Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nasze zdjęcia kolejowe
#31
Mikrobart, wszystko działa jak należy, ale masz tu bezpośredni link: http://citrans.republika.pl/tramwaje.html
Odpowiedz

#32
Emil Sawicki, rzeczywiście, już jest ok. Ciekawe byłby zdjęcia 16 T i 19T - o ile masz dostęp do zajezdni.
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz

#33
Wstawiam swoje zdjęcia na próbę, nie zraźcie się za bardzo moją "amatorszczyzną". ;-)
[Obrazek: P5290022.JPG]
[Obrazek: P5290045.JPG]
[Obrazek: P5140361.JPG]
[Obrazek: P5140370.JPG]
Odpowiedz

#34
Maniek, używaj zoomu zamiast podchodzić blisko obiektu.

Pociągi fotografuje się stojąc conajmniej kilka-kilkanaście metrów od lokomotywy. Zoom dajesz taki, żeby pociąg wypełnił 1/3 wysokości kadru. Tylko bez przesady: na zdjęciu z niebieską siódemką kadr jest za ciasny.

Druga sprawa, że zoom eliminuje tzw. efekt szerokiego kąta. Jeśli nie użyjesz przybliżenia, obraz jest zniekształcony. To widać na 1. i 3. zdjęciu, gdzie zamiast słupów masz banany.

Jedziemy dalej: kadr. Na zdjęciu z kiblem ciężko domyślić się, co jest głównym tematem fotografii. W centrum mam uciętą wiatę peronową i EN57 gdzieś z boku.

Fociłem już w Katowicach i wiem, że foty z peronów się tam nie udają. Nigdy. Moja metoda to wyjść na międzytorze w kierunku lokomotywowni, w pół drogi od peronów.

Aha, i nie focimy pod słońce. Światło musi padać na fotografowany obiekt a nie w obiektyw aparatu. Ale to nie znaczy, że drugie zdjęcie jest dobre - lokomotywa ma oświetlony przód, ale stoi częściowo w cieniu.

Podsumowując - najważniejsze elementy: zoom, kadr i słońce.

Przepraszam za ostrą krytykę. Widzę, że się uczysz, ja też się uczyłem, i też dostawałem dobre rady oraz ochrzan za słabe kadry. Powodzenia!
Odpowiedz

#35
@Emil Sawicki
Mam pytanko czy we Wrocławiu jeżdżą jeszcze tramwaje typu 102na? Jeżeli tak to mógłbyś zdradzić na których liniach ?Smile
Odpowiedz

#36
Spóźniłeś się. Ostatnie liniowe 102Na można było zobaczyć jeszcze miesiąc temu.

W tej chwili zostały tylko dwie czynne stodwójki, ale nie będą woziły pasażerów - to wozy gospodarcze: #G089 (dwukierunkowa) i #087G (ex #2061, wóz szkoleniowy - dwa stanowiska motorniczego).

Jeszcze na zajezdni stoi chyba wrak #2099 (ex 102N). Klub Sympatyków Kolei przejął jakiś czas temu wagon 102Na #2069, też chyba na zajezdni stoi.

Mamy jeszcze oryginalnego pelikana (102N) #2002 (ex Kraków). Jeździ na Zabytkowej Linii Tramwajowej. Jedyna stodwója, którą obecnie można się przejechać.
Odpowiedz

#37
4 czerwiec 2011, Czeremcha i okolice: http://picasaweb.google.com/11817084264 ... ice4062011

Przy okazji dawka WYBITNYCH KNOTÓW z 1 czerwca, Białystok-Wasilków! :-) http://picasaweb.google.com/11817084264 ... UWAGAKNOTY
Drezynowy z linii nr 52
Białowieża Pałac-- Białowieża Towarowa-- Podolany-- Grudki-- Miejsce Mocy-- Czerlonka-- Nieznany Bór(BSz)
Odpowiedz

#38
Coś z eksperymentów i rzeczy które nie znalazły miejsca gdzie indziej.

[Obrazek: IMG_2705-Edit.jpg]
[Obrazek: IMG_3015-galeria.JPG]
[Obrazek: IMG_3048.JPG]
Odpowiedz

#39
Emil Sawicki, część z tego co mówisz to prawda i nie ma co dyskutować. Ale nie można całe życie robić zdjęć jak Bóg nakazał Wink Bo na przykład jeśli masz dość szeroki kąt (choćby 24mm) to można robić na prawdę dobre zdjęcia z bliska, a nawet w trakcie jazdy pociągu (ja na 18mm robiłem pociągi z odległości 2 metrów przy prędkości 70 kmh Wink).
Zoomu nie można używać też zawsze. On daje fajną głębie ostrości, a na mocno otwartej przysłonie bez GO świetna 'natłoczenie' elementów.

Jak dla mnie najważniejsze to opanować podstawy techniczne - czyli kadr (podstawa!!!), naświetlanie i przysłona + iso - oczywiście w dobrym słońcu, najlepiej przy miękkim zachodzącym. Później można zacząć kombinować w ostrym słońcu czyli 'jak nie prześwietlić' Tongue Jak już masz to ogarnięte to zaczynasz bawić się pod słońce, długie naświetlanie + panoramowanie, inne ujęcia, inne kadry.
Najważniejsze to mieć pomysł no i dobrą miejscówkę. Po pewnym czasie kadry łapie się automatycznie, nawet nie zwracając na to uwagi Wink

Bardzo dużą wprawę w szybkim i sprawnym ustawianiu parametrów daje fotografowanie analogiem. Na Zenicie 12XP zrobiłem już kilkanaście dobrych metrów kliszy i teraz wystarczy mi rzut oka żeby dobrać odpowiednie ustawienia, nie ważne czy to analog, kompakt czy cyfrowe lustro.
Oczywiście to tylko moje zdanie, z moich doświadczeń. Ja tak się uczyłem przynajmniej. Przeczytałem nie jedną książkę o fotografii i tam można się nauczyć jak robić zdjęcia 'poprawne'. Ale żeby ludzi zainteresować trzeba wyjść poza ramy Wink
PKP jest 'spoko' - lubisz to? :)
Odpowiedz

#40
Na wstępie przepraszam za jakość, ale zdjęcia robione telefonem...

181 114-0 powoli przetacza się przez stację Leszno (30.05.2011)
[Obrazek: lotos_hewsnph.jpg]

EP07 - 174 na zatrzymuje się na stacji Wrocław Mikołajów.
[Obrazek: ep07_hewsnpw.jpg]

Wagony Classic Courier stały w Lesznie 30.05.2011
[Obrazek: w1_hewsnps.jpg] [Obrazek: w2_hewsnpa.jpg] [Obrazek: w3_hewsnpq.jpg]
PKP jest 'spoko' - lubisz to? :)
Odpowiedz

#41
8 czerwiec 2011, Białystok-Wasilków

http://picasaweb.google.com/11817084264 ... kow8062011
Drezynowy z linii nr 52
Białowieża Pałac-- Białowieża Towarowa-- Podolany-- Grudki-- Miejsce Mocy-- Czerlonka-- Nieznany Bór(BSz)
Odpowiedz

#42
Pociąg specjalny 'Ziemianin'. Zdjęcia robione przy wjeździe oraz wyjeździe z Leszna, przy LOG-u. Wszedłem na wiadukt widoczny na drugim zdjęciu i później z niego porobiłem trochę zdjęć. Swoją drogą bardzo fajne miejsce Smile
Ol49 - 7 dostała pół roku do rewizji więc mogła poprowadzić ten skład Smile

[Obrazek: ziem1_heaxxex.jpg] [Obrazek: ziem2_heaxxen.jpg] [Obrazek: ziem3_heaxxea.jpg] [Obrazek: ziem4_heaxxee.jpg] [Obrazek: ziem5_heaxxes.jpg]


I kilka zdjęć również z tego samego wiaduktu Smile
[Obrazek: zzz1_heaxxwe.jpg] [Obrazek: zzz2_heaxxwa.jpg] [Obrazek: zzz3_heaxxsn.jpg]

Zdjęcia oczywiście robione dziś w godzinach 20 - 21.
PKP jest 'spoko' - lubisz to? :)
Odpowiedz

#43
Witam i od razu zapraszam do zapoznania się z tarnowskimi kibelkami Smile

http://www.youtube.com/watch?v=xup-LB60NMg

Wkrótce dodam kolejne filmy (zdjęcia).
Pozdrawiam
Odpowiedz

#44
Serdecznie witamy!

Brakuje mi w podkładzie dźwięku sprężarki i charakterystycznego bzzzz! pssss.... przy zamykaniu drzwi.

Za kilkanaście/kilkadziesiąt lat te dźwięki znikną bezpowrotnie i będziemy je wspominać z rozrzewnieniem.
Bahnfahren ist unser Business
Odpowiedz

#45
psim napisał(a):Brakuje mi w podkładzie dźwięku sprężarki i charakterystycznego bzzzz! pssss.... przy zamykaniu drzwi.

Za kilkanaście/kilkadziesiąt lat te dźwięki znikną bezpowrotnie i będziemy je wspominać z rozrzewnieniem.
Święta prawda! Smile
Tymczasem dwa świeże zdjęcia Acatus'a II (okolice Tarnowa):
[Obrazek: sdc10061w.th.jpg]

[Obrazek: sdc10062x.th.jpg]

Pozdrawiam Smile
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Nasze filmy kolejowe 2019 norbis97 16 18 451 07.03.2022, 14:23
Ostatni post: norbis97
  Nasze filmy kolejowe 2020 norbis97 7 4 638 27.10.2020, 12:38
Ostatni post: KolejowyW
  Nasze zdjęcia kolejowe Adams 17 12 581 30.06.2020, 17:25
Ostatni post: givexnine
  Nasze filmy kolejowe 2017 norbis97 4 3 855 31.03.2017, 18:28
Ostatni post: Jaroslaw
  Nasze filmy kolejowe 2015 zakopiec911 152 44 108 09.01.2017, 18:30
Ostatni post: komet

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.