Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kolejozagadka
To ja zadam: Które z EP09 w 2007 zostały zmodernizowane m.in. dostały nowe pantografy, klimatyzację kabinową oraz sprężarkę? Podpowiem, że były to dwie lokomotywy tej serii.
Lokomotywa EP07 fajna, EZT ED250 szybki, lokomotywa EU44 ciekawa, ale lokomotywa EP09 najlepsza.
Odpowiedz

(01.11.2016, 12:20)wołodyjowskiIC napisał(a): To ja zadam: Które z EP09 w 2007 zostały zmodernizowane m.in. dostały nowe pantografy, klimatyzację kabinową oraz sprężarkę? Podpowiem, że były to dwie lokomotywy tej serii.

EP09-007 i EP09-008. Ta ostatnia ma chyba dodatkowo reflektory halogenowe.
Odpowiedz

Zgadłeś Smile
Lokomotywa EP07 fajna, EZT ED250 szybki, lokomotywa EU44 ciekawa, ale lokomotywa EP09 najlepsza.
Odpowiedz

W Skojarzeniach pojawił się temat odbojnic, więc tutaj go poruszę jeszcze raz. Tak więc gdzieś na północy leży sobie pewna stacja. Jest ona jedną z większych stacji węzłowych w Polsce. Jedna z linii kolejowych do niej wchodzących jest niezelektryfikowana. Na tej właśnie stacji w peronach pomiędzy szynami dumnie stoją odbojnice. Odpowiadając na zagadkę należy wspomnieć nazwę tej stacji oraz opisać dlaczego odbojnice są tam zastosowane (co przechodzi nad torem).
Odpowiedz

Zapewne chodzi o stację Tczew - znajduje się tam zabudowane przejście nadziemne, którego podpory umieszczone są na międzytorzach w środku stacji - odbojnice podwójne mają za zadanie chronić te podpory w przypadku wykolejenia taboru, aby nie doszło do naruszenia podpór i w konsekwencji do zawalenia całego przejścia.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz

@Paweł Piotr jak zwykle fachowa, szczegółowa i oczywiście poprawna odpowiedź. Zadajesz Wink
Odpowiedz

Niemal do końca lat 80. ubiegłego wieku, gdy istniał JEDEN producent sygnalizatorów, na semaforach, tarczach ostrzegawczych, a nawet na tarczach manewrowych (vide zdjęcie) był umieszczany charakterystyczny element, który na zdjęciu jest zaznaczony czerwonym kółkiem. Od kiedy zaczęto "reformować" kolej i pojawiło się kilku różnych producentów sygnalizatorów przytorowych, mimo, iż do dzisiaj obowiązujące przepisy sankcjonują istnienie tego elementu, próżno ich szukać na semaforach, nie wiedzieć czemu?...
Co to był za element i do czego służył? (A powinien służyć nadal, jak wynika z przepisów...)


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz

Mała podpowiedź... Rolleyes ...


Załączone pliki Miniatury
       
Odpowiedz

Zawieszki do latarni?
Lokomotywa EP07 fajna, EZT ED250 szybki, lokomotywa EU44 ciekawa, ale lokomotywa EP09 najlepsza.
Odpowiedz

wołodyjowskiIC - brawo!
Ten charakterystyczny element na semaforach to oczywiście wspornik na awaryjną lampę sygnałową naftową (takie były używane na semaforach kształtowych). Umieszczano je na wszystkich sygnalizatorach półsamoczynnych oraz tarczach ostrzegawczych (de facto producent - ZWUS - umieszczał je standardowo na wszystkich wysokich sygnalizatorach, dopiero przy montażu zdejmowano je np. z sygnalizatorów powtarzających). W latach 90. ubiegłego wieku pojawili się inni wytwórcy sygnalizatorów i element ten w jakiś dziwny sposób zniknął. Nie znajdziesz go na żadnym nowym sygnalizatorze. I tutaj należy zacytować wspomniane przeze mnie przepisy, które obowiązują do dnia dzisiejszego:
1. Ie-8 (E16)
Wszystkie semafory świetlne oraz tarcze ostrzegawcze odnoszące się do semaforów wjazdowych, wyjazdowych, drogowskazowych i odstępowych muszą być przygotowane do umocowania zastępczych latarni sygnałowych. W razie wygaśnięcia semaforów i tarcz ostrzegawczych, czy to z powodu zaniku napięcia, czy niedziałania przetwornicy lub niemożności uruchomienia agregatu, należy zastępcze latarnie sygnałowe zaopatrzone odpowiednio w szkło czerwone lub pomarańczowe zawiesić w pierwszej kolejności na masztach sygnałowych ww. semaforów oraz odnośnych tarcz (zarówno w dzień, jak i w nocy). Latarnie powinny się znajdować w stałej gotowości na każdej nastawni, w ilości określonej w regulaminie technicznym.

2. Ie-10 (E18)
Wszystkie semafory świetlne oraz tarcze ostrzegawcze do semaforów wjazdowych, drogowskazowych i odstępowych muszą być przygotowane do umocowania zastępczych latarni sygnałowych. W razie wygaśnięcia semaforów i tarcz ostrzegawczych, czy to z powodu zaniku napięcia, czy nie działania przetwornicy lub niemożności uruchomienia agregatu, należy zastępcze latarnie sygnałowe, zaopatrzone odpowiednio w szkła czerwone lub pomarańczowe, zawiesić w pierwszej kolejności na masztach sygnałowych semaforów wjazdowych, drogowskazowych i odstępowych oraz na odnoszących się do nich tarczach ostrzegawczych (zarówno w dzień, jak i w nocy).
Szczegółowe postanowienia dotyczące ilości, kolejności i miejsca zakładania zastępczych latarni sygnałowych powinny znajdować się w regulaminie technicznym. Latarnie powinny znajdować się na każdej nastawni w stałej gotowości użycia. Nie dotyczy to posterunków, które wyposażone zostały, w co najmniej dwa niezależne źródła zasilania z sieci energetycznej oraz źródło zasilania awaryjnego (przetwornicę lub agregat prądotwórczy).
A teraz proza życia. Proszę wskazać choć jedną nastawnię, która dysponuje obecnie określonym regulaminem technicznym zapasem takich latarni, gotowych do użycia... Kolejny paradoks - instrukcja Ie-10 (E18) swoim zapisem w ostatnim, przytoczonym wyżej zdaniu, wprowadza nielichy bałagan, wyłączając z konieczności posiadania zapasu gotowych do użycia lamp awaryjnych te nastawnie, które wyposażone zostały w dwa niezależne źródła zasilania oraz przetwornicę i agregat prądowtwórczy, a przecież standardem jest, że posterunki ruchu wyposażone w sygnalizację świetlną otrzymują dwa niezależne źródła zasilania z sieci energetycznej oraz przetwornicę lub agregat prądotwórczy. I na koniec kolejny absurd - jedną z możliwych i często występujących usterek, dotyczących sygnalizacji świetlnej, jest uszkodzenie kabli zasilających te sygnalizatory, a wtedy ani tysiąc niezależnych źródeł zasilania, ani żadna przetwornica z pięcioma agregatami do niczego się nie przydaje... Tyle, że to już inna bajka...
Zadajesz! Big Grin ...
Odpowiedz

Trzeba przyznać, że podziwiam cię za twoją wiedzę przepisów kolejowych-masz ją ogromną,a ja czegoś się nowego dowiedziałemBig Grin A oto moje wydaję mi się proste pytanie:
Która dziewiątka dostała Układ Prędkości Zadanej, ale po serii testów jednak zrezygnowano z z tego "unowocześnienia"?
Lokomotywa EP07 fajna, EZT ED250 szybki, lokomotywa EU44 ciekawa, ale lokomotywa EP09 najlepsza.
Odpowiedz

Nikt nie odgadł-chodziło mi o EP09-002, bo ona dostała UPZ, ale  po serii testów zrezygnowano z tego rozwiązania.
Kto pierwszy, ten lepszy.
Lokomotywa EP07 fajna, EZT ED250 szybki, lokomotywa EU44 ciekawa, ale lokomotywa EP09 najlepsza.
Odpowiedz

Chętnie skorzystam.
Pytanie dla panów maszynistów - ale nie tylko..
Co mówi o kształcie drogi przebiegu za semaforem wyświetlony na nim sygnał S13?


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz

Przejazd przez rozjazdy nie odbędzie się na wprost, tylko po łuku.
Lokomotywa EP07 fajna, EZT ED250 szybki, lokomotywa EU44 ciekawa, ale lokomotywa EP09 najlepsza.
Odpowiedz

Wiemy tyle, że:

- raczej jest to semafor wjazdowy lub drogowskazowy, wyjazdowy może to być jedynie gdy wyjeżdżamy na SBLkę (na wyjazdowym na PBL nigdy nie będzie takiego sygnału)
- przejazd odbędzie się na tor zwrotny, po zwrotnicy ułożonej w pozycji minus
- jeżeli jest to wyjazdowy na SBL, jedziemy na tor zasadniczy dla danego kierunku jazdy
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.