Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Walka Adamek-Kliczko - gdzie oglądać
#1
W sobotę odbędzie się walka bokserska Tomasza Adamka z Włodzimierzem Kliczko. Zauważyłem, że sporo osób ma pytania odnośnie bezpłatnego oglądania tej walki, więc postanowiłem możliwie krótko popisać o tym, bo może to wielu osobom pomóc. Swoją drogą sprawa jest mocno na topie w branży.

Niestety, walkę reprezentanta Polski za darmo nie obejrzymy w polskiej telewizji. Na platformach Cyfra+ oraz Cyfrowy Polsat całą galę będzie można obejrzeć za około 40 zł w usłudze „zapłać i oglądaj”. Ale nie zachęcam do tego, jest to zwyczajne lecenie na kasę.

Prawa do transmisji ma Radio Telewizja Luksemburg (RTL – Radio Télévision Luxembourg), walka będzie transmitowana na kanałach Telewizja RTL (RTL Television), RTL Austria oraz RTL Szwajcaria (RTL CH), na wszystkich w języku niemieckim. Jednak transmitowana będzie wyłącznie walka wieczoru, a nie cała gala.

Kanały Telewizja RTL oraz RTL Austria znajdują się na satelicie Astra i na pewno nie będą kodowane, są to kanały wolnego odbioru. Z tego przesyłu korzystają niemieckie sieci kablowe, które nie są przygotowane na dekodowanie tego sygnału, poza tym uniemożliwiłoby to odbiór wielu Niemcom posiadającym odbiorniki satelitarne. Z resztą RTL oficjalnie oświadczył i kilkakrotnie oficjalnie zapewniał, że nie będzie kodował tych programów.

Nieco inna jest sprawa z kanałem RTL Szwajcaria, który znajduje się na satelicie Hot Bird, czyli tu gdzie rezydują polskie platformy cyfrowe. Kanał ten jest oznaczony jako kodowany, gdyż ma założony system kodowania i w przeszłości był on włączany na czas niektórych rozgrywek sportowych. Szwajcarskie sieci kablowe cały czas są przygotowane do dekodowania sygnału tego programu. Niestety RTL nigdzie nie wypowiedział się w sprawie kodowania tego kanału podczas walki. Tak na prawdę do końca nie wiadomo, czy sygnał zostanie zakodowany.
Platforma n, która nie uruchomi transmisji walki „zapłać i oglądaj”, zapowiedziała, że przesunie RTL Szwajcaria na bliższą pozycję na liście programów. Jednak już kiedyś tak zrobiła, a RTL Szwajcaria został zakodowany na czas rozgrywek, więc to zupełnie o niczym świadczy. Z resztą n oświadczyła, iż sama nie wie czy ten program będzie kodowany, czy nie.
Niezależnie od faktu zakodowania RTL Szwajcaria, Cyfrowy Polsat oraz Cyfra+ mogą usunąć ten program z listy, gdyż kanały wolnego odbioru nie należą do ofert platform cyfrowych. Można anulowywać aktualizację listy programów przy włączaniu dekodera. Z resztą w Cyfrowym Polsacie w każdym dekoderze można ręcznie dodać kanały z wybranego transpondera. W Cyfrze+ nie ma takiej możliwości.

Tak więc przy platformach cyfrowych najlepiej jest posiadać „zeza”, czyli dwa konwertery umożliwiające jednoczesny odbiór z dwóch satelitów: HotBirda i Astry. Ewentualnie obrotnicę anteny satelitarnej no i w ostateczności pozostaje przestawienie anteny na czas walki, a ponieważ trwa to dłuższą lub krótszą chwilę, trzeba się zdecydować na to wcześniej, jeszcze zanim się okaże czy RTL Szwajcaria będzie zakodowany.

Jeśli chodzi o sieci kablowe, te które posiadają w swojej ofercie usługę „płać i oglądaj” mogą zatrzymać reemisję kanału Telewizja RTL, są to sieci INEA, UPC, Toya, Multimedia Polska, Vectra i ASTA-NET. Toya i Vectra zapowiedziały przerwanie reemisji RTL. Jednak Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE) wydała oświadczenie, w którym stwierdziła że sieci kablowe posiadające umowę z nadawcą na reemisję, są zobligowane do ciągłości reemisji bez zmian wynikających z jakiejkolwiek ingerencji operatora sieci kablowej. UPC i Multimedia Polska oficjalnie nie posiadają w swojej ofercie kanału RTL. Co z pozostałymi wyżej wymienionymi, tego nie wiadomo.
Aster City zapowiedziała brak ingerencji w reemisję kanału RTL.
Przerwanie reemisji skrytykowała też Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Nie wypowiadam się tu w kwestii odbioru HD, gdyż tu nie ma żadnej możliwości obejrzenia walki bez dodatkowych opłat.

Tak to wszystko wygląda. Walka polskich reprezentantów powinna być transmitowana w publicznej telewizji, na kanale ogólnodostępnych. Niestety rządzi pieniądz i tylko niektóre konkurencje sportowe są w ten sposób transmitowane.
Odpowiedz

#2
Czyli tak jak napisałaś - wygrały pieniądze.

A jak w necie? Ipla transmituje?
Odpowiedz

#3
Na pewno gdzieś jakaś transmisja będzie w internecie, ale na wiele bym nie liczył.
Odpowiedz

#4
Płacić 40 zł za 1 rudę walki, lekka przesada. ;-)
Odpowiedz

#5
Nokaut techniczny i po Adamku - szkoda.
Odpowiedz

#6
Ja oglądałem na RTL na platformie Polsatu. Szczerze mówiąc (delikatnie) ich pogięło. Płacę około 100zł za abonament, a tu jeszcze wymagają dopłaty... mam gdzieś takich dostawców tv. W internecie można było obejrzeć za darmo w wielu miejscach.
Mój kolejowy kanał na YT: http://www.youtube.com/user/MMERLIN2

Moja strona kolejowa na FB: https://www.facebook.com/DamianTkolej
Odpowiedz

#7
Transmisję bezpośrednią miała tylko Telewizja RTL. Zarówno RTL Szwajcaria, jak i dodatkowo płatne kanały miały transmisję spóźnioną o 10-15 sekund.
Podobało mi się, że komentator odezwał się dopiero po rozpoczęciu walki, wcześniej leciało tylko to, co było na miejscu, bez zbędnego komentarza.
Ładnie oprawiona walka, wcześniej fajny reportaż. Rozmowa Adamka z Podolskim po polsku (z niemieckimi napisami). :-) Rozmowa z Małyszem po niemiecku. :-(

No i wkurzały reklamy, które leciały w każdej przerwie między rundami. Pobili w tym polskie stacje.
Zirytowało mnie również prowadzenie gali w języku angielskim.
Odpowiedz

#8
Mariusz W. napisał(a):Zirytowało mnie również prowadzenie gali w języku angielskim.

Pewnie dlatego, że w Polsce to ta gala tylko była. Resztę przejęli Niemcy (jak to zawsze w boksie). To RTL sprzedawał prawa do transmisji, za które polskie telewizje musiały płacić (ponoć te kwoty były astronomiczne). Było to też widać po reklamach na ringu. Wszystko niemieckie. Zresztą bracia Kliczko też cały czas mieszkają w Niemczech i są uwazami za "swoich" w tym kraju Smile Dobrze, że po niemiecku ta gala nie była prowadzona Wink
Mój kolejowy kanał na YT: http://www.youtube.com/user/MMERLIN2

Moja strona kolejowa na FB: https://www.facebook.com/DamianTkolej
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.