Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zagadkowy element wyposażenia EZT
#1
Jechałem ostatnio EZT z Olsztyna do Elbląga i moją uwagę zwrócił dość dziwny element wyposażenia, znajdujący się w przedziale dla podróżnych z większym bagażem, czyli w tzw. "bydlaku", "kanarówie", itp.

[Obrazek: th_IMG_2887.jpg]

Jestem laikiem w sprawach dotyczących budowy i wyposażania pociągów, więc uznałem, że będzie to dobre miejsce aby zadać pytanie - co to jest?
Odpowiedz

#2
To jest miejsce mocowania zapasowego sprzęgu. W razie awarii EN można go
było założyć do przysłanej np. spalinówki. Tego typu gniazda są już na wymarciu.
Odpowiedz

#3
Cytat:W razie awarii EN można go
było założyć do przysłanej np. spalinówki.
Nie koniecznie trzeba awarii. Sprzęgi te musi posiadać każdy ezet PR Kielce, ponieważ nad torami postojowymi w Skarżysku nie ma trakcji i manewry wykonuje SM42-050. Dodam, że jeszcze nigdy nie widziałem żeby sprzęgi te leżały na swoim miejscu- zazwyczaj leżą one pod nogami w kabinie ;-) .
Odpowiedz

#4
Ostatnie widzia³em takie co¶ w którym¶ z poznañskich EN57, ale tak¿e nie by³o tam zamontowanego sprzêgu. Prawdê mówi±c to zauwa¿y³em, ¿e zag³êbienie w tym "czym¶" s³u¿y za popielniczkê.
Odpowiedz

#5
Dzięki za odpowiedź. Skoro sprzęg to "połączenie" z jednostką napędową czy wagonem to jak to miało działać znajdując się w przedziale? Przez okno?

Natomiast na innym forum otrzymałem taką odpowiedź:
Cytat:Kiedyś jak jeszcze była prawdziwa kolej to na stacjach ,stacyjkach gdzie były kasy biletowe to utarg z tych kas panie kasjerki pakowały w specjalne worki a te worki przekazywały kierownikom pociągów którzy te worki pakowali do takich skrzyń jakby kas pancernych a one były mocowane właśnie do tego tajemniczego dynksa coby nikt nie ukradł.
Odpowiedz

#6
Sprzęg znajdował się w przedziale gdy nie był używany - jeśli była potrzeba połączenia kibla z lokomotywą sprzęg zakładało się w odpowiednim miejscu na czole składu.
Odpowiedz

#7
Cytat:Dzięki za odpowiedź. Skoro sprzęg to "połączenie" z jednostką napędową czy wagonem to jak to miało działać znajdując się w przedziale? Przez okno?
Bez urazy, ale widzę, że w tym przypadku trzeba jak najbardziej obrazowo, więc- popatrz na sprzęg w jakiejkolwiek lokomotywie normalnotorowej, np. SM42. Co widzisz? Zapewne zderzaki na bokach i hak na środku, nie? A teraz popatrz na sprzęg kibla. Widzisz tam zderzaki i hak? Raczej nie. No to więc jak chcesz podpiąć kibla do stonki? Montujesz przejściówkę o której tutaj jest mowa... Czy to takie trudne do ogarnięcia?

Cytat:Natomiast na innym forum otrzymałem taką odpowiedź:
Kiedyś jak jeszcze była prawdziwa kolej to na stacjach ,stacyjkach gdzie były kasy biletowe to utarg z tych kas panie kasjerki pakowały w specjalne worki a te worki przekazywały kierownikom pociągów którzy te worki pakowali do takich skrzyń jakby kas pancernych a one były mocowane właśnie do tego tajemniczego dynksa coby nikt nie ukradł.
;-D ;-D ;-D
Odpowiedz

#8
A tu widać to "połączenie" zwane półsprzęgiem
http://www.dual.rail.pl/galeria/details ... age_id=134
Odpowiedz

#9
Pamiętam jak półtora roku temu w "Epoce Lodowcowej" na śląsku była konieczność używania takich sprzęgów.

Przykład z tamtych czasów: http://rail.phototrans.eu/14,43564,0.html

Jeździły wtedy z kiblami właśnie stonki, a do tego trumny i jeden gagar. Taki sprzęg wtedy był konieczny
Mój kolejowy kanał na YT: http://www.youtube.com/user/MMERLIN2

Moja strona kolejowa na FB: https://www.facebook.com/DamianTkolej
Odpowiedz

#10
Cytat:ale widzę, że w tym przypadku trzeba jak najbardziej obrazowo

Pisałem, że się nie znam, stąd właśnie o jak najbardziej obrazowe wytłumaczenie mi chodziło - niniejszym dziękuję za wyjaśnienie sprawy - teraz już wiem jak to działa.
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.