Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Coś mocno agresywnego na wszelakie zielsko
#1
Z racji tego, że staramy się dbać o niewielki odcinek linii kolejowej to chciałbym się dowiedzieć czegoś na temat środków na zielsko.

Czy jest na rynku dostępne coś co bardzo mocno i agresywnie potrafi na dłużej zahamować rozrost trawska, krzaków czy drzewek?

Może ktoś coś doradzić?
Odpowiedz

#2
..
Odpowiedz

#3
fred77, nie ma takiego czegoś co by na b. długi okres czasu zahamowało rozrost roślinności. Choćbyś pryskał nie wiem czym, to z powodu nieużywania bądź też rzadkiej używalości toru, i tak zielsko będzie sie wdzierać. Natura jest oczywista.
By pozbyć się na zawsze roślinności być musiał skazić ziemię kwasem siarkowym : )
...
Odpowiedz

#4
Raz w roku się pryska, przy czym rolnicy twierdzą, że opryski na jesień też są skuteczne Wink
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#5
Obleśny Szczur, Roundup jest może i dobry na zadbane torowiska gdzie mamy parę chwastów na kilkadziesiąt metrów szlaku ale pamiętajcie że kolega fred77, ma na myśli dawno nie używaną linie kolejową na której roślinność niestety króluje.
W takim przypadku pryskać Roundupem potrzeba przynajmniej dwa razy na sezon bo zielsko odrasta po paru miesiącach.
Na skansenie jak pryskałem torowisko to po 3 miesiącach trzeba było powtarzać, za to po takich kilku opryskach mieliśmy na drugi rok spokój z zielskiem i koszeniem toru niestety w kolejnym roku zielsko powróciło ze zdwojoną siłą , a po naszych torach jeździ się co tygodnia maszynami, więc jako taki ruch jest prowadzony.
Lubuszanin, W czasach świetności pary na PKP były sposoby na zielsko, niestety obecnie można by za takie mieszanki zapłacić mandat, zwłaszcza jak miłośnicy chodzenia po torach dostaną dziwnej wysypki na nogach :-D
Pozdrawiam kolejowo z Opola!
*ARTUR*
Odpowiedz

#6
Roundup i inne są ok, ale działa to krótko trwało i nie na wszystkie dziadostwa, na pewno nie na szypa polnego. Polecam Chwastox Extra, działaliśmy zt ym na ŻKP i pomogło. Natomiast na sam skrzyp najlepiej jest użyć MCPA ( Agroxone 500SL ma zawartość 500g MCPA w litrze produktu ). W połączeniu z Rofosatem 360SL i dodatkiem Superamu wypalił skrzyp polnego, więc działa.
PL-PKPIC | Zapraszam - *Baza Wagonów Kolejowych*
Odpowiedz

#7
Witam. Mam pewien problem-muszę odchwaścić pewien odcinek ścieżki-mój skrót do szkoły (jadę przez niego rowerem). Na dzień dzisiejszy koszę go co kilka tygodni kijem (nie mam innych urządzeń). Pomyślałem, o wykoszeniu tego odcinka i użyciu środka chwastobójczego.
CHOT-Chemiczna Odchwaszczarka Torów.
Około 15 metrów od mojego skrótu jest linia kolejowa 283-wyłączona z ruchu w latach 2002-2005. Było to wszystko bardzo zarośnięte. Przejechała łaciata z CHOT i dzisiaj od kilku lat jest tylko pozostałość w postaci żółtej trawy.

Pytanie-czego używa się w CHOT-środek chemiczny. Może ktoś wie jak się nazywa, aby porządnie odchwaścić ścieżkę.
Odpowiedz

#8
Są to m.in.
— Herbatoksol
— Gesatop (hunsgazdn DT — simazin)
— Gesaprim (hungazin PK — atrazin)
— Gramoxon -f- simaziin lub atrazin
— Reglone + simazin lub atrazin
— Herbatoksol -f- gramoxon
— Herbatoksol + reglone
Środki te są bardzo silne, a na niektóre trzeba mieć pozwolenia. Poza tym trzeba też pamiętać że stosuje się je w odpowiednim stężeniu i dawkowaniu, bo w przeciwnym wypadku mogłyby skazić ziemię.
Nie wiem po co Ci więc środki CHOT, nie dostaniesz ich od tak, zwłaszcza że jesteś niepełnoletni. Po prostu wystarczy kupić dużo Roundap'u i na jede sezon masz spokój.
...
Odpowiedz

#9
Trzeba również uważać na deszcz, po opryskaniu jeśli popada to oprysk może zniszczyć dużo większą powierzchnie niż się planowało.
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.kolejgniezno.cba.pl">www.kolejgniezno.cba.pl</a><!-- w -->
Odpowiedz

#10
Myślę, że najpierw porządnie to wytnę za pomocą narzędzi mechanicznych. Potem w razie potrzeby małą łopatką wykopię korzenie małych krzaczków. Da się kupić środki, które podaliście w np. marketach ogrodniczo-budowlanych?
Nie wiem co używa CHOT, ale to jest bardzo dobre na roślinność na torze.
Odpowiedz

#11
Prosty sposób NHCL :-) lub inny dobry kwas zżera wszystko. :-)
Galeria Miłośników Fotografii Kolejowej http://www.gmfk.pl

Przesiadłem się z Windy na Ubuntu 16.04 Nigdy więcej Windowsa :-)
Odpowiedz

#12
Nie chcę zniszczyć 20 metrów obok ścieżki. Poza tym blisko idzie metalowe ogrodzenie, które mogłoby ucierpieć.
Wiem, że nie jest to forum ogrodnicze, ale czym można zastąpić opryskiwacz? Może zrobić roztwór i za pomocą gałązek to rozkrapiać po ścieżce?
CHOT by mi się przydał
Odpowiedz

#13
Jeśli będziesz używał czegoś co jednak nie niszczy metalowego ogrodzenia to sądzę że zwykły spryskiwacz wystarczy.

maszynista napisał(a):CHOT by mi się przydał
Do odchwaszczenia zwykłej ścieżki?
Pozdrawiam ;-)
Odpowiedz

#14
Pytanie - czemu akurat CHOT.
I tak nie dostaniesz tych środków bo Gesaptop i Herbatoksol wydaje się tylko za pozwoleniem.
Cytat:Wiem, że nie jest to forum ogrodnicze, ale czym można zastąpić opryskiwacz? Może zrobić roztwór i za pomocą gałązek to rozkrapiać po ścieżce?
Zwykły opryskiwacz ogrodniczy, wystarczy stosować punktowo. I nie CHOTem tylko Roundapem.
Jeżeli zaczniesz stosować ciężką chemię możesz skazić rośliny (które później mogą zostać zjedzone przez zwierzęta lub ludzi [pokrzywa/mięta np.]) lub co gorsza ziemię a co za tym idzie wody gruntowe.
Stosowanie CHOTu jest oparte na różnych przepisach dot. jego dawkowania, stężenie itp.

Co do Twojej ścieżki to nie wiem po co tak Ci mocno zależy na tych środkach stosowanych przez kolej. Wystarczy prosta wycinka, ewentualnie poświęcić sobotę na porządne plewenie lub oprysk z najprostszych ogrodowych pestycydów.
...
Odpowiedz

#15
Roundap można dostać w każdym sklepie ogrodniczym, jest dosyć wydajny, ale teraz to ten oprysk możesz w nos wsadzić, bo robi się to na wiosnę. Kwasu nie radzę, bo jest niebezpieczny.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.