• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pociągi specjalne
#1
Zakładam nowy temat, w którym zachęcam do prezentowania filmów, zdjęć z przejazdów, pobytów pociągów specjalnych.
Jako pierwszy dodam dziś nagrany w Poznaniu pociąg nadzwyczajny kolei belgijskich relacji Belgia (miasto nieznane) - Kraków Gł./Płaszów.Skład złożony jest z samych wagonów kolei belgijskich SNCB. Do Poznania przybył około godziny 13 z Husarzem w barwach PGE Arena na czele. Po 13 odjechał w kierunku Ostrowa Wielkopolskiego z EU07-158.

Jest jakieś prawdopodobieństwo, iż jest to pociąg turystyczny, na który w Krakowie czeka czeska lokomotywa, która pociągnie ten skład do Czech i Austrii. (Informacja nie jest potwierdzona w 100%)
  Odpowiedz
#2
To i ja dołączę kilka swoich filmów

Na początek angielski parowóz 2857 z poc. specjalnym relacji Bridgnorth-Kidderminster. Skład składa się z angielskich wagonów retro. Pociąg ten został nagrany w Highley, gdzie znajduje się muzeum parowozów.


Kolejny skład to "Pojezierze". Skład relacji Poznań Główny-Sieraków. Organizatorem był TurKol oraz IRiPK. Skład przedstawiał się następująco:
Pm36-2 + S(salonka) + Bdnu + Bdnu + Bdnu + WR + Bdnu + Bdnu + 120A
  Odpowiedz
#3
Więc i ja coś dorzucę, ale nie filmy, lecz zdjęcia Smile

[Obrazek: TKt48-191_p.jpg]

TKt48-191 z tegorocznym pociągiem specjalnym ze Stafanowa przed Paradą Parowozów.

[Obrazek: 753_741-8_c.jpg]

753 z STK z Hefajstosem opuszcza Wolsztyn.

[Obrazek: SU45-079_e.jpg]

SU45-079 z iR "Hipolit" na stacji w Wolsztynie.

[Obrazek: SM42-907_r.jpg]

SM42-907 z "TOWOSem" w Radzyniu.

[Obrazek: SM42-1087_l.jpg]

SM42-1087 z pociągiem ITK Lubartów na stacji w Parczewie.

[Obrazek: M62-1812_c.jpg]

M62-1812 z STK z "Hefajstosem" złapana w Wilkowicach.
http://dozer.kolej.org.pl/ <-- Kolejowa Galeria Dozera
  Odpowiedz
#4
Pierwszy raz mój film trafił na stronę główną portalu Rynek Kolejowy.

Teraz już wszystko wiadomo, co za piękny i ważny pociąg wczoraj nagrałem

Pociąg specjalny do Polski uczcił zwycięstwo nad nazizmem

Wczoraj do Polski przyjechał specjalny pociąg wiozący 1000 uczniów i studentów, głównie z Belgii i Luksemburga do Oświęcimia. Wyprawa według założenia organizatorów ma uczcić zwycięstwo nad nazistowskimi Niemcami w 1945 roku.


źródło: Rynek kolejowy
  Odpowiedz
#5
@Dozer: Ostatnia fotka nie jest wykonana w Wilkowicach, tylko na nieczynnym p.odg. Marysiewice. Umożliwiał on wyjazd z linii z Wolsztyna bezpośrednio na Poznań. Przystanek Wilkowice jest ok. 2 km wcześniej w stronę Wolsztyna.
  Odpowiedz
#6
No tak, tak, ale to jeszcze miejscowość Wilkowice z tego co pamiętam.
http://dozer.kolej.org.pl/ <-- Kolejowa Galeria Dozera
  Odpowiedz
#7
@kaktus

Chyba na Ostrów
  Odpowiedz
#8
Pociąg nadzwyczajny św. Wojciech [Wolsztyn - Września]Gniezno zazwyczaj kojarzy się z początkami państwowości, jednak w maju ukaże swoją inną stronę - XIX wiek. 140 lat temu przybyła tu kolej i powstało wiele związanych z nią obiektów, a przede wszystkim parowozownia. Jest ona największym tego typu historycznym kompleksem, bo gdy w wolsztyńskiej lokomotywowni może wjechać 8 parowozów, tu pod dachem pomieści się ponad 40 maszyn! Dodatkowo można tu poznać różne aspekty techniki kolejowej oraz historię tego środka transportu. Miłośnicy kolei zobaczyć tu mogą ostatni w Europie drewniany żuraw węglowy, czy dyspozytornię bramową. Dodatkową atrakcją jest możliwość przejażdżki pobliską kolejką wąskotorową, prowadzoną oczywiście parowozem. Nie zabraknie także możliwości przejazdu prawdziwym pociągiem pod parą - specjalnie dla uczestników DNI PARY zostanie uruchomiony pociąg SOKÓŁ do Wrześni i z powrotem. W maju Gniezno parą stoi!

Interesującym punktem imprezy DNI PARY będzie możliwość podziwiania uzupełniania wody w tendrze parowozu na stacji kolejowej w Gnieźnie. Majówkę w Gnieźnie zaplanowano w sposób, który pasażerom zagwarantuje dużo wolnego czasu na zwiedzanie kompleksu parowozowni, przejazd dodatkowym pociągiem turystycznym prowadzonym zabytkowym parowozem, a także na popularne zwiedzanie królewskiego miasta Gniezna.

W kompleksie zabytkowej parowozowni pasażerowie WOJCIECHA zobaczą między innymi:
- ostatni w Europie drewniany żuraw węglowy;
- ogromne hale postojowo-remontowe wraz z czynnymi obrotnicami;
- jedyną w świecie dyspozytornię bramową;
- czynną wagonownię;
- wieżę ciśnień wraz z kranem wodnym;
- wysoką na kilkanaście metrów halę suwnic.

źródło informacji: www.turkol.pl
  Odpowiedz
#9


Kolejny pociąg nadzwyczajny, który pojawił się w Poznaniu w przeciągu ostatniego miesiąca. Tym razem jest to pociąg z Berlina do Wrocławia i dalej do Krakowa.
  Odpowiedz
#10
Classic Courier [Berlin - Poznań - Gdańsk - Królewiec]Druga wizyta pociągu nadzwyczajnego Classic Courier z niemieckimi turystami na pokładzie. Tym razem skład udaje się docelowo do Królewca. Skład po drodze zawitał do Poznania, w nocy z 24 na 25 maja pojechał do Leszna. Obecnie zbliża się do Gdańska i Gdyni. Najprawdopodobniej w dniu jutrzejszym przez mazurskie linie dojedzie do Królewca. Planowy powrót tego pociągu przez Poznań to 30 maja.

Na filmie oczywiście wjazd i odjazd pociągu, zdjęcia, a także krótkie przejście przez skład w wagonach, w których można było to zrobić.
  Odpowiedz
#11
Dla zainteresowanych mieszkańców tamtejszych rejonów:

Pociąg specjalny Chojnice - Koronowo

28 lipca 2012 roku uruchomione zostaną cztery pociągi specjalne na nieczynnej linii kolejowej nr 241 Tuchola - Koronowo. W tym roku mija 20 lat od zawieszenia połączeń na tej trasie w 1992 roku. Od ponad roku nie kursują już także pociągi towarowe. W połowie trasy pomiędzy Tucholą a Koronowem znajduje się duża węzłowa, nieczynna stacja Pruszcz Bagienica, to tu co roku od kilku już lat odbywają się Festyny Kolejarskie " Pruszcz - Kolejarska Wioska".

źródło:
Rynek kolejowy
  Odpowiedz
#12
EU06-17 z pociągiem specjalnym MAV "Nosztalgia Express"


autor: yamarotto

Pociąg specjalny-turystyczny "Nosztalgia Express" przejeżdża przez Łowicz kierując się w stronę Warszawy.

* Pociąg ten jest składem specjalnym o charakterze turystycznym, w tym roku wyruszył on 22 Czerwca 2012, pierwotnie nazywany jest "Danubius Express" lecz zaczyna on swoją jazdę z Wielkiego Tyrnowo (Velika Turnova) w Bułgarii i dalej już przez Budapeszt, Kraków do Malborka. W drodze powrotnej skład zmienia nazwę na "Nosztalgia Express" i udaje się w drogę powrotną.
Dla chętnych zwiedzania dodam - bilet na ten pociąg na całej relacji kosztuje:
* WERSJA: Deluxe Twin z Łazienką - 4490 Funtów Brytyjskich za osobę ( 23572zł )
* WERSJA: Deluxe Single En Suite - 6490 Funtów Brytyjskich za osobę (przedział tylko dla jednej osoby) (34072zł)
  Odpowiedz
#13
34k PLN? Nie 3 tysiące?
  Odpowiedz
#14
Nie sądzę,aby była to taka wysoka kwota. Jeszcze 5000zł to ok,ale aż tyle ?.
  Odpowiedz
#15
Wydaje mi się, że cena jest podana prawidłowo - pociągi specjalne pokroju Orient Express tyle kosztują. Zauważcie, że chodzi tu o wersję Deluxe - przedział jednoosobowy. Luksus kosztuje.
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości