Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sprzęgi samoczynne SA-3 i OSŻD
#1
Dostałem jako prezent (chociaż świąt nie obchodzę) Atlas wagonów towarowych. Jeszcze całego nie przeczytałem, ale zaciekawiła mnie węglarka 6-osiowa typu 601W, serii Eaaos-w. Pojemność 100 ton, jak łatwo policzyć 40 wagonów to 4000 ton.

Węglarki te, obecnie nie stosowane jako wagony handlowe (a szkoda), były wposażone w radzieckie sprzęgi samoczynne SA-3, potocznie nazywane pięściami Breżniewa.

Napisano, że kursowały m.in. do Dolnej Odry. Zapytałem znajomego maszynistę, czy prowadził pociąg z takimi wagonami. Odpowiedział, że nie. Ale powiedział, że prowadził pociągi ze sprzęgami samoczynnimi SA-3. Ba, prowadził też składy ze sprzęgami samoczynnymi z przewodami pneumatycznymi.

I tu pojawia się pytanie. Co to za sprzęgi mogły być? Przecież SA-3 nie posiadają złączy przewodów. Czyżby odbywały się jakieś próby sprzęgu samoczynnego OSŻD?
Z tego co wyczytałem sprzęgi samoczynne OSŻD miały też być kompatybilne przy łączeniu z SA-3 i właśnie miały mieć złącza przewodów (głównie pneumatycznych).

Interesujące jest też to, że planowano wprowadzić standard sprzęgów samoczynnych. Sporo lokomotyw, chyba wszystkie produkowane po 1980 roku, jest przystosowanych do zabudowy takiego sprzęgu.
Odpowiedz

#2
Tutaj: http://www.koleje.webd.pl/forum/printvi ... b680b8e766 mo¿na wyczytaæ, ¿e wyprodukowano jedn± partiê takowych sprzêgów, ale niestety po krótkiej eksploatacji wszystko posz³o na ¶mietnik bo konstrukcja by³a mówi±c krótko "niezbyt udana".
Odpowiedz

#3
To pewnie był ten sprzęg który miało wprowadzić UIC. Mam rysunek takiego sprzęgu w książce postaram się go zeskanować.

EDIT
No niestety skaner odmówił posłuszeństwa ale znalazłem to http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:UIC_coupler tu wszystko ładnie widać.

Jeżeli ten sprzęg też miał takie luzy jak SA-3 to nie dziwie się że były problemy z połączeniami pneumatycznymi.
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.