Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kurs na maszynistę
#46
Witam nazywam się Kuba
Ja chciałbym się dowiedzieć czy po szkole zawodowej profil elektryk nie będę miał problemów żeby ukończyć kurs na maszynistę. A następnie pójść do pracy na kolei jako mechanik, później pomocnik itd...
Czy będę musiał na przykład kończyć dodatkowo jeszcze technikum uzupełniające lub coś podobnego.
Odpowiedz

#47
Może i cię wezmą bo na licencje wymagane jest wykształcenie zawodowe, ale osobiście radzę zrobić sobie kurs zawodowy elektryka i ukończyć dyplom technika, bo na kolei w pierwszej kolejności zatrudniają po średnim technicznym. Ja robię także papiery technika właśnie w celu pracy na kolei.
Odpowiedz

#48
Czyli rozumiem, że po liceum nawet jakbym zrobił na własny koszt licencję nie ma szans na zatrudnienie??
Odpowiedz

#49
Po prostu chodzi o to że najpierw zatrudnią kogoś kto ma np: technika elektryka a dopiero póżniej osobę z liceum. :-)
Odpowiedz

#50
No właśnie to miałem na myśli, praktyczne szanse. Podobno parę osób po ogólniaku dostało się na kurs w IC, ale nie wiem czy to prawda. Wie ktoś coś na ten temat??
Odpowiedz

#51
Jak masz dobre wykształcenie coś elektryka, mechanika + dyplom to wezmą do pracy na kolej, po samym ogólniaku też ale to rzadkość raczej, ale mając ogólniak możesz isć do technikum uzupełniającego lub szkoły policealnej i zrobić sobie technika elektryka.
Odpowiedz

#52
Wiem o każdym szkoleniu, ofercie pracy na stanowisko maszynisty w kraju. Za niecały rok (maj) podejmę pracę.

Nie mówcie, że chcielibyście przez pomocnika na maszynistę. Dzisiaj prawie wszyscy szkolą już na nową licencję, bez pomocnika maszynisty. Licencja: kurs+egzamin maszynisty następnie w spółce kolejowej (do której zostaje się zatrudnionym) robi się świadectwo maszynisty.
Od szkolenia maszynistów przez pomocników na dzień dzisiejszy odchodzi się. W naszym kraju pozostało tylko kilka spółek (głównie towarowych) szkolących przez pomocnika. Reszta licencja i świadectwo.
Jeżeli mówimy o wykształceniu. Ja po swojej szkole (technikum) mam średnie (wymagane przez większość spółek). Na licencję potrzeba tylko zawodowego, ale nie licz na idealną pracę z tym wykształceniem. Wszystkie spółki zajmujące się przewozami pasażerskimi i przewoźnicy towarowi życzą sobie średniego. Z zawodowym dostać się można do zazwyczaj prywatnych (nie należących do Grupy PKP) przewoźników towarowych typu CTL.

Do PKP IC raczej nie nastawiał bym się na pracę od razu. Robią tam rekrutację i wybierają odpowiednich. Najlepiej zacząć na towarach.
To prawda. Najpierw zatrudnią kogoś z elektrycznym/mechanicznym niż ten po technikum niezwiązanego z tymi kierunkami (mój przypadek).
Biorąc pod uwagę ilość maszynistów, która jest potrzebna już dzisiaj mogę powiedzieć, że w większości przypadków wezmą obu. Maszynistów brakuje, nie ma szkół kolejowych. Średni wiek przekroczył 50 lat. Za kilka lat większość niestety będzie już odchodzić na emeryturę.
Na Waszym miejscu (tak jak na swoim) nie martwił bym się o problemy, czy jest się po takim czy innym kierunku.
Odpowiedz

#53
No tak, ale posiadasz średnie techniczne a to już więcej niż ogólniak. Dzięki za wyczerpujący post Smile Masz chlopie szczęście, że będziesz pracował jako maszynista, ale ja też ''zaatakuję'' . Jestem nawet gotów zrobic licencję na własny koszt tyle tylko żeby się później na coś przydałaSmile.
Odpowiedz

#54
Ja nie mam technicznego. Będę po technikum architektury krajobrazu. Inne techniczne zrobię, jeżeli będzie taka konieczność.
Odpowiedz

#55
aha ok rozumiem...ale TY juz składałeś gdzieś papiery czy dopiero zamierzasz??
Odpowiedz

#56
Po technikum architektury krajobrazu to raczej wątpię że wezmą tak samo jak po samym ogólniaku, mechaniczne lub elektryczne a najlepiej elektroenergetyk transportu szynowego przybliża o wiele wiele więcej niż ogólniak.
Odpowiedz

#57
Człowieku. Wiesz jakie jest zapotrzebowanie?
Na świecie nie ma tylko elektryków i mechaników. Powiem więcej. Ci, co są to mają już pracę we własnym fachu.
Ja się dowiadywałem w każdej spółce i jest dobrze. Średnie mam? Średnie mam-wymagania mam wypełnione. Nie wiem czy zauważyliście bardzo ważny w tym przypadku napis (obok elektryk/mechanik). Ten napis to MILE WIDZIANE WYKSZTAŁCENIE. To nie jest konieczność więc nie ma co gdybać tylko pytać. Nie ma co gdybać czy po technikum mycia okien (jeżeli ma się średnie) przyjmą czy nie.
Odpowiedz

#58
No ja też mam już prawie średnie tylko wieku jeszcze nie mam :-)
Odpowiedz

#59
Witam. Chcę zostać maszynistą i chcę się zapytać czy mija droga do zostania maszynistą czy jest odpowiednia wiec
kończę gimnazjum idę do szkoły ponadgimnazjalnej idę na technika transportu kolejowe robię licencje maszynisty następnie zatrudniam się w spółce.
proszę o napisanie co o tym sądzicie
Odpowiedz

#60
Jak dla mnie dobre rozwiązanie :-)
Sam z resztą robię podobnie, tylko nie wiem czy wiesz ale na taki kurs trzeba trochę zarobic Big Grin
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Na ile są ważne badania na kurs? Boomy 1 217 26.03.2024, 09:39
Ostatni post: Dudi85
  Pytania o kurs na maszynistę w Matel Service Boomy 6 364 29.02.2024, 16:21
Ostatni post: Dudi85
  Kurs na licencję maszynisty. Oliwier_Ztrains 1 793 05.11.2023, 16:39
Ostatni post: Manio
Wink Kurs na konduktora Karolina 2 1 618 28.05.2023, 15:42
Ostatni post: mexam
  Kurs elektryka Lorek09 5 1 816 02.12.2021, 13:55
Ostatni post: Lorek09

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.