Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ropa, papierosy i Unia Europejska
#1
A ciekawiło Cię dlaczego benzyna i papierosy idą w górę? Bo postkomuchy wepchnęły nas do Unii Europejskiej. A wiesz co chce Unia? Podwyższenia we wszystkich krajach członkowskich cen papierosów do około 15pln za paczkę. Dlaczego? Bo chcą ograniczyć umieralność ludzi na raka spowodowanej paleniem fajków (no tak, więcej ludzi popracuje dłużej i podpompuje budżet). Ceny będą rosły dwa razy rocznie, aż do 2014 roku kiedy osiągniemy zaplanowany pułap.
Dlaczego benzyna drożeje? Nie dlatego, że w Polsce 48% to podatek, bo on się nie zmienił od kilku lat. A dlatego, że Unia zażyczyła sobie podniesienia we wszystkich krajach cen do kosmicznej granicy, po to żeby ludzie przesiadali się w pociągi, autobusy itd. czyli ogólnie w komunikacje zbiorową. W Czechach, Austrii, Słowenii ceny za litr są identyczne jak w Polsce, w jednych krajach wyższe, w innych niższe (np. w Czechach), ale jak najbardziej porównywalne.

To, że te ceny rosną to nie jest widzimisie rządu i łatanie dziury w budżecie, tylko coś na co sami wydaliśmy zgodę 7 lat temu. No bo przecież każdy wiedział, że tak będzie, nie czytaliście Traktatu, który podpisaliśmy?! ;]

Mam dalej wymieniać? Mówię, zacznij widzieć, a nie tylko patrzeć.
Polska traci suwerenność na rzecz Unii Europejskiej, do której wszyscy tak entuzjastycznie wskoczyli. Jakieś durne obostrzenia, wymagania, gówna, sranie w banie. A nasz rząd nie może powiedzieć - nie możemy obniżyć ceny paliwa, bo Unia tego zabrania. Bo jakby to wyglądało? A opozycja jest właśnie od tego żeby krytykować posunięcia rządu i obiecywać paliwo za 1pln.

Stalin też mówił o Europie bez granic Wink
PKP jest 'spoko' - lubisz to? :)
Odpowiedz

#2
Lubuszanin napisał(a):Na chamstwo odpowiadać nie będę.
A może to brak argumentów? Zresztą gdybyśmy wszyscy kierowali się tą zasadą to na forum miałbyś ze strony rozmówców zbiorowego ignora.
Loony napisał(a):A ciekawiło Cię dlaczego benzyna i papierosy idą w górę? Bo postkomuchy wepchnęły nas do Unii Europejskiej. A wiesz co chce Unia?
Nie narzekaj na Unię, bo gdyby nie Unia to pod względem cywilizacyjnym bylibyśmy baardzo daleko, gdzieś na poziomie Serbii.
Cytat:. A wiesz co chce Unia? Podwyższenia we wszystkich krajach członkowskich cen papierosów do około 15pln za paczkę. Dlaczego? Bo chcą ograniczyć umieralność ludzi na raka spowodowanej paleniem fajków (no tak, więcej ludzi popracuje dłużej i podpompuje budżet)
I bardzo dobrze, dlaczego ja mam wdychać toksyczne smrody, które ktoś sobie obok puszcza bo jest na tyle słaby psychicznie, że nie potrafi rzucić nałogu i przestać dotować koncerny tytoniowe? Wraz ze wzrostem ceny paczki śmierdziuchów rośnie moje poparcie dla UE ;-D
Cytat:Dlaczego benzyna drożeje? Nie dlatego, że w Polsce 48% to podatek, bo on się nie zmienił od kilku lat. A dlatego, że Unia zażyczyła sobie podniesienia we wszystkich krajach cen do kosmicznej granicy, po to żeby ludzie przesiadali się w pociągi, autobusy itd. czyli ogólnie w komunikacje zbiorową.
Ta twoja teoria spiskowa nie trzyma się kupy, bo autobusy są napędzane olejem napędowym, który jakimś cudem też drożeje, mało tego - jest droższy od benzyny. A czym napędzane są SZT, wagony motorowe i lokomotywy spalinowe? Chyba nie wodą, prawda? A jednak przewozy szynobusami są prowadzone, co ciekawe także na trasach zelektryfikowanych (patrz: Koleje Mazowieckie).
Cytat:Polska traci suwerenność na rzecz Unii Europejskiej
O, teraz to ty dla odmiany.
Cytat: do której wszyscy tak entuzjastycznie wskoczyli.
A jaką widzisz alternatywę? Ja nie widzę żadnej. Oczywiście moglibyśmy wzorem Białorusi łasić się do Rosji, ale mam nadzieję, że nikt za chwilę nie napisze, że byłoby to lepsze rozwiązanie od wstępowania do UE. Zresztą wyniki referendum akcesyjnego nie były chyba chóralnym TAK dla UE, nie chce mi się szukać teraz, ale było to około 60:40. Więc czy tak ochoczo Polacy zagłosowali za akcesją?
Cytat: A nasz rząd nie może powiedzieć - nie możemy obniżyć ceny paliwa, bo Unia tego zabrania. Bo jakby to wyglądało?
Normalnie by to wyglądało.

Teraz na temat: czy przewoźnicy dostają rzeczywiście pełną refundację ze skarbu państwa celem pokrycia kosztu wydawania biletów ze zniżką studencką?
Odpowiedz

#3
loony napisał(a):W Czechach, Austrii, Słowenii ceny za litr są identyczne jak w Polsce, w jednych krajach wyższe, w innych niższe (np. w Czechach), ale jak najbardziej porównywalne.

Tak, to prawda. Jednak oni za swoje zarobki kupia więcej litrów, niż my...
Poza tym zasoby ropy naftowej są coraz mniejsze. Nie będzie alternatywy, to jej ceny na świecie będa coraz wyższe.
Mój kolejowy kanał na YT: http://www.youtube.com/user/MMERLIN2

Moja strona kolejowa na FB: https://www.facebook.com/DamianTkolej
Odpowiedz

#4
DamianT napisał(a):Poza tym zasoby ropy naftowej są coraz mniejsze.
Są coraz mniejsze, to na pewno. Ale czy rzeczywiście tak małe? Już w latach 70. przewidywano szybkie wykończenie zasobów ropy naftowej, a jednak ropa jest wydobywana do dziś. Nie wiem, czy wiesz, ale duże rezerwy złóż posiadają Stany Zjednoczone, z których eksploatowana jest niewielka część ze względu na to, że przy ogromnym zużyciu paliw w USA te zasoby szybko by stopniały, poza tym Amerykanie wolą się zabezpieczyć w razie kryzysu paliwowego, zresztą bardziej opłaca im się ściągać ropę z innych krajów, zwłaszcza z tych, w których "szerzą wolność i demokrację".
Problem ze złożami ropy polega na tym, że niewielki udział złóż tego surowca mieści się w krajach cywilizowanych, takich, jak Norwegia, USA, czy Wenezuela. Większość niestety mieści się w państwach muzułmańskich+Rosja, a jak wszyscy wiemy w krajach arabskich konflikty mogą wybuchać o hałdę piachu. Wydobycie ropy jest więc problematyczne, a totalitarne władze krajów takich, jak np. Arabia Saudyjska są nie do ruszenia.
Cytat:Nie będzie alternatywy, to jej ceny na świecie będa coraz wyższe.
Będzie alternatywa. Zawsze jest. Problem w tym, że rękami i nogami będą się przed tym bronić koncerny naftowe i władze państw zasobnych w petrodolary.
Jaro

Odpowiedz

#5
ET40 napisał(a):
Cytat: do której wszyscy tak entuzjastycznie wskoczyli.
A jaką widzisz alternatywę? Ja nie widzę żadnej. Oczywiście moglibyśmy wzorem Białorusi łasić się do Rosji, ale mam nadzieję, że nikt za chwilę nie napisze, że byłoby to lepsze rozwiązanie od wstępowania do UE.
ET40 napisał(a):Nie narzekaj na Unię, bo gdyby nie Unia to pod względem cywilizacyjnym bylibyśmy baardzo daleko, gdzieś na poziomie Serbii.
Niekoniecznie. Wiele krajów wykorzystuje to, że nie są w UE i dzięki temu może wprowadzać rozwiązania, które byłyby zabronione w UE. Żeby nie odchodzić od ogólnej tematyki forum, przykładem jest Szwajcaria. Mogła wprowadzić TIR-y na tory! w mocnym wymiarze, bo nie jest w UE. Austria chciała zrobić podobnie, ale jakieś przepisy UE zabraniają tego i dlatego wprowadziły TNT w ograniczonym stopniu.

Fakt, UE wpompowała w Polskę sporo kasy. Ale wiecznie tego robić nie będzie i niedługo nadejdzie czas, kiedy trzeba będzie więcej dawać niż dostawać. W zamian mamy biurokratyczną machinerię, ograniczanie suwerenności i ochronę interesów wielkich kapitałów. Poczas gdy można być w Układzie z Schengen oraz kopiować pozytywne rozwiązania (np. niektóre jednolite wzory dokumentów) będąc poza UE. Z resztą prędzej czy później UE się rozpadnie, bo integracja sięga zbyt daleko.

Dlaczego od razu Białoruś. Islandia, Norwegia, Szwajcaria, Liechtenstein nie są w UE, a nie ciagną do Rosji. Kraje te mają się całkiem nieźle, choć z wielu różnych przyczyn są bogatsze od Polski. Aczkolwiek te przykłady pokazują, że błędny jest pogląd iż nie ma żadnej alternatywy wobec UE.
ET40 napisał(a):Ta twoja teoria spiskowa nie trzyma się kupy, bo autobusy są napędzane olejem napędowym, który jakimś cudem też drożeje, mało tego - jest droższy od benzyny. A czym napędzane są SZT, wagony motorowe i lokomotywy spalinowe? Chyba nie wodą, prawda?
Teoria, choć nieprawdziwa, jednak trzyma się kupy. W wielu krajach europejskich komunikacja zbiorowa jest zwolniona z akcyzy i dostaje jej zwrot. W Polsce taki zwrot dostają rolnicy i rybacy.
Odpowiedz

#6
ET40,
Cytat:na forum miałbyś ze strony rozmówców zbiorowego ignora.
Ojej, to straszne!
Cytat:Nie narzekaj na Unię, bo gdyby nie Unia to pod względem cywilizacyjnym bylibyśmy w d..., gdzieś na poziomie Serbii.
Byłeś w Jugosławii? Objechałem koleją Słowenię, Chorwacje i Serbię.
Tak więc - w Jugosławi była wojna domowa, gospodarka Serbii została zniszczona.
W Rumunii była rewolucja (jednak nie było strat materialnych jeśli chodzi o gospodarkę), Rumunia jest w Unii. I mimo wszystko wierz mi że poziom życia (mimo wszystko niski) w Belgradzie jest wyższy niż w Bukareszcie.
Cytat:dlaczego ja mam wdychać toksyczne smrody,
Chyba tylko wtedy gdy sam podejdziesz do palacza - obecnie jest zakaz palenia niemalże wszędzie.
Cytat:i przestać dotować koncerny tytoniowe?
Akcyza z fajek dotuje budżet państwa.
Cytat:iewielki udział złóż tego surowca mieści się w krajach cywilizowanych, takich, jak Norwegia, USA, czy Wenezuela.
Yhm... Wenezuela cywilizowanym krajem...
...
Odpowiedz

#7
ET40, szczerze mówiąc moja wiedza na temat rynków paliwowych ogranicza się do codziennego sprawdzania ceny ropy za baryłkę.

ET40 napisał(a):Problem w tym, że rękami i nogami będą się przed tym bronić koncerny naftowe i władze państw zasobnych w petrodolary.

To raz, a dwa, że nawet jeśli są inne sposoby, to mają na nie patenty właśnie wielcy paliwowi i skutecznie blokują ich realizację.

Wydzielcie proszę ten temat Smile
Mój kolejowy kanał na YT: http://www.youtube.com/user/MMERLIN2

Moja strona kolejowa na FB: https://www.facebook.com/DamianTkolej
Odpowiedz

#8
Lubuszanin napisał(a):Yhm... Wenezuela cywilizowanym krajem...
A co z nią nie tak? Owszem, kraj biedny, ale idzie do przodu pomimo trudności.
Odpowiedz

#9
ET40 napisał(a):S± coraz mniejsze, to na pewno. Ale czy rzeczywi¶cie tak ma³e? Ju¿ w latach 70...
Proponujê poszukaæ w googlach has³a "krzywa Hubberta" i popatrzeæ, w którym jej miejscu siê znajdujemy. My¶lenie "skoro by³o tak 50 lat temu, to i bêdzie za 50 lat" nie prowadzi nigdy do niczego dobrego - przyk³ad mamy nawet u siebie widz±c co wylane rzeki robi± z domami postawionymi na terenach zalewowych i ludzi twierdz±cych, ¿e "ta rzeka nigdy nie wylewa³a".
Amerykañskie zasoby ropy to ¶mieszny ¿art, bior±c pod uwagê powierzchniê tego kraju, s± mniej wiêcej takie jak nasze.
Odpowiedz

#10
Obleśny Szczur napisał(a):Amerykańskie zasoby ropy to śmieszny żart, biorąc pod uwagę powierzchnię tego kraju
I gigantyczne zużycie paliw ropopochodnych w USA. Nie wiem jak duże są złoża amerykańskie, jednak ropa lada chwila się nie skończy, to niemożliwe.
Z resztą twojej wypowiedzi się zgadzam, z prognozami różnie bywa i trzeba myśleć i robić tak, żeby nie być później zaskoczonym.

Lubuszanin napisał(a):Byłeś w Jugosławii? Objechałem koleją Słowenię, Chorwacje i Serbię.
Tak więc - w Jugosławi była wojna domowa, gospodarka Serbii została zniszczona.
W Rumunii była rewolucja (jednak nie było strat materialnych jeśli chodzi o gospodarkę), Rumunia jest w Unii. I mimo wszystko wierz mi że poziom życia (mimo wszystko niski) w Belgradzie jest wyższy niż w Bukareszcie.
Sprawdź, kto przed 1989 rokiem rządził w Jugosławii, a kto w Rumunii - nie dziwi mnie zupełnie, że poziom życia w Serbii jest trochę wyższy, niż w Rumunii. Pokłosie złych rządów zbiera się bardzo długo.
Cytat:Chyba tylko wtedy gdy sam podejdziesz do palacza - obecnie jest zakaz palenia niemalże wszędzie.
Nieprawda! Na dworcach i w pociągach na szczęście jest (a z przestrzeganiem bywa różnie), za to na przystankach autobusowych i tramwajowych jest, ale tylko pod wiatą - a więc kiedy mam ochotę czekać na autobus poza wiatą grozi mi atak ze strony miłośnika smrodu. Na ulicy nie ma zakazu, a więc nietrudno o mimowolny wdech dymu.
Cytat:Akcyza z fajek dotuje budżet państwa.
Im wyższa, tym lepsza. Niech to będzie towar luksusowy.
Cytat:Yhm... Wenezuela cywilizowanym krajem...
A no właśnie, co masz do Wenezueli? Do tego, co napisał Mariusz dopiszę jeszcze, że jestem pewien, że jest to kraj bardziej cywilizowany niż np. opływająca w petrodolary Arabia Saudyjska.
Mariusz W. napisał(a):Niekoniecznie. Wiele krajów wykorzystuje to, że nie są w UE i dzięki temu może wprowadzać rozwiązania, które byłyby zabronione w UE. Żeby nie odchodzić od ogólnej tematyki forum, przykładem jest Szwajcaria. Mogła wprowadzić TIR-y na tory! w mocnym wymiarze, bo nie jest w UE. Austria chciała zrobić podobnie, ale jakieś przepisy UE zabraniają tego i dlatego wprowadziły TNT w ograniczonym stopniu.
Szwajcaria przez wzgląd na swoje wygodne położenie geograficzne i niezbyt burzliwą historię może sobie na to pozwolić.
Cytat:Fakt, UE wpompowała w Polskę sporo kasy. Ale wiecznie tego robić nie będzie i niedługo nadejdzie czas, kiedy trzeba będzie więcej dawać niż dostawać. W zamian mamy biurokratyczną machinerię, ograniczanie suwerenności i ochronę interesów wielkich kapitałów. Poczas gdy można być w Układzie z Schengen oraz kopiować pozytywne rozwiązania (np. niektóre jednolite wzory dokumentów) będąc poza UE. Z resztą prędzej czy później UE się rozpadnie, bo integracja sięga zbyt daleko.
Albo sięgnie jeszcze dalej i UE pozostanie spójna. Jakim kosztem, to już materiał na inną rozmowę.
Ograniczanie suwerenności? No ja Cię proszę... Co do ochrony interesów wielkiego kapitału to w jakimś stopniu możesz mieć rację. Chociaż jakoś ciężko mi się tego dopatrzeć w polityce Unii.
Zresztą to ciekawe, jak Unię postrzegają osoby o różnych poglądach.
Cytat:Dlaczego od razu Białoruś. Islandia, Norwegia, Szwajcaria, Liechtenstein nie są w UE, a nie ciagną do Rosji. Kraje te mają się całkiem nieźle, choć z wielu różnych przyczyn są bogatsze od Polski. Aczkolwiek te przykłady pokazują, że błędny jest pogląd iż nie ma żadnej alternatywy wobec UE.
Białoruś ciągnie do Rosji, nie chciałbym tam mieszkać. Norwegia - ma ropę, więc Norwedzy mogą kazać Unii się wypchać. Islandia - przy swoim niewielkim znaczeniu w gospodarce i polityce i przy takim położeniu geograficznym wszystko jedno Unii, czy ma Islandię w swoich strukturach czy nie, a Islandczycy chyba dobrze na tym wychodzą. Nie porównujmy jednak Polski z Islandią, to kraje, które nie mają ze sobą nic wspólnego. Szwajcaria - już pisałem. Liechtenstein - księstewko.
My, stanowiąc pomost między wschodem a zachodem musimy wybrać - Zachód, cywilizacja i rozwój, czy wschodnia dzicz.
Cytat:Teoria, choć nieprawdziwa, jednak trzyma się kupy. W wielu krajach europejskich komunikacja zbiorowa jest zwolniona z akcyzy i dostaje jej zwrot. W Polsce taki zwrot dostają rolnicy i rybacy.
Całkiem ciekawe rozwiązanie.
Odpowiedz

#11
Cytat:Sprawdź, kto przed 1989 rokiem rządził w Jugosławii, a kto w Rumunii - nie dziwi mnie zupełnie, że poziom życia w Serbii jest trochę wyższy, niż w Rumunii. Pokłosie złych rządów zbiera się bardzo długo.
A więc powtórzę bo widzę ze nie przyswoiłeś informacji - kto rządził wcześniej ma małe w tym przypadku znaczenie biorąc pod uwagę że przemysł i cała gospodarka Serbii padła w wyniku podziału Jugosławii oraz w wyniku bombardowań NATO. Kapejszyn?
Najlepiej być ekspertem w sprawie o której się nie ma zielonego pojęcia.
...
Odpowiedz

#12
Lubuszanin, może łaskawie odniesiesz się do całości mojej wypowiedzi, a nie tylko jednego jej fragmentu?
Odpowiedz

#13
ET40, wielki panie polonisto - poprawiać błędy to pierwszy, ale "Bóg" z małej litery pisać to już niby dobrze? Można go uznawać, lub też nie, ale ortografia mówi swoje - Bóg z dużej.
Cytat:za to na przystankach autobusowych i tramwajowych jest, ale tylko pod wiatą - a więc kiedy mam ochotę czekać na autobus poza wiatą grozi mi atak ze strony miłośnika smrodu.
To gdzie palacze mają palić? W pociągu i w budynkach nie można - ok, rozumiem. Ale na wolnym powietrzu już przepraszam nie (no fakt, w Kielcach na balkonie teraz tęz palić nie można)? Palacz przejdzie, minie Cię na ulicy i wszystko.
Cytat:Im wyższa, tym lepsza. Niech to będzie towar luksusowy.
Niech to samo zrobią z alkoholem! Nie piję, i też uważam że w taki razie piwo czy wódka powinna być towarem stricte luksusowym. Byłoby mniej alkoholików, a Ci są większym zagrożeniem dla społeczńęstwa niż palacze.
Cytat:A no właśnie, co masz do Wenezueli? Do tego, co napisał Mariusz dopiszę jeszcze, że jestem pewien, że jest to kraj bardziej cywilizowany niż np. opływająca w petrodolary Arabia Saudyjska.
Arabia Saudysjka to Arabia - tam wolności w sumie nie ma, ale ludzie śpią na pieniądzach, jest im dobrze to nikt się nie czepia, a nawet nie mają zamiaru. Wenezuela jest rządzona przez dyktatora, sympatyka komunizmu, Kuby, Kaddafiego. Demokracja w Wenezueli? Chyba taka jaka była w PRL haha. Organizacja Freedom House oceniła Wenezuelę w 7 stopniowej skali (7 stopień to całkoowity brak wolności) na 4 w swobodach obywatelskich i 4 w prawach politycznych. Sąsiednią Brazylię oceniono na 2/2. A więc Wenezuela jest najbardziej niedemokratycznym krajem Ameryki Południowej (zaraz za W. jest Kolumbia z wynikiem 3/4. Polskę oceniono na 1/1). Pozatym W. to bogaty kraj biednych ludzi i tyle.
Cytat:Ograniczanie suwerenności? No ja Cię proszę...
Co do Unii to posłuchaj sobie wypowiedzi Nigela Faraga i jego partii w PE. Można mieć różne poglądy, ale każdy musi przyznać, że gada konkretnie!
Cytat:My, stanowiąc pomost między wschodem a zachodem musimy wybrać - Zachód, cywilizacja i rozwój, czy wschodnia dzicz.
Może wierzmy we własny kraj!? Patrz-Węgry.
...
Odpowiedz

#14
Lubuszanin napisał(a):Patrz-Węgry

To nie jest najlepszy przykład. W tej chwili Węgry stoją na krawędzi upadku. Agencje Ratingowe za chwile mogę obniżyć wypłacalność tego kraju do poziomu śmieciowego, a to będzie oznaczać brak wypłacalności kraju, czyli brak możliwości spłacania długów. A co za tym idzie, recesja. jeden z polityków po wyborach powiedział, że czeka, aż będzie u nas drugi Budapeszt. Dziś na pewno by tak nie powiedział. Nie chce mi się więcej pisać o tym kraju, ale my w porównaniu do nich to w tej chwili mamy luksusowe warunki.
Mój kolejowy kanał na YT: http://www.youtube.com/user/MMERLIN2

Moja strona kolejowa na FB: https://www.facebook.com/DamianTkolej
Odpowiedz

#15
DamianT, ale sam fakt przeprowadzania przez Victora Orbana reform - ograniczenia w administracji, reforma służby zdrowia itp.
Dług jest wynikiem narozrabiania przez socjalistów, którzy upadli z hukiem po tym jak sam premier przyznał sie do kłamstw.
...
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.