Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tabliczki "Beautiful Helen" na parowozie Pm36-2
#16
Dozer napisał(a):A mi to jest obojętne, czy ma tabliczkę, czy też nie, ważne, że jeździ.
U Heleny z "eksploatacją" trudno, piękna to ona może być tylko z wyglądu, technicznie lepiej nie mówić.
Volenti non fit iniuria
Odpowiedz

#17
Jeśli chodzi o tabliczki z imieniem parowozu lub serii to czemu nie ale po Polsku.
W Angielskiej wersji na typowo polskim parowozie jakoś mi nie pasuje Undecided
Seria Pm36 była serią prototypową i budowaną szybko jak na nowy typ parowozu,
Pm36-1 "Pacyfik" jak i Pm36-2 "Piękna Helena" posiadały wiele wad konstrukcyjnych i praktycznie nie było dnia bez awarii, Po wojnie w Pm36-2 wprowadzono liczne poprawki w skrzyni ogniowej kotle i wiązarach a mimo to usterki występują na tej maszynie znacznie częściej niż w innych seriach parowozów pośpiesznych.
Mnie z tej serii podobał się Pm36-1 zwany "Pacyfikiem" Ciekawe czy uda się go jeszcze zbudować, wiem że kilkoro ludzi myśli na temat budowy Pm36-3 Oj było by się czym pościgać na torach równoległych w Wolsztynie 8-) A dodam że Pacyfik był szybszy, choć miał mniejszy zasięg ;-)
Pozdrawiam kolejowo z Opola!
*ARTUR*
Odpowiedz

#18
*ARTUR* napisał(a):A dodam że Pacyfik był szybszy, choć miał mniejszy zasięg
A pozostał po nim jakiś ślad, co się z nim stało? Przetrwał wojnę?
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz

#19
Pacyfik losy miał burzliwe w czasie wojny, po wojnie trafił do ZSRR był widziany po wojnie w okolicach Kaliningradu i prawdopodobnie został tam skasowany ale niestety nie wiadomo czy to prawda więc może jakieś jego części zostały gdzieś w Rosji.
Pozdrawiam kolejowo z Opola!
*ARTUR*
Odpowiedz

#20
Ale jego plany konstrukcyjne chyba pozostały w Polsce?
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz

#21
Rysunki i część planów jest u różnych ludzi, nie jest tego dużo ale zawsze coś.
W razie budowy można wzorować się na pięknej Helenie wstawiając poprawki na obudowe aerodynamiczną i podwójny komin który tak na prawdę nie był najlepszym rozwiązaniem w tym parowozie.
Pozdrawiam kolejowo z Opola!
*ARTUR*
Odpowiedz

#22
Ja dosłyszałem że odnaleziono (Bardzo możliwe) na złomowisku w Białorusi (zachodnie rejony) takie elementy po Pm36-1 jak kocioł, buda i podajże coś jeszcze,(osie,koła?)
Proszę aby mnie nie katować pytaniami czy wiem coś jeszcze, bo więcej nie dam rady powiedzieć.
Volenti non fit iniuria
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.