• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Linia 142 - Katowice-Tychy Miasto
#1
Są już tematy o liniach centralnych i z pomorza. Czas teraz przenieść się na śląsk. Ta linia była kiedyś bardzo często uczęszczanym szlakiem osobowym. Dziś pozostał tylko ruch towarowy. Stan torowiska jest w niektórych miejscach fatalny i wprowadzono tam ograniczenia do 40 km/h. Oto przebieg linii:

podg. Mąkołowiec
Katowice- Kostuchna
Katowice-Murcki
Staszic
Katowice-Ochojec
Katowice.

Na linii kursowały kiedyś relacje do Charsznicy i Tychów Miasta. Ocalała jedna prowadzona linią 139 nowoczesnymi pociągami marki Stadler "Flirt". Co sądzicie o tej linii? Czy są choćby minimalne szanse na reaktywację?
  Odpowiedz
#2
Początkowo tamtędy miały jeździć FIRTY. Wtedy poprawiłoby to zdecydowanie komunikację w Katowicach, no ale...
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
  Odpowiedz
#3
Budynek Kostuchny jest do tego świetnie przygotowany tylko wystarczy skosić trawę. Obecnie mieszczą się tam 2 biura PKP.
  Odpowiedz
#4
Nie ma szans, aby tam pojechał FLIRT.. Powodem zamknięcia było małe zainteresowanie pasażerów tą linią (Teraz jest podobnie), a w dodatku FLIRT by się tam rozwalił
  Odpowiedz
#5
Mark napisał(a):Nie ma szans, aby tam pojechał FLIRT.. Powodem zamknięcia było małe zainteresowanie pasażerów tą linią (Teraz jest podobnie), a w dodatku FLIRT by się tam rozwalił
Tam to raczej prędkość nie powalała. A odkąd linię zamknięto dla pasażerów sytuacja trochę się zmieniła, zwłaszcza że PRy wprowadziły taryfę strefową i pociąg mógłby być konkurencyjny nie tylko czasowo. Oczywiście potrzebny byłby remont tej linii i odpowiednia przepustowość (co najmniej 2 pociągi na godzinę w każdą stronę)
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
  Odpowiedz
#6
Jeśli była by jakaś możliwość otwarcia tej linii dla pociągów pasażerskich to wpierw trzeba by było odnowić kompletnie dworzec Katowice Ochojec i stacje na linii Tychy Miasto - Oświęcim.. Potrzeba na to min. 1 mld zł.
  Odpowiedz
#7
Na początek wystarczy, żeby ten klop do Tychów docierał, ewentualnie wspierał FLIRTy na odcinku do Tych Miasta (w porach, kiedy wzrasta natężenie ruchu na 139tce). A kolej rzeczy jest taka, że jak się czegoś nie utrzymuje, to trzeba dużo wyłożyć na remont.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
  Odpowiedz
#8
Myślę że w godzinach szczytu to by było tam ciężko. A to stonka manewruje, a to byk z beczkami, a to skład Ctl. I tak oto mamy całą stację zawaloną towarami. Nie wiem dlaczego na stacji mieszka jakiś człowiek z PKP a nikt nie zajmie się skoszeniem trawy. A co do reaktywacji to teraz tam przechodzi więcej ludzi niż kiedyś kiedy jeździły pociągi. Co wy gadacie że było małe zainteresowanie? W niedziele w Flircie (Co ja gadam i tak jeździ więcej kibli) prawie nie ma ludzi. Fajnie by było zobaczyć tam nowe torowisko, nowe słupy.
  Odpowiedz
#9
No i jest jeszcze jeden aspekt - czas. Porównajcie sobie czas przejazdu z Tychów do Katowic przez Podlesie i przez Murcki. Pamiętam z czasów mojego dzieciństwa, jak długo się jechało przez Murcki ok 40 min. Jazda autobusem w godzinie szczytu trwa mniej więcej tyle. Linia ta można powiedzieć jest linią "krajobrazowo-wycieczkową" jak na te czasy. A i z kostuchny i Murcek autobusy dość sprawnie dowożą pasażerów. Poza tym dworzec w Murckach był dość daleko od samych Murcek :-P . No i jeszcze sprawa przewozu towarów. Większość towarowych bije właśnie przez Kostuchnę, żeby nie blokować Podlesia, gdzie jeszcze jest dość duży ruch kolejowy. Piszę jeszcze, bo u nas jak wiemy rozkłady jazdy są często zmieniane. No i kolejny kamyczek do ogródka - prędkość na szlaku i tylko jeden tor. :-(
Jeśli masz pytania odnośnie GKW to napisz do nas na gg: 31183487 - odpowiemy na pytania Smile)
  Odpowiedz
#10
No tak ale od tego są mijanki, a właściwie były by gdyby albo nie rozebrali torów albo tory same zarosły krzaczkami i drzewkami (np. peron w Kostuchnie zobaczcie sobie sami).
  Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Modernizacja linii E30 Katowice - Kraków - Rzeszów Adams 141 25 723 26.03.2018, 13:13
Ostatni post: Adams
  Agonalny stan linii Katowice - Tarnowskie Góry pitagoras23 63 14 339 18.02.2015, 20:12
Ostatni post: Mati_An
  Linia 139 Katowice - Bielsko Biała - Żywiec - Zwardoń Matz32 0 2 693 10.11.2013, 17:42
Ostatni post: Matz32
  Kościan: miasto chce przejąć część linii 376 Kościan - Grodzisk Wlkp. Maciej 0 2 381 24.08.2012, 19:53
Ostatni post: Maciej
  Linia Gdynia - Toruń - Bydgoszcz - Łódź - Katowice wawrzyn1990 4 2 448 02.03.2011, 12:13
Ostatni post: przem710

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości