Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kierunek kształcenia a praca na kolei
#1
Witam wszystkich forumowiczów.Nazywam się Szymon,pochodzę z Łodzi no i oczywiście jestem tu nowy :-) .Jak nietrudno się domyślić jestem wielkim fanatykiem kolejnictwa i wszystkiego co z tym związane.W chwili obecnej jestem uczniem 3 klasy gimnazjum i prosiłbym abyście doradzili mi jak mogę starać się o pracę na kolei w przyszłości,tzn; głównie interesuje mnie zawód maszynisty - to by było urzeczywistnienie marzeń z całego dotychczasowego życia ;-) .I tu moje pytanie;czy trzeba kończyć technikum kolejowe czy też może być jakakolwiek inna szkoła :? .Domyślam się że mam szansę,bo w mediach ostatnio głośno o tym że brakuje kolejarzy i maszynistów też,tylko jak nim zostać :? .

P.S - obiecuję zostać z Wami na dłużej i w miarę możliwości być aktywnym forumowiczem ;-) :-) .
Odpowiedz

#2
Witam nowego użytkownika :-)

Technikum kolejowe jest jak najbardziej wskazane. Po samym LO lub technikum kształcącym w dziedzinie odległej od kolejnictwa trudno o pracę na kolei.
Jaro

Odpowiedz

#3
Tutaj się z kolegą wyżej nie do końca zgodzę, znam wiele osób, które ukończyły licea a następnie kolejowe szkoły policealne - przykładowo WCE

Ja również planuje zostać w przyszłości pracownikiem kolei, jednak w pierwszej kolejności studia, a dopiero potem szkoła policealna
Odpowiedz

#4
Tylko Panowie - problem jest taki że w Łodzi w chwili obecnej nie ma technikum kolejowego tzn;ma być,ale od września i kształcić tylko w 2 kierunkach;technik transportu kolejowego oraz technik budowy dróg i mostów kolejowych.Nie są to chyba kierunki do końca związane z pracą maszynisty...A może źle mi się wydaje :?
Odpowiedz

#5
Wejdź na stronę WCE tam masz z tego co pamiętam dokładnie opisane kierunki
Odpowiedz

#6
Ja już byłem na tej stronie :-) .Tylko to jest szkoła policealna,a ja potrzebuję coś na teraz.Po gimnazjum chyba mnie tam nie przyjmą... :?
Odpowiedz

#7
ET40 napisał(a):Po samym LO lub technikum kształcącym w dziedzinie odległej od kolejnictwa trudno o pracę na kolei.
Technikum elektryczne lub mechaniczne (obróbka skrawaniem dawniej) wystarczy Wink
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#8
A technik mechatronik pojazdów samochodowych :?

Wiem,że samochody to nie pociągi,ale ten kierunek też jest mi bliski i ma sporo wspólnego z mechaniką i elektryką... :-)
Odpowiedz

#9
Jak masz zwykłego Technika mechanika bądź elektrotechnika , to potem bez przeszkód można robić kurs na maszynistę (w przypadku prywatnych przedsiębiorstw) lub iść do jakiejś kolejówki. Ale, jest taka możliwość ze rynek się zmieni a kolej padnie (bo padnie) to czasem lepiej nie ograniczać sobie możliwości i robić coś uniwersalnego (np. liceum).
Bywa że na kursy na maszynistów łapią wszystkich jak leci. Byleby mieli średnie.
...
Odpowiedz

#10
A czemu u kolegi takie pesymistyczne podejście :? .Dlaczego kolej ma paść :? .Powinna raczej wychodzić na prostą!!!Ja chcę mieć gdzie pracować i czym jeździć - nie może paść!!!
Odpowiedz

#11
Kolega troche wyżej ma takie podejście bo zna kolej najlepiej z nas wszystkich od kuchnii, zresztą biorąc pod uwagę obecny rozwój techniki, niedługo nie będzie kogo zatrudnić na kolei poza prezesami...
Odpowiedz

#12
A ja mam teraz takie bardziej konkretne pytanie;gdzie łatwiej się dostać;na towarówki do prywatnych spółek czy na expresy do IC :?

...Wolałbym expresy - lubię prędkość oraz EP-09 i Husarza ;-) .
Odpowiedz

#13
Szymon, zbyt ogólnie powiadasz. Masz trochę mikolskie (tj. dziecinne) podejście do tego. Najpierw zastanów się jaki przedmiot w szkole lubisz najbardziej, bo jeżeli jesteś ambitny i wyniki w nauce masz conajmniej średnie to nie ma sensu marnować swojego potencjału. Ja pamiętam że jak byłem w 6 czy nawet 7 klasie to cały czas chciałem zostać kierowcą autobusu czy motorniczym tramwaju. Potem zdałem sobie sprawę że przecież postępuje gwałtowny rozwój przemysłu, a że nie należałem do głupich, acz leniwych to stwierdziłem że praktycznie pójdę do technikum chemicznego.
Fajnie że masz kolejowe zainteresowanie, ale może też to niech będą zainteresowania tylko. Ja interesowałem się motoryzacją, ale stwierdziłem że mimo wszystko niech to pozostanie w kręgach hobby.
Czemu mikolskie podejście?
Cytat:A ja mam teraz takie bardziej konkretne pytanie;gdzie łatwiej się dostać;na towarówki do prywatnych spółek czy na expresy do IC :?
Sprawa jest zbyt skomplikowana. Maszyniści jeżdżący na kwalifikowanych, V<120km/h byli kilkukrotnie szkoleni, są to starsi maszyniści, z doświadczeniem wieloletnim. To nie jest od tak sobie szybko zostać maszynistą. Poza tym do tego to by się przydało już robić technika elektronika. Na towarowych u prywatnych spółek to dosyć łatwo się dostać. Są ogłaszane cyklicznie kursy na pomocnika maszynisty (potem ten musi wyjeździć swoje półtora lub 2 lata), gdzie przyjmują wszystkich ze średnim, ale pierwszeństwo mają zazwyczaj Ci z wykształceniem technicznym. To wszystko zależy od tego jakie jest zapotrzebowanie. Ponadto, nawiązując jeszcze do IC to tam przyjmują maszynistów zawodowych a nie po kursach, tj. po kolejówkach.
Poza tym wierz mi - jeżeli Cię nie ciągnie do majsterkowania, techniki itp. to może sobie podaruj. Jak dostaniesz schemat budowy silnika i te sprawy... To dla laika jest trudne.

[ Dodano: 2012-01-29, 19:51 ]
BTW - pracuje na kolei, jestem kierownikiem pociągu.
...
Odpowiedz

#14
rysiogeniusz napisał(a):Tutaj się z kolegą wyżej nie do końca zgodzę, znam wiele osób, które ukończyły licea a następnie kolejowe szkoły policealne - przykładowo WCE
Pisałem o samym liceum bez uzupełniającego wykształcenia policealnego.

Lubuszanin napisał(a):robić coś uniwersalnego (np. liceum).
To już lepiej wybrać jakiekolwiek technikum, niż liceum.
Jaro

Odpowiedz

#15
ET40, bo?
...
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Praca na kolei mariowski1981 3 1 186 28.08.2023, 23:55
Ostatni post: CounterSpace838
  Praca na kolei w 2022 roku Grer 10 2 863 29.03.2023, 18:41
Ostatni post: elogreko
Question Praca na kolei w okolicy Gorzowa Wlkp Marcin 3 2 043 30.03.2021, 10:02
Ostatni post: erap2
  Praca na kolei Kamilnexia 12 4 783 21.05.2020, 12:35
Ostatni post: MarcinKatowice
  Problemy żołądkowa a praca na kolei UNITA1975 2 2 165 31.03.2020, 11:19
Ostatni post: UNITA1975

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.