Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Praca z plikami RAW
#16
Wygląda na zupełnie przyzwoicie wywołane, chociaż brak pliku źródłowego z którym by się dało porównać Smile

Warto by zobaczyć, czy nie ma w programie do wywoływania opcji usuwania purpurowych przebarwień na krawędziach kontrastowych elementów, troszeczkę widać na drutach takie przebarwienia, jak się mi zdaje.
Odpowiedz

#17
Plik źródłowy mogę podesłać na e-mail. Napisz PW lub w temacie. Myślałem że wypadło znacznie gorzej, ale ciesze się że jak na pierwszą obróbkę wszyło całkiem OK.

Zdjęcie obrabiałem Raw Therapee 4
Odpowiedz

#18
Moją przygodę z tym formatem zacząłem kiedyś od tego, że nie zrobiłem dodatkowych ujęć w RAW paru trudnych zdjęć których się nie da powtórzyć. Potem więc używałem RAW sporadycznie, głównie jako zapasowych (gdyby JPEG-i nie wyszły) i do ujęć statycznych. Teraz, mimo, że żrą czas i pojemność dysku, trudno mi się od nich odzwyczaić.

Dużo moim zdaniem zależy od typu pliku. Miałem do czynienia z plikami NEF z Nikona i RW2 z Panasonica: W przypadku Nikona mój NEF zapamiętuje ustawienia z aparatu i jeśli są OK, umożliwia łatwe wywołanie wg tychże ustawień. W przypadku Panasonica nawet jeśli mam fajnie ustawiony "rodzaj kliszy" (kontrast, kolor, ostrość itp.) w aparacie, wszystko to diabli biorą i otrzymuję RAW "wyzerowany", blady i wyprany, którego w trosce o własne zdrowie w tym stanie lepiej nie oglądać ;-)

Ja sobie najbardziej cenię ten format jeśli chodzi o likwidowanie przepałów i in. pomyłek światłomierza (ostatnio wywoływałem fotkę niedoświetloną o aż 2 EV i byłem w szoku, że po paru poprawkach i odszumieniu wyszła nawet znośnie), korekty balansu bieli (światło sztuczne i mieszane) oraz ogólnie większą ilość danych, dającą lepszą jakość po obróbce.
Odpowiedz

#19
Trudno n ie przyznać racji, mimo że obróbka jest nieco trudniejsza. Możliwości mówią same za siebie.
Odpowiedz

#20
Początkowo robiłem zdjęcia w trybie łączonym JPG+RAW, teraz fotografuję wyłącznie RAW - chyba, że dotyczy to tablicy kierunkowej czy dat rewizji - wtedy szybko przełączam się na samego JPG.

Obróbka jest czasochłonna, ale można dość dużo ze zdjęcia uzyskać. Ważne też, żeby zdjęcia obrabiać ale nie poprawiać - moim zdaniem nie powinno się szaleć z suwakami - zdjęcia ma wyglądać naturalnie, tak, jakby nie tykano go zbyt intensywnie w programach graficznych.
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.