• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szok naukowców CERN. Prędkość światła pobita?
#1
Naukowcy z CERN nie mogą uwierzyć - z przeprowadzonych przez nich badań wynika, że neutrino osiągnęło prędkość przekraczającą prędkość światła. Gdyby ich obliczenia okazały się prawdziwe, oznaczałoby to podważenie szczególnej teorii względności obowiązującej w fizyce od ponad 100 lat.
Neutrina wysłane z CERN do detektorów cząstek OPERA znajdujących się w laboratoriach Gran Sasso i oddalonych o 732 km pojawiły się na miejscu ułamek sekundy wcześniej, niż gdyby poruszały się z prędkością światła (uważaną w fizyce za największą we wszechświecie).

[Obrazek: bfed9db65f661e2de0840e2e517d05db,14,1.jpg]

źródło: www.TVN24.pl

Co o tym sądzicie? Piszę o tym tylko dlatego, że już wcześniej pojawiły się informacje jakoby jakiś matematyk z Rosji udowodnił, że twierdzenie Pitagorasa w pewnych wymiarach matematyki może być nieprawdziwe.
Nasuwa się pytanie, czy świat rzeczywiście odkrywa coś nowego tylko boi się zburzyć porządek i ład w świecie nauk ścisłych. Bo jeśli ktoś jeszcze potwierdziłby, że. Twierdzenie jest nieprawdziwe dla przestrzeni nieeuklidesowych to trzeba by wywrócić całą matematykę do góry nogami.
  Odpowiedz
#2
Pożyjemy zobaczymy. Jak na razie trzeba poczekać na 100% potwierdzenie, aczkolwiek jest to fajna ciekawostka ;-)
Pociągiem nad Zalew Szczeciński
Wysiadając bądź ostrożny na drodze, następny przystanek: Cmentarz Centralny
  Odpowiedz
#3
To tylko pokazuje jak mało wiemy, i ile jeszcze przed nami.
  Odpowiedz
#4
O tym, że jeśli to prawda to fizyka przewróci się do góry nogami jestem pewien. Od lat uczono, że szybciej niż c nic nie jest w stanie się poruszać. Einstein rozważał głównie teoretycznie, dopiero praktyka pokazuje, że może niekoniecznie miał 100% racji. Poczekałbym na weryfikację danych - to tylko ułamki sekund, trzeba wykluczyć, że nie doszło do błędu w pomiarach.
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
  Odpowiedz
#5
mikrobart, dokładnie. Wyobrażcie sobie ile teraz może być zmian w edukacji dot. fizyki, która niestety nie oszukujmy się jest bardzo trudnym przedmiotem (albo po prostu jestem na nią za głupi ;-) )
Pociągiem nad Zalew Szczeciński
Wysiadając bądź ostrożny na drodze, następny przystanek: Cmentarz Centralny
  Odpowiedz
#6
Może nie zawsze trudnym, ale bardzo rozległym. Cała fizyka współczesna opiera się na teorii względności, aż strach pomyśleć co by było, jako to neutrino rzeczywiście pobiegło szybciej niż c.
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
  Odpowiedz
#7
A jeszcze gdyby ktoś obalił podstawowe twierdzenie matematyki to cały świat stanąłby do góry nogami. Jeszcze niektórzy zaczęliby wierzyć, że Ziemia jest płaska Tongue
Zapraszam na swój kanał YouTube: http://www.youtube.com/user/MrPitagoras1989
  Odpowiedz
#8
Warto dodaæ, ¿e ju¿ kilkana¶cie lat temu uda³o siê przekroczyæ prêdko¶æ ¶wiat³a, z tym, ¿e "obiektem", który porusza³ siê szybciej by³o... ¶wiat³o. http://www.cbc.ca/news/health/story/200 ... 00720.html
  Odpowiedz
#9
Mnie zastanawia do czego te odkrycie może być wykorzystane.
  Odpowiedz
#10
Wyżsi fizycy będą tworzyć nowe zasady fizyki. Przeciętny Kowalski niczego nie odczuje, w szkole nie za wiele ogólnie mówi się o relatywizmie i Einsteinie, więc w sumie nie wiadomo, co z tego wyniknie.
Zapraszam na swój kanał YouTube: http://www.youtube.com/user/MrPitagoras1989
  Odpowiedz
#11
ET40, do podrózy w czasie. Z tym że nie będzie to podróż do innego wymiaru jak zakładano w wielu teoriach. Przy dużych predkościach czas płynie wolniej. Zakłądając że wsiadłbyś do pociągu który poruszałby się z ogromną prekdością, równą bądź też większą niż prędkość światła, i spędził tam 5 lat. Jednak jak byś po tych 5 latach wysiadł z tegoż ustrojstwa okazałoby się że na Ziemi minęło 50 lat (ty oczywiście jesteś tylko 5 lat starszy.
Teoria względności miałą też swoje drugie dno. Kolidowała ona z logiką.
Jeżeli jeden samochód i drugi samochód, jadący ze stałą prękdością 100km/h zdeżą się ze sobą, daje to prędkość wypadkową V=200km/h. Jednak jeżeli oba pojazdy, poruszały się z prędkością światła, zdeżyłyby się również ... z prędkoscią światła i nie większą.
...
  Odpowiedz
#12
Ewentualne podróże w czasie to pieśń przyszłości (o ile w ogóle kiedykolwiek zagięta zostanie czasoprzestrzeń), pytałem raczej o coś przystającego do dzisiejszych realiów.
  Odpowiedz
#13
ET40, do dzisiejszych realiów? Zmiana podstawowych zasad fizyki i obawiam się, że na tym się skończy.

Jak już jesteśmy przy fizyce - nie tak dawno w wiadomościach było z tego co pamiętam o teleportacji - chyba Duńczykom udało się przeteleportować bakterię.

EDIT.
Cząstki elementarne, neutriny, są szybsze od światła. Informacja o tym przełomowym odkryciu obiegła świat o świcie. Fizycy doświadczalni z CERN na konferencji prasowej tłumaczyli wyniki swoich badań. Portal TVN Meteo towarzyszył wybitnemu teoretykowi fizyki prof. Ernestowi Bartnikowi, który na bieżąco komentował ich ustalenia. - Nie podważono ich. To odkrycie zasługuje na sto Nagród Nobla - powiedział nam profesor.

Źródło:
TVN24 (Meteo)
Pociągiem nad Zalew Szczeciński
Wysiadając bądź ostrożny na drodze, następny przystanek: Cmentarz Centralny
  Odpowiedz
#14
ET40, teoretycznie czasoprzestrzeń można zagiąć. Czy jakbyś powiedział Einsteinowi odrazu po wojnie że za pół weku wybudują wielką rurę w której będą sie zdeżać hadrony napewno wyśmiałby Cię. Technika idzie b. szybko do przodu.
Nie chodzi tu o podróże w czasie tylko jakby "oszukanie" upływu czasu.
Póki co do końca jeszcze nie rozwikłano (mimo że po to został utworzyony ten Wielki Zderzacz Hadronów) co było tak naprawdę na początku świata. Ok, małą kulka w wielkim nic, która sobie nagle wybuchła. No dobra, ale żeby to zrobiła to musiała do tego pchnąć jakaś siła, a ta skąd we wspomnianym wielkim nic.
Einstein przed śmiercią miał rzec (mimo że był ateistą) jedynym wytłumaczeniem tej zagadki jest działanie Siły Boskiej, i tylko Bóg mógł poruszyć całą tą materię do działania. Dla mnie wydaje się to też najbardziej racjonalne wytłumaczenie.
...
  Odpowiedz
#15
Jakbyś dziś mu powiedział o "zdeżaniu" to też by wyśmiał, tylko za co innego...

PS Lubuszanin, nie było żadnej materii, która wymagałaby szturchnięcia przez kogokolwiek.

W ogóle racjonalne tłumaczenie czegokolwiek Bogiem jest z definicji niemożliwe. Naszej niewiedzy nie potrzeba tłumaczyć w ten sposób.
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości