Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pitagoras na Śląsku i w Czechach
#1
W ostatni weekend wybrałem się w odwiedziny do YouTubowego kolegi Przemka na Śląsk.
Z osobistych powodów dawno chciałem tam jechać, ale nigdy nie było okazji. Teraz po jego odwiedzinach, szybko zdecydowałem się na taki wypad.


W czwartek wieczorem wyruszyłem o 21.34 z Poznania pociągiem TLK Podhalanin (a jakże mogło by być inaczej :lol: ) do Katowic, gdzie pojawiłem się o 3.10. Spędziłem tam cały niemal dzień, bo kręciłem składy do 12.50.

Następnie udałem się do Rybika do gospodarza i tam wieczorem wybraliśmy się już razem na łowy na składy towarowe, jak i pasażerskie.

Sobota to wyjazd do Czech. Mieliśmy nie lada problem, aby się tam dostać o czasie, ale jakoś dało radę. Komunikacja kolejowa łącząca Polskę z Czechami jest tragiczna, a już w sobotę wyjazd jest prawie niemożliwy. Jedyne połączenie to regio Rumcajs z Opola do Bohumina, które przyjeżdża tam około 13.30, co jest godziną zbyt późną, aby w ogóle cokolwiek móc zobaczyć, nakręcić i tym samym składem wrócić.
Wybraliśmy się tam prywatnymi busami, bo innej możliwości niestety nie było.

Poniżej zamieszczam pierwszy filmik z tego wypadu.
Są to Polsko - czeskie manewry z EC Sobieski w Bohuminie



Następne filmy i opowieści będą pojawiały się tutaj z czasem. Zapraszam do oglądania filmików i zamieszczania swoich wrażeń, jeśli ktoś z Was był w tych rejonach również.
Odpowiedz

#2
pitagoras23 napisał(a):Spędziłem tam cały niemal dzień, bo kręciłem składy do 12.50.
Szybko Ci się kończy dzień. Ale się z tego zdania uśmiałem :-)

pitagoras23 napisał(a):Komunikacja kolejowa łącząca Polskę z Czechami jest tragiczna, a już w sobotę wyjazd jest prawie niemożliwy.
O tak, założę się, że bus pusty nie jechał, prawda? Czyli zapotrzebowanie jest, tylko kolej zamyka na to oczy. Czasem wydaje mi się, że kolej widzi lepiej i dostrzega na transgranicznych liniach jakieś przeszkody nie do przebycia. Poprawi się to kiedyś?

pitagoras23 napisał(a):Zapraszam do oglądania filmików i zamieszczania swoich wrażeń, jeśli ktoś z Was był w tych rejonach również.
W tym roku się nie uda, ale na przyszły z pewnością będę chciał pojawić się w tamtych terenach. Im lepiej przedstawisz je w moich oczach tym bardziej będę zdeterminowany.
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz

#3
Po 13 jechałem pociągiem do Rybnika i tam spędziłem dalszą część dnia.

Jeśli chodzi o sam dojazd z Wodzisławia Śląskiego do Czech, gdzie nocowałem to mniej więcej wyglądało to tak, że wpierw dojechaliśmy do centrum Wodzisławia i stamtąd chcieliśmy jechać jakimś PKSem choćby do Cieszyna, ale okazało się, że w sobotę żadnych kursów nie ma. Była nawet kiedyś mowa na forum, o tym, jak ciężko tam się PKSami poruszać. Jednak w końcu złapaliśmy jakiś autobus jastrzębskiej komunikacji miejskiej i dojechaliśmy do Jastrzębia. Tam czekaliśmy na prywatnego busa. Na starcie w około 20 osobowym busie było kilka osób, ale im bliżej Cieszyna tym busik się co raz bardziej zapełniał. Przed Zebrzydowicami było już tłoczno i ludzie już stali. W Cieszynie mnóstwo osób wysiadło nie tylko z naszego busika. Na placu widzieliśmy autobusy do Krakowa, Bielska Białej oraz powrotne do Jastrzębia.

Szansa na poprawę jest, jeżeli do Cieszyna wejdą Koleje Śląskie. Stacja w Cieszynie jest niestety tak zaniedbana, że głowa mała. W tym miejscu pokażę fotkę z tejże stacji.

http://www.garnek.pl/pitek23

Wkrótce będą pojawiać się inne filmiki z Bohumina, Czeskiego Cieszyna oraz Ostravy.
Zapraszam na swój kanał YouTube: http://www.youtube.com/user/MrPitagoras1989
Odpowiedz

#4
Ilość połączeń do Cieszyna jest zatrważająca...

Jeśli chodzi o ofertę PKSów w weekendy to i u mnie, w okolicach mojego miejsca zamieszkania, oferta jest szczątkowa a właściwie wcale jej nie ma.

pitagoras23 napisał(a):Szansa na poprawę jest, jeżeli do Cieszyna wejdą Koleje Śląskie.
I co w związku z tym? Liczysz na jakiś boom połączeniowy?
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz

#5
Na boom połączeniowy nie liczę, jednak choćby na kilka połączeń z Cieszyna do Katowic, ważnego węzła przesiadkowego, bo co ludziom po połączeniu do Zebrzydowic i Czechowic Dziedzic w takiej porze, jak obecnie 14.39 do Zebrzydowic...? Jakby skład wyjeżdzał rano i wracał popołudniu sądzę, że chętni by się znaleźli, bo jednak z Cieszyna do Katowic to nawet autobusami czasami ciężko się dostać i to jeszcze trzeba się przesiadać. A co pasażerowie mają robić w Zebrzydowicach, jak tam praktycznie są same składy międzynarodowe PKP Intercity.
Zapraszam na swój kanał YouTube: http://www.youtube.com/user/MrPitagoras1989
Odpowiedz

#6


Kolejna odsłona kolejowych Czech. Tym razem pociąg IC 1012 RegioJet relacji Havirov - Praha hl.n.

RegioJet to prywatny operator kolejowy obsługujący połączenia w Czechach i na Słowacji. Firma założona została w 2009 roku i należy do firmy w ogóle nie związanej z branżą kolejową, czyli do biura podróży Student Agency.

W Czechach takie pociągi można spotkać na trasie z Pragi do miasta Havirov, choć w planach jest ekspansja na inne linie. Uruchomione jest również połączenie z Pragi do słowackiej Ziliny.
Odpowiedz

#7
Coś mi się wydaje, że mogłeś się pomylić, podpisując odjeżdżający 4-wagonowy skład z nurkiem na czele. Takie składy jeżdżą przeważnie do Frensztatu pod Radhoszczem. No chyba, że akurat trafiłeś na skróconą relację.
Odpowiedz

#8
Z tego, co patrzyłem w rozkład i słuchałem czeskich zapowiedzi to był to właśnie Frydek Mistek. Według rozkładu DB, ten skład to OS 3128- planowy odjazd godz. 14:47.
Zapraszam na swój kanał YouTube: http://www.youtube.com/user/MrPitagoras1989
Odpowiedz

#9


Po chwili przerwy w dodawaniu filmów nagranych u swoich popołudniowych sąsiadów pora do nich wrócić. Przedstawiam pierwszy film z Czeskiego Cieszyna. Razem z Przemkiem miałem okazję uchwycić pięknego loka, który ciągnął skład Ex Leoš Janáček relacji Zilina - Praha hl.n. Tylko raz w ciągu tego całego dnia udało się spotkać tego typu lokomotywę.
Odpowiedz

#10


Na chwilkę przenosimy się ponownie do Czech. Tym razem do Bohumina, skąd odjeżdża pociąg relacji Bohumin - Brno.
Skład ciągnie Skoda CD, a na filmie będzie można poza odjazdem zobaczyć sobie wnętrza tego pociągu. Na uwagę zasługuję przede wszystkim wagony 3 i 4.
Odpowiedz

#11
Ten pociąg jest oznaczony R to znaczy "rychlik" czyli pospieszny, osobowy byłby oznaczony Os. Czesi mają jeszcze pociągi przyspieszone oznaczane są Sp czyli speszny
Odpowiedz

#12
Trzy czeskie Skody w Bohuminie



Mała zmiana klimatu. Mam sporo materiału z różnych rejonów Polski, ale pozostał także materiał nagrany w Czechach.
A umieszczam go dlatego, że niedługo na polskich torach pojawi się 10 czeskich lokomotyw Skoda, które obsłużą połączenia Przewozów Regionalnych.
Odpowiedz

#13
EC Praha w Bohuminie



Z lipcowej wyprawy do Czech pozostało mi jeszcze kilka nagrań. Aby nie popaść w rutynę i monotonię, zamieszczam dla odmiany od polskich filmów jeden czeski z Bohumina.

W roli głównej pociąg EuroCity Praha z Warszawy do Pragi. Na filmie widać wjazd z portugalską epoką oraz odjazd z czeską Skodą najnowszej generacji.
Odpowiedz

#14


Zapraszam na jeden z ostatnich już filmów nagranych w lipcu na terenie Czech. Tym razem prezentuję pociąg EuroCity Polonia z austriackiego Villach Hbf. do Warszawy Wschodniej.
Zapraszam na swój kanał YouTube: http://www.youtube.com/user/MrPitagoras1989
Odpowiedz

#15
pitagoras23 napisał(a):Na boom połączeniowy nie liczę, jednak choćby na kilka połączeń z Cieszyna do Katowic, ważnego węzła przesiadkowego, bo co ludziom po połączeniu do Zebrzydowic i Czechowic Dziedzic w takiej porze, jak obecnie 14.39 do Zebrzydowic...? Jakby skład wyjeżdzał rano i wracał popołudniu sądzę, że chętni by się znaleźli, bo jednak z Cieszyna do Katowic to nawet autobusami czasami ciężko się dostać i to jeszcze trzeba się przesiadać. A co pasażerowie mają robić w Zebrzydowicach, jak tam praktycznie są same składy międzynarodowe PKP Intercity.
Od nowego rozkładu w planie jest 7 par poc. relacji Cieszyn - Czechowice Dziedzice KŚ ze skomunikowaniem w Zabrzegu na poc. Wisła - Katowice. Na przesiadkę w Zabrzegu planowane jest 7 minut. Miało być 8 par ale z ostatniej pary zrezygnowano ze względu na niebezpieczeństwo nocowania składu w Cieszynie.
Galeria Miłośników Fotografii Kolejowej http://www.gmfk.pl

Przesiadłem się z Windy na Ubuntu 16.04 Nigdy więcej Windowsa :-)
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Thumbs Up Imprezy na Dolnym Śląsku TomaszMK 0 1 754 14.02.2020, 11:03
Ostatni post: TomaszMK

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.