Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ostatnie ST43
#31
Rus wbrew obiegowej opinii nie jest zabójczy dla szyn. Ma też bardzo dużą zaletę w stosunku do każdej innej maszyny-brak przekaźników nadmiarowych.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#32
rustsaltz ta opinia znikąd się nie wzięła ;-)
Odpowiedz

#33
A ja właśnie uważam ze wzięła się znikąd. Ktoś puścił taką plotkę i tak rozeszła się po całej Polsce. Gagar nie hebluje szyn mocniej niż inne lokomotywy 6 osiowe. Moim zdaniem Byle S200 gorzej niszczy tor.
Wiesz ze wózki z gagara czy tamary maja przesuwne skrajne osie?
A jeżeli się ciąga 40 wagonowe składy po krętych liniach to nie ma się co dziwić że tor się niszczy przecież wagony też heblują szyny.

Tak samo jest z opinią o paliwożerności jeżeli ciągnie się ciężkie brutta to nie ma siły zeby nie podjąć odpowiedniej ilości paliwa. Zresztą opinia o dużym zużyciu paliwa odpowiadała kolejarzom.
Odpowiedz

#34
W pełni podzielam to co napisał o ST44 kolega Flanker. Bardzo niszczą tory zwłaszcza w terenie górskim. Np. na Kryniczance w połowie lat 70 wprowadzono ST44 jednak po kilku miesiącach po serii wykolejeń wprowadzono ST43.
Jestem bardzo ciekawy dlaczego PLK nie wprowadzi na odc. Jaworzyna Śląska – Jelenia Góra zakazu wjazdu dla ET22, Gagarinów? Doskonale pamiętam jak ET22 ,,szlifowały’’ łuki na tej linii. Raz nawet Byk wyskoczył z torów jak jechałem ,,Bipą’’ naprawdę nic przyjemnego.
Też jestem ciekawy co zastąpi ST43 w górach
Odpowiedz

#35
Ciekawe jest to że ST43 również ma układ osi Co'Co', zatem teoretycznie też niszczy tory.
Odpowiedz

#36
Układ osi nic nie znaczy, bo to kwestia odległości między osiami, sposobu prowadzenia itd.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#37
Niemniej jednak spójrzcie na to gdzie w Polsce jest najwięcej Rumunów i gdzie przede wszystkim można je spotkać. Właśnie tutaj na DŚ w Sudetach. Jeszcze pracuje ich sporo w Lesznie, ale są wypierane przez ST44. Natomiast w Wałbrzychu dominują Romki. Od wielu lat tutaj jeżdżą, ciągają nie tylko towary, wielokrotnie zdarzyło im się ciągnąć pasażerskie i sobie dobrze radzą. Poza tym ta lokomotywa była budowana właśnie do jazdy w terenie górskim w przeciwieństwie do ST44. Myślę zatem że są jakieś techniczne (na tym się nie znam więc nie wiem dokładnie co, ale znawcy ST43 będą wiedzieć o co mi chodzi) istotne różnice które sprawiają że ST43 radzi sobie lepiej od Rusa w górach, tzn. nie hebluje aż tak szyn, znacznie rzadziej zdarza mu się wykolejać na łukach.
Odpowiedz

#38
Nie powiedziałbym, że Dolny Śląsk jest stolicą Rumunów. Bardziej jednak Zielona Góra, Czerwieńsk, Gubin i w ogóle woj. lubuskie.
Zapraszam na swój kanał YouTube: http://www.youtube.com/user/MrPitagoras1989
Odpowiedz

#39
Mówię oczywiście o egzemplarzach w ruchu (choć i tych odstawionych nie brakuje). Zapraszam do Wałbrzycha, Jeleniej Góry, Kamieńca Ząbkowickiego i Węglińca. Z resztą znaczna większość Rumunów będących jeszcze przy życiu należy do CT Wrocław (dane z MD KK).
Odpowiedz

#40
pitagoras23 napisał(a):Nie powiedziałbym, że Dolny Śląsk jest stolicą Rumunów. Bardziej jednak Zielona Góra, Czerwieńsk, Gubin i w ogóle woj. lubuskie.
Leszno tez
Odpowiedz

#41
krzysztof wyraźnie pisałem wcześniej również o Lesznie.
Odpowiedz

#42
Tak widzę, że toczy się dyskusja. Zatem pozwolicie, że dołączę Wink

Stolicą ST43 generalnie od zawsze jest Wielkopolska (maszyny stacjonują w szopach: Leszno, Ostrów Wielkopolski, Zbąszynek, a czasowo także Poznań Franowo), jako że tutaj te lokomotywy rozpoczęły swą służbę na PKP i są tutaj obecne do dzisiaj. Nie mniej, na dzień dzisiejszy największą pracę przewozową ST43 wykonują na dolnym śląsku. Ponadto ST43 mamy w świętokrzyskiem (Skarżysko-Kamienna, Kielce) i podkarpackiem (Jasło, Żurawica) oraz także czasowo na górnym śląsku/zagłębiu dąbrowskim.

Co do zalet ST43, które dają tej serii przewagę nad ST44 - przede wszystkim znacznie lepsze wpisywanie się w ciasne łuki oraz lepsze parametry odnośnie podjazdów pod wzniesienia - to jest fakt, zbadany od lat przez kolejowe ośrodki badawcze i to można sobie odszukać w publikacjach na ten temat. Gagariny dyskwalifikuje wadliwa budowa wózków (w zasadzie typowa dla płaskich i prostych jak drut linii w Rosji). Można też zajrzeć do plk-owskich wykazów i sobie sprawdzić, gdzie na jaką linię można wjechać jaką lokomotywą i jakie jest dopuszczalne na nią obciążenie. Ponadto dochodzą jeszcze korzystniejsze parametry ekonomiczne i zdaję się też, że i ekologiczne, nawet względem zmodernizowanych ST44. Takim dość dobitnym przykładem z mojej okolicy jest odcinek od Zbąszynka do Skwierzyny, obsługiwany wyłącznie ST43 - skład z kruszywem prowadzony na dwie ST43 musiałby być zastępczo prowadzony na 3 ST44.

Co do stanu ilościowego Leszna, Zbąszynka, czy Czerwieńska, bo to moje rejony, to wygląda to tak: wszystko co rumuńskie na stałe stacjonuje w Lesznie, a w miarę potrzeb i dla konieczności zachowania autoryzacji na serię ST43 jeden egzemplarz bywa podsyłany do Czerwieńska (tam są zgrupowane ST44 z zakładu Zachodniego), a także podsyłane są rotacyjnie ST43 w ilości 1-3 sztuki do Zbąszynka (do obsługi wahadeł z kruszywem do Skwierzyny, wahadeł z cementem do Międzyrzecza oraz eszelonów do Trzemeszna Lubuskiego.

Na tą chwilę pod Leszno podlegają i są sprawne (jeżdżące lub w zapasie): ST43-22, 100, 142, 208, 214, 223, 227, 235, 263, 340, 358, 365, 382, 398, 406.

A odnośnie ST44 pojawiających się w Lesznie - w zasadzie są tutaj dlatego, że są to lokomotywy po modernizacji i centrala życzy sobie, żeby każdy zakład miał jakieś zmodernizowane ciężkie diesle. Wszystkie oprócz jednej - dwóch sztuk stacjonują w Czerwieńsku i pojedyncze maszyny są też w Lesznie. Do wyparcia ST43 daleka droga, większość wielkopolskich rumunów ma przed sobą dobrych 5-7, jak nie więcej lat życia i paradoksalnie obecność ST44 przedłuża żywot ST43 Wink

Tak to pokrótce wygląda w tych stronach i ogólnie w kraju, co jako fan tego rumuńskiego sprzętu mogę tutaj od siebie dodać.

Pozdrawiam:
Karol
Odpowiedz

#43
TKi3-120 napisał(a):Co do zalet ST43, które dają tej serii przewagę nad ST44 - przede wszystkim znacznie lepsze wpisywanie się w ciasne łuki oraz lepsze parametry odnośnie podjazdów pod wzniesienia - to jest fakt, zbadany od lat przez kolejowe ośrodki badawcze i to można sobie odszukać w publikacjach na ten temat.
Praktyka mówi, że gagarin pozbawiony przekaźników nadmiarowych jednak lepiej sprawdza się pod górę.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#44
Dotyczy to generalnie krótkich podjazdów, typowych dla GOP-u Wink Na większe i dłuższe podjazdy jednak nie ma siły, tam ST43 jest w zasadzie nieodzowny. I w zasadzie praktyka też to pokazuje, we wszystkich rejonach podgórskich naszego kraju mamy ST43, zaś w GOP-ie od zawsze jeżdżą ST44. Próby zamienienia rolami tychże serii jak do tej pory kończyły się niepowodzeniem, co powoduje, że pewnie jeszcze długo tak pozostanie jak jest. O ile oczywiście nie zabraknie sprawnych maszyn obu serii, bo jak wiemy, nic fabrycznie nowego od strony Cargo nam nie grozi, a napraw rewizyjnych nie przeprowadza się.
Odpowiedz

#45
Ciekawe tylko dlaczego Cargo nie naprawia ST43? Wydaje się być niemożliwe aby wycofać tą serię z ruchu.
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  ST43 czyli Rumun mirmur2 0 1 765 11.12.2020, 17:53
Ostatni post: mirmur2
  Gdzie można spotkać ST43 (ST43-R/060DA) tzw. Rumuna? 123p456 5 3 435 11.01.2020, 20:29
Ostatni post: sopelsky
  Czy zna ktoś miejsce postoju ST43-218? 123p456 4 3 440 24.11.2019, 15:18
Ostatni post: 123p456
  Malejąca liczba ST43 i SU46 w Dolnośląskim Zakładzie Cargo we Wrocławiu Jakubix96 1 3 078 15.10.2017, 01:34
Ostatni post: Jakubix96
  Wiskol kupuje ST43 od PKP Cargo DamianT 24 12 113 28.10.2016, 19:00
Ostatni post: Jaszczur

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.