Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oświetlenie wnętrza modelu tramwaju
#1
Czy macie jakieś porady dotyczące oświetlenia tramwaju typu podłączenie (mile widziany schemat takiego połączenia) oraz elementy (diody, rezystory, itp.).
Za wszystkie porady bardzo dziękuje
Odpowiedz

#2
Wydaje mi się, że każdy tramwaj ma to rozwiązane trochę inaczej, musiałbyś sprecyzować, o co Ci dokładnie chodzi.
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz

#3
Wnętrze tramwaju to się oświetla przez przetwornicę... Chyba, że to eNa
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#4
Dokładnie to chodzi mi o model tramwaju w skali H0
Odpowiedz

#5
ROTFL, piwo dla tego pana ;-D
Bahnfahren ist unser Business
Odpowiedz

#6
Dokładnie, piwo mu Big Grin

A na serio to 5 diod w szereg z rezystorem 1kOhm i z 12V powinno działać. Diody do dostania w każdym elektronicznym, ciekawym rozwiązaniem są diody do montażu powierzchniowego (chyba SMD się to zwie), warto się przyjrzeć i ocenić czy się nada.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#7
Tylko pewnie warto zwrócić uwagę na kąt świecenia diody (rozumiem, że mówimy o białych). Bardzo spopularyzowały się diody z soczewką, o wąskim kącie świecenia, co pewnie nie da dobrego efektu.

Ja do podświetlania licznika w aucie używałem takich fajnych diod ze "ściętą na płasko" (fabrycznie) soczewką, z równomiernym strumieniem światła we wszystkich kierunkach. I takie polecam.
Bahnfahren ist unser Business
Odpowiedz

#8
12 V to napięcie na wejściu?

[ Dodano: 2012-05-15, 20:50 ]
Co trzeba jeszcze zamontować w układ oświetlenia żeby model utrzymywał oświetlenie na postojach/przystankach?
Odpowiedz

#9
Tak, masz tyle między szynami. Żeby utrzymywał oświetlenie musi być kondensator włączony równolegle. Jeżeli pojazd jeździ w dwie strony to dodatkowo musisz zastosować mostek, jeśli nie to przydałaby się dioda, która uniemożliwiałaby rozładowanie kondensatora przez silnik. Pojemność kondensatora dobiera się empirycznie, im więcej tym lepiej (im większa tym wolniej będą gasły światła-jeżeli chcesz naprawdę dużo to proponuję baterię od razu), napięcie musi być większe od napięcia zasilania, ja do wagonów dawałem OIDP 20V, jak masz elektrolit to zwróć uwagę na polaryzację, bo będziesz miał pożar.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#10
Jaka dioda byłaby potrzebna która by uniemożliwiała rozładowanie kondensatora przez silnik
Odpowiedz

#11
Prostownicza, prąd musisz dobrać taki, żeby wytrzymała obciążenie diodami (przyjmij, że dioda jest zwarciem) plus zapas na ładowanie kondensatora.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#12
..
Odpowiedz

#13
Świetlówki lepiej symuluje zimnobiały. Żarówki w tramwajach to historia Wink
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#14
rustsaltz napisał(a):Żarówki w tramwajach to historia
A czy jest jasne czy chodzi o model tramwaju współczesnego czy historycznego?? :-O
Odpowiedz

#15
..
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.