są po modernizacji mają statystycznie wyższą awaryjność od 105Na, a i komfort jazdy tymi pojazdami daje wiele do życzenia.

A bo Kraków widocznie złomy kupuje. W Poznaniu helmuty cieszą się lepszą opinią niż stopiątki.

Polecam też do przeczytania: http://www.mpk.poznan.pl/inwestycje/194 ... slow-kilka wywiad wywiad z dyrektorem tramwajów w MPK Poznań nt. właśnie różnic między używanym, modernizowanym, a nowym tramwajem.
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Prywatny tramwaj na gdańskich torach Adams 1 2 558 04.02.2018, 20:22
Ostatni post: kazio
  Tragiczny stan torowisk tramwajowych - w którym mieście najgorzej? Gżągal 43 14 556 08.07.2012, 11:59
Ostatni post: Adams
  [Polska] Niezrealizowane projekty sieci tramwajowych ET40 5 5 018 02.04.2012, 19:51
Ostatni post: ET40
  MPK Wrocław na torach kolejowych? przem710 30 13 900 22.03.2011, 22:54
Ostatni post: bartik
  [Kraków] Likwidacje niektórych linii tramwajowych kris123 12 5 509 01.03.2011, 14:30
Ostatni post: kris123

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.