Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Magistala Węglowa
#1
Każdy miłośnik historii polskiego kolejnictwa wie, iż do historycznej magistrali zaliczają się dwie linie kolejowe 131 Chorzów Batory-Tczew 201 Nowa Wieś Wielka- Gdynia Port (Centralny). 131 zaczyna bieg na stacji Chorzów Batory (Hajduki Wielkie) na początkowym odcinku magistrali podsudeckiej. Po drodze mijamy Bytom (największe zadaszenie stacyjne), Tarnowskie Góry (jedna z największych rozrządówek na Śląsku i węglówce), wspomniane już Herby Nowe, gdzie mieści się Izba Tradycji Kolejowej. Warto wspomnieć że jest to węzeł czterokierunkowy. Od tej stacji aż do Chorzewa Siemkowic nie kursują żadne pociągi pasażerskie. Odcinek Chorzew-Siemkowice-Zduńska Wola Karsznice pokonują dwie pary osobówek na dobę. Stacja w Karsznicach to niegdyś stacja rozrządowa i szopa słynnych czapajów made in USSR serii ET42, a obecnie skansen PKP Cargo. Dalej na Północ mijamy Szadek (duża gmina), Poddębice (miasto powiatowe), Dąbie nad Nerem (duża gmina) i Ponętów (dwukierunkowy węzeł połączony z magistralą E20), Lipie Góry. Na tym odcinku osobówki nie uświadczysz. Stacja Babiak położona obok miasteczka o tej samej nazwie. Trzy perony i jedna para osobówek. Zaryń, mała stacyjka w lesie, niedaleko jezioro Lubotyńskie. Piotrków Kujawski- Miasto i gmina, niegdyś posiadała stację węzłową wąskotorówek (Kolej Cukrowni Kruszwica). Zatrzymują się tu para osobówek i pielgrzymkowce z Częstochowy. Karczyn- przystanek osobowy. Bachorce- przystanek położony nad kanałem o tej samej nazwie. Chełmce- senna stacyjka o małym ruchu osobowym. Inowrocław Rąbinek Węzeł na Kruszwicę, tu następuje zjazd na łącznik do Inowrocławia

[ Dodano: 2010-06-29, 18:31 ]
Mimowola- posterunek odgałęźny. Jeżeli miły pan kolejarz przełoży zwrotkę w prawo jedziemy do Inowrocławia, pięciokierunkowego węzła kolejowego. Jeśli na wprost wyjedziemy na 131 w Jaksicach, stacji dwu peronowej. Złotniki Kujawskie- ostatnia stacja przed Nową Wsią Wielką. Nowa Wieś Wielka-dwukierunkowy, trzyperonowy węzeł, niegdyś także jeździły z niego pociągi do Bydgoszczy Głownej przez Bydgoszcz Emilinowo, gdyż właśnie tu rozpoczyna bieg linia kolejowa nr 201

[ Dodano: 2010-06-29, 18:38 ]
Teraz rozdzielamy się :-) linia 131 przystanek Chmielniki Bydgoskie położony w centrum Prądocina. Sam przystanek Prądocin znajduje się co ciekawe w głuszy leśnej na linii 201, a obecnie jest bardzo zniszczony. Stacja Brzoza Bydgoska, trzy perony i dość duży ruch osobówek. Trzciniec-ostania stacja przed Bydgoszczą Główną. Bydgoszcz Główna- ogromny czterokierunkowy węzeł, stacja czołowo-przelotowa. Rynkowo Wiadukt przystanek osobowy dwuperonowy. Rynkowo- stacja na linii 131 i 201. Maksymilianowo- czterokierunkowy węzeł z dużym ruchem pociągów osobowych. Na odcinku Bydgoszcz Główna- Maksymilianowo na linii 131 operuje Arriva PCC

[ Dodano: 2010-06-29, 18:43 ]
Linia 201

Za przystankiem Prądocin położona jest Stacja Bydgoszcz Emilianowo- na której operuje CTL Logistics, ze względu na dostarczanie przewozów kolejowych do zakładów ZACHEM. Tamże swoją bazę taborową ma wspomniana ARRIVA PCC. Następny Przystanek Bydgoszcz-Żółwin, który raczej był przystankiem służbowym (drewniane krawędzie peronowe). Stacja Bydgoszcz Wschód Towarowa- duża stacja rozrządowa, największa stacja towarowa w Bydgoszczy.Maksymilianowo-ostatni odcinek odstępu zelektryfikowanego i dwutorowego

[ Dodano: 2010-06-29, 20:35 ]
Maksymilianowo w prawo 131 dwa tory do Laskowic Pomorskich po jednym 120 po drugim 40. Laskowice Pomorskie pięciokierunkowy węzeł od którego zaczynają się schody prędkościowe 70 po torze nr 1 i 40 po 2 aż do Twardej Góry. Pelplin-małe miasto i dość duża stacja na której zatrzymują się niektóre pospiechy. Górki- posterunek odgałęźny przed Tczewem od którego odchodzą dwie linie kolejowe stanowiące obwodnicę towarową Tczewa- idą do wielkiego terminala rozrządowego Zajączkowo Tczewskie. Tczew Południe p.odg.. Stąd odchodzi łącznik do zelektryfikowanej części Ostbahnu. Tczew- stacja końcowa

[ Dodano: 2010-06-29, 20:54 ]
W lewo w Maksymilianowie jednotorowy odcinek 201 ciągnący się aż do Gdańska Osowy. Aż do stacji Kościerzyna (i dalej) operuje na niej ARRIVA PCC. Na odcinku Łąg Południe- Bąk 201 styka się z OSTBAHNEM (na dole). Od Kościerzyny zaczyna się odcinek Szwajcarii Kaszubskiej a na stacji Somonino dochodzą sezonowe pociągi z Kartuz. Gdańsk Osowa, tu dochodzi bocznica z Gdańsk Walesa Airport. Następuje tu przejście na dwutor, który ciągnie się aż do Rozrządówki Gdyni Port Centralny

[ Dodano: 2010-06-29, 20:57 ]
Paczyna- Lubliniec

Początkowy odcinek- od stacji Paczyna na magistrali E30. Na 1 torze 100 km/h na 2 30 km/h do stacji Czarków. Od Czarkowa do Kokotka po jednym torze 100 na drugim 60. Przystanek Kokotek został zlikwidowany w latach 90-tych XX wieku, od Kokotka do p.odg Droniowiczki 100, 60 i na łącznicy 60
Odpowiedz

#2
Konkret z tym że nieco mało info o historii. Ja jestem od pół roku w stanie tworzenia strony d29-201.pl poświęconej właśnie Węglówce. W tym roku może coś uda mi się skończyć Tongue
Odpowiedz

#3
Odwiedziłem - na razie nie masz działu Historia, brakuje też opisu poszczególnych stacji.
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz

#4
Wiem wiem, strona jest od pół roku w budowie i pewnie przez kolejne będzie. Dział Historia to największe wyzwanie, chcę tam opisać jak najwięcej jak się da, łącznie z info o liniach odbijających + rozkłady z lat 89/90 do 99/00 dla węglówki. Być może w czwartek coś zacznę pisać, jutro chirurg będzie mi chyba rękę nastawiał...
Odpowiedz

#5
Pawel_15 napisał(a):Konkret z tym że nieco mało info o historii. Ja jestem od pół roku w stanie tworzenia strony d29-201.pl poświęconej właśnie Węglówce. W tym roku może coś uda mi się skończyć Tongue

Polecam książkę Magistrala Węglowa autor Grzegorz Kotlarz.
Odpowiedz

#6
Nie nie nie, ja znam historię 201, mam bzika na punkcie tej linii, chodziło mi o to że muszę jakoś to wszystko poskładać w jedną logiczną całość Smile Materiałów mam dużo i muszę jakoś je połączyć Smile
Odpowiedz

#7
Paweł, początkowy odcinek od Nowej Wsi Wielkiej jest bardzo zapuszczony,mimo iż zelektryfikowany, szlakowa 50 km/h z licznymi zwolnieniami, mimo iż to linia zapasowa dla 131 (zeszłoroczne objazdy w związku z remontem na szlaku Trzciniec-Brzoza Bydgoska). Na jednym torze do BWT jest co ciekawe profil S60 (dopuszczalna V max 100 km/h), a mimo to jest tylko 50

[ Dodano: 2010-07-02, 15:25 ]
Aha zapomniałem dodać od Bydgoszczy Leśnej do Maksymilianowa po jednym torze jest magiczna 20tka :-(

[ Dodano: 2010-07-06, 19:14 ]
Aha żeby powiedzieć nie skłamać ruch pasażerski na 131 to 1 para na odcinku Babiak-Inowrocław i Zduńska Wola-Chorzew Siemkowice - 2 pary

[ Dodano: 2010-07-23, 10:17 ]
Podobno od nowego rozkładu ma być IR na całej długości trasy. Może ktoś to potwierdzić??
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.