Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dzień Kolejarza II Rzeczpospolitej
#1
Witajcie,
Mam na uczelni do napisania pracę porównawczą obchodów tego samego(lub bliźniaczego) święta w IIRP i PRL. Wpadłem na pomysł by połączyć przyjemne z pożytecznym i jako temat wybrać Dzień Kolejarza.
Nie bardzo wiem jednak jak sprawa się miała w okresie międzywojennym. Czy ktoś z Was wie kiedy (czy 25 listopada tak jak dzisiaj? a może w drugą niedzielę września tak jak Dzień Kolejarza Polski Ludowej?) było to święto obchodzone? Ewentualnie czy w tamtym okresie istniały jakieś czasopisma branżowe z których mógłbym się czegoś dowiedzieć?

Pozdrawiam i liczę na Waszą pomoc Smile

PS. Jeżeli wybrałem zły dział, to przepraszam i proszę moda o przeniesienie Smile
Odpowiedz

#2
Pisałem już Tobie chyba na Infokolej. Sprawa z tego co pamiętam ma się następująco:

Po raz pierwszy w Polsce dzień kolejarza był obchodzony w latach 50-tych, z tego co pamiętam 56 ale dla formalnośći sprawdź. Wtedy był to jak napisałeś 2 niedziela września, a od 1981 jest to 25 listopada.

Jako ciekawostkę dodam, że 9 września obchodzimy dzień konduktora i kontrolera biletów
Odpowiedz

#3
Dzięki wielkie za informację. W takim razie chyba będę musiał zmienić temat, bo jak rozumiem w IIRP Dzień Kolejarza nie miał swojego odpowiednika? Przyznam, że jestem trochę zdziwiony bo przecież w tych latach kolejarze byli swoistą elitą Sad

Pozdrawiam
Odpowiedz

#4
Wszelkie dni robotników to z reguły domena komunizmu/socjalizmu i tak na przykład wszystkim znany Dzień Pracy był w okresie międzywojennym w Polsce nielegalny i często zwalczany przy użyciu policji. Może warto przyjrzeć się temu bo kontrast jest bardzo duży między wtedy a dziś i pewnie można duuużo o tym napisać, może nawet znajdziesz jakieś nawiązanie do kolejarzy :-)

Powodzenia!
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.