• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pociągiem na Słowację
#16
Co do Słowacji w przyszłym sezonie ma jeździć pociąg Zawiercie - Żylina (wydłużenie obecnego Rachowca) jenak wszystko zależy od tego jak betonowo będą podchodzić do tego Słowacy, bo o ile po polskiej stronie ze strony UM i KŚ jest wola, Słowacy za bardzo nie chcą... Skład miałbybyć obsługiwany EN75, no i jeszcze do tego czasu trzeba Stadlerowi dopuszczenie wyrobić na sieć SK
  Odpowiedz
#17
Była mowa o Cadcy, ale jak będzie Żylina to jeszcze lepiej, większe miasto i więcej możliwości przesiadek. Niedawno Słowacy ogłaszali przetarg na obsługę kilku tras kolejowych, Wśród nich był także odcinek Zwardoń - Skalite - Cadca. Szkoda że Kś, nie wystartowały. Jakby się udało wygrać, to bezpośrednio z Katowic do Cadcy mogło by być więcej połączeń niż jedno Tongue
  Odpowiedz
#18
Elektriczka do doskonale znany środek transportu wszystkim, którzy odwiedzają słowackie Tatry. W ostatnich dniach odżył pomysł przedłużenia jej do Zakopanego. Na razie są to dość luźne plany. Przedstawione zostały przez naukowców z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Krakowskiej, którzy przeanalizowali możliwość uruchomienia takiego połączenia. Pociągi miały jeździć tunelem. Pomysł nie jest nowy, bo o takiej budowie myślano już w XIX w. W przypadku realizacji tych zamierzeń trzeba będzie zmierzyć się z ekologami, którzy już teraz podkreślają, że budowa może zagrozić tatrzańskiej przyrodzie. Długość proponowanego odcinka od dworca PKP w Zakopanem do Szczyrbskiego Jeziora to 23 km, zaś czas przejazdu 22 minuty. Pociągi miały zatrzymywać się także w Kuźnicach. Obecnie elekriczka łączy Poprad z Tatrzańską Łomnicą, Smokowcami i Szczyrbskim Jeziorem.

Źródło: InfoRail
  Odpowiedz
#19
Czyli Krupówki i zdobywcy MOka pojadą na Słowację zdobywać nowe tereny? Smile
Mój kolejowy kanał na YT: http://www.youtube.com/user/MMERLIN2

Moja strona kolejowa na FB: https://www.facebook.com/DamianTkolej
  Odpowiedz
#20
Według mnie idea takiego połączenia byłaby super. Obecnie poza sezonem połączenie polskich i słowackich kurortów w Tatrach jest poniżej krytyki. W sezonie wakacyjnym sytuacje ratuje komunikacja autobusowa firmy Strama kursami z Zakopanego do Popradu, natomiast poza sezonem pozostaje jedynie jazda z przesiadką na Łysej Polanie, gdzie niestety słowackie autobusy z polskimi busami są w perfidny sposób ze sobą rozkomunikowane.
  Odpowiedz
#21
Nie no racja. Bardzo dobry pomysł, tylko czy w ogóle będzie zrealizowany? Wątpię. Sam chętnie bym korzystał.
Mój kolejowy kanał na YT: http://www.youtube.com/user/MMERLIN2

Moja strona kolejowa na FB: https://www.facebook.com/DamianTkolej
  Odpowiedz
#22
Kilka lat temu o tym pomyśle czytałem w jednej słowackiej gazecie. Już wówczas był takowy pomysł, ale na przeszkodzie stanęli ekolodzy.
  Odpowiedz
#23
I pewnie finanse. Kto na to da pieniądze? Teraz w Polsce ważniejsze są centralne lotniska Smile
Mój kolejowy kanał na YT: http://www.youtube.com/user/MMERLIN2

Moja strona kolejowa na FB: https://www.facebook.com/DamianTkolej
  Odpowiedz
#24
(14.05.2018, 18:29)DamianT napisał(a): I pewnie finanse. Kto na to da pieniądze? Teraz w Polsce ważniejsze są centralne lotniska Smile

Dużo wody w Wiśle upłynęło w czasie od zarżnięcia połączeń do momentu kiedy zaczęto mówić o centralnych lotniskach.
Władze się zmieniają, ale póki pochodzą z tego samego chlewu to szansa na zmianę/myślenia i podejścia jest mizerna.
PS. Słowacy tez nie są tu święci.
  Odpowiedz
#25
Od tegorocznego lata stacja kolejowa w Muszynie znów będzie obsługiwać pasażerski ruch międzynarodowy. Start połączeń w relacji Muszyna – Poprad Tatry zapowiedział słowacki państwowy przewoźnik ZSSK.

Szczegóły: Rynek Kolejowy

Nareszcie coś się ruszyło w kwestii połączeń kolejowych ze Słowacją. Po reaktywacji połączeń Łupków - Medzilaborce przyszedł czas na Muszyna - Plaveč.  Szkoda tylko że poranny pociąg w kierunku Popradu nie będzie w Muszynie skomunikowany z niczym od strony Nowego Sącza / Krakowa. 
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości