Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kolej, zdjęcia i prawo
#1
Fotografowanie kolei

Dawniej kwestię zakazu regulowała ustawa z dnia 14 grudnia 1982 roku o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej [link], a w szczególności Art. 17 ustęp 1 który mówił:
Cytat: Naczelne i centralne organy państwowe oraz terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, a także dyrektorzy przedsiębiorstw państwowych, wprowadzą oznakowanie obiektów, których fotografowanie, filmowanie, szkicowanie i rysowanie bez zezwolenia jest zabronione ze względy na ochronę tajemnicy państwowej.
W PRLu wszystkie zabudowania i tereny należące do PKP były zdefiniowane jako obiekty strategiczne dla bezpieczeństwa kraju, stąd wszechobecne niegdyś znaki "ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA". Co dokładnie należało odpowiednio oznakować określało zarządzenie nr 204 Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 7 czerwca 1990 r. [link]
Wyżej wymieniona ustawa została uchylona przez ustawę o ochronie informacji niejawnych z dnia 22 stycznia 1999 r. [link] tj. straciła moc prawną. Właśnie wtedy masowo zaczęły znikać oznakowania o zakazie. W 2001 roku to samo ministerstwo wydało rozporządzenie [link] mówiące m. in. :
Cytat: Na obszarze kolejowym, w pociągach i innych kolejowych pojazdach szynowych (...) zabrania się (...) fotografowania, filmowania, wykonywania szkiców i rysunków budynków, budowli i urządzeń oraz pociągów i innych kolejowych pojazdów szynowych, jeżeli zakaz taki wprowadzony jest przez zarząd kolei lub przewoźnika kolejowego
Jednak to rozporządzenie stracił już swą moc, a dokładniej w momencie wejścia w życie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 listopada 2004 r. w sprawie przepisów porządkowych obowiązujących na obszarze kolejowym, w pociągach i innych pojazdach kolejowych [link]
które jest aktualnie obowiązującym aktem prawnym i NIE ZAWIERA zakazu fotografowania infrastruktury ani taboru kolejowego. Zachęcam jednakże do zapoznania się z powyższym rozporządzeniem ponieważ dokładnie określa czego nie wolno robić. Poniżej przytoczę kilka najważniejszych pozycji.

Co jest zabronione
najważniejsze punkty obowiązującego rozporządzenia.
§ 1. Na obszarze kolejowym, w pociągach i innych pojazdach kolejowych (...) zabrania się:
5) wchodzenia osób nieuprawnionych do obiektów, miejsc, pomieszczeń i pojazdów kolejowych, do których wstęp jest zabroniony;
12) palenia tytoniu w miejsach, w których jest to zabronione;
13) wnoszenia i zażywania środków odurzających;
14) sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych w zakresie określonym w odrębnych przepisach;
20) zakłócania krzykiem, hałasem lub innym wybrykiem porządku publicznego lub spokoju osób korzystających z usług kolei. (stwierdzenie inny wybryk jest nieprecyzyjne i należy na ten ustęp szczególnie uważać)

§ 2. Na obszarze kolejowym zabrania się ponadto:
1) wstępu i przebywania osób nieuprawnionych na torowiskach, nasypach, wiaduktach, mostach, w wykopach i w tunelach kolejowych;
2) przechodzenia pod wagonami i między wagonami;
3) przechodzenia i przejeżdżania przez tory w miejscach do tego niewyznaczonych;
10) samowolnego zajmowania placów oraz samowolnego składowania lub wyładowywania na nich przesyłek i innych rzeczy; (UWAGA, statyw może zostać uznany za "inną rzecz")
11) zwoływania i urządzania zgromadzeń bez zgody zarządcy lub przewoźnika kolejowego. (zgromadzenie to 15 osób i więcej, pamiętajmy przy zlotach etc.)

§ 3. W pociągach i innych pojazdach kolejowych zabrania się ponadto:
2) wchodzenia bez zgody przewoźnika kolejowego do pociągów i wagonów niedostępnych dla ogółu podróżnych, a w szczególności do pociągów nadzwyczajnych. wagonów służbowych oraz do wagonów na torach postojowych;
3) wchodzenia osób nieuprawnionych do kabin sterowniczych pojazdów kolejowych oraz uruchamiania tych pojazdów;
10) podczas jazdy:
a) wychylania się z okien,
b) otwierania zewnętrznych drzwi wagonów,
11) korzystania z toalet, gdy o takim zakazie informuje odpowiednie ogłoszenie, w szczególności podczas postoju pociągu na stacjach i przystankach; (PAMIĘTAJMY! wagony z zamkniętym obiegiem sanitarnym to wciąż rzadkość u nas)

Rozpowszechnianie fotografii

Jedyne co nas tak na dobrą sprawę może w tej kwestii ograniczać to Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych [link]. Na początek kilka podstaw, które mogą nas interesować:
Cytat:Art. 1.
1. Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).
Cytat:2. W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:
(...)
3) fotograficzne;
... ale także ...
Cytat:6) architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne;
Oznacza to, że na dobrą sprawę martwić powinniśmy się tylko zdjęciami, które przedstawiają budynki, których projekty chronione są prawem autorskim. Na zachodzie prawo to jest dużo bardziej rozwinięte i ściśle chroniony jest sam wizerunek bryły tj. aby komercyjnie wykorzystywać zdjęcie Wieży Eiffel'a potrzebujemy na to zgodę właściciela obiektu, za którą trzeba słono zapłacić. Stety lub niestety, w Polsce jedyne co nam mówi ustawa na ten temat to :
Cytat:Art. 33.
Wolno rozpowszechniać:
1) utwory wystawione na stałe na ogólnie dostępnych drogach, ulicach, placach lub w ogrodach, jednakże nie do tego samego użytku;
To znaczy, że zdjęcie (na przykład dworca) możemy publikować gdzie tylko mamy możliwość, komercyjnie lub nie, bez żadnych zobowiązań względem właściciela budynku! Jedyne czego nie możemy zrobić to, na podstawie tego zdjęcia, wybudować identycznego dworca.

Jak się zachować w razie konfrontacji

Z powodu względnie często zmieniających się przepisów dotyczących fotografii obiektów infrastruktury kolejowej może się zdażyć, że pracownicy będą nas zaczepiać mimo wszystko. Pamiętajmy, AKTUALNIE FOTOGRAFOWANIE NIE JEST ZABRONIONE i nie ważne co mów pracownik SOK'u lub prywatnej ochrony.
  • Moje rady na wypadek konfrontacji:
  • Bądźmy stanowczy, ale mili. Racja jest po naszej stronie.
  • To ONI muszą wskazać nam podstawę prawną domniemanego zakazu, jeśli funkcjonariusz rzuci jakimś paragrafem, to najprawdopodobniej jest to nieprawdą!
  • W tym przypadku grzecznie podziękujmy, poprośmy o jego numer służbowy i jeśli mamy na to czas i chęci, złóżmy na niego skargę w odpowiednim miejscu.
  • Pamiętajmy, że ewentualnie wezwana Policja ( co może się zdażyć w ekstremalnych przypadkach) chroni poszanowania prawa, a to jest po naszej stronie.
Na koniec pamiętajmy, że ani SOK ani prywatna ochrona nie ma prawa stosować wobec nas środków przymusu, dokonywać zabezpieczenia naszego sprzętu, usuwać czy żądać usunięcia zdjęć z naszego aparatu. Powyższe czynności mogą być podjęte jedynie przez policję i to w uzasadnionych przypadkach!

Mam nadzieję, że to wyjaśnia kilka spraw. Postaram się rozwinąć ten temat w najbliższym czasie o kilka innych, ważnych elementów, na które powinniśmy zwracać uwagę podczas robienia zdjęć.

Odpowiedz

#2
Chętnie powyższy post przeczytałem, bo mi się ostatnio właśnie zdarzył w terenie taki nadgorliwy pracownik z dosyć "przeterminowaną" wiedzą, który twierdził, że zdjęć taboru stojącego na terenie ich obiektu nie mogę robić nawet z ulicy będącej obszarem publicznym i ogólnodostępnym (?!).

Ciekawe natomiast jak to się ma do spraw własności (lub użytkowania) terenu: Jeżeli spółka Y dzierżawi teren od spółki X (i każda ma swoją prywatną ochronę), a wszystko to w sumie jest jakiś obszar kolejowy, choć trudno powiedzieć, by państwowy, to na czyim terenie w końcu jestem i kto ustala panujące tam zasady?
Odpowiedz

#3
Z zewnątrz możesz sobie fotografować co dusza zapragnie, a jeżeli nie ma informacji o zakazie to wolno Ci fotografować wewnątrz także wszystko. Tak mnie przynajmniej uczono, to było dość dawno Wink.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#4
Nie wiem czy jest to odpowiedni temat, ale Grupa Kolejowo-Krajoznawcza wyłapała na facebooku fanpage Lubię pociągi i dworce kolejowe w którym są zamieszczane zdjęcia bez wiedzy i zgody autorów. Znalazły się tam fotki także użytkowników forum, min Przema710, czy Tomasza Zajkowskiego podpisane jako Kuba Sobolewski. Być może są tam także fotki innych użytkowników, dlatego proponuje przejrzeć ten fanpage dokładnie. ;-)
Odpowiedz

#5
Wczoraj na Facebooku została podana przez Valcyte taka oto informacja:

Cytat:Ostrzegam przed fanpage Lubie Pociągi i Dworce Kolejowe zdjęcia które tam się znajdują są zamieszczane bez zgody autorów. Oraz kadrowane w ten sposób aby usunąć autora po czym podpisywane są przez Jakuba Sobolewskiego jako jego prace
Zapraszam na swój kanał YouTube: http://www.youtube.com/user/MrPitagoras1989
Odpowiedz

#6
pitagoras23, o dziwo znalazłem tam dzisiaj i swoją pracę, no i Adams też trafił na swoją EP09...
Odpowiedz

#7
Podsyłajcie informacje. jak coś to się wystawi fakturę Smile
Mój kolejowy kanał na YT: http://www.youtube.com/user/MMERLIN2

Moja strona kolejowa na FB: https://www.facebook.com/DamianTkolej
Odpowiedz

#8
Znalazłem tam 5 swoich zdjęć, nie powiem czuję się popularny :-P ;-D , a tak na poważnie, szkoda gadać, nawet nie spytał o pozwolenie.
Bajka o czasie.
Odpowiedz

#9
Słuchajcie, a nie da się po prostu tego zgłosić do tamtejszego admina i zablokować koleżce konta? - sam osobiście trzymam się z dala od FB, ale słyszałem, że potrafią zamykać dostęp nawet z błahych powodów, a tu naruszenie jest poważne...

W sieci jak widać nie brak lecącego na łatwiznę szczeniactwa które chce "błysnąć" efektami cudzej pracy podpisanymi jako swoje :-(
Odpowiedz

#10
Jacek Z., interwencja u autora tych plagiatów była i znaczna część fotek została usunięta z tej strony, ale myślę że trzeba trzymać rękę na pulsie i śledzić działania tego gościa, bo może tak być że jak sprawa ucichnie, to sytuacja może się powtórzyć ;-)
Odpowiedz

#11
Do mnie nawet dotarły przeprosiny na FB, mimo, że moich zdjęć tam nie było Wink
Mój kolejowy kanał na YT: http://www.youtube.com/user/MMERLIN2

Moja strona kolejowa na FB: https://www.facebook.com/DamianTkolej
Odpowiedz

#12
Z informacje jakie dostałem w ciągu 7 dni ten fanpage ma zniknąć z Facebooka Smile
Odpowiedz

#13
Powiedzcie mi taką rzecz, jak kręcicie filmy na stacjach lub przy torach (oczywiście w bezpiecznej odległości) to macie załozone jakieś kamizelki? Pytam bo jestem pasjonatem-amatorem takiego nagrywania a przypadkowo natrafiłem na youtubie na dyskusję pod jednym z filmików dotycząca tego tematu Może ja o czymś nie wiem , więc warto byłoby się dowiedzieć gdyż nie chcę denerwować mechaników Proszę was o odpowiedź

http://www.youtube.com/watch?v=VQmCvaplbNE
in vita vermis, post vitam pulvis
Odpowiedz

#14
MarcinB napisał(a):Może ja o czymś nie wiem , więc warto byłoby się dowiedzieć gdyż nie chcę denerwować mechaników
Po pierwsze rozróżnijmy dwie grupy. Jedna to osoby które nie mają ochoty być nagrywane / fotografowane (...). Głównie to od nich są zgłoszenia o osobach postronnych przy torach.

W niektórych rejonach maszyniści zgłaszają osoby w kamizelkach które przebywają niedaleko torów dlatego że złodzieje się wycwanili i sądzą że mają kamizelkę nikt nie zwróci na nich uwagę.
Niech nas łączy honor i więź zawodowa!

Kiedyś zawód maszynisty to był szacunek, teraz wstyd.

Zestawienia pociągów
Odpowiedz

#15
Poznanski_mech napisał(a):Po pierwsze rozróżnijmy dwie grupy. Jedna to osoby które nie mają ochoty być nagrywane / fotografowane (...). Głównie to od nich są zgłoszenia o osobach postronnych przy torach.
Nie wiem czy wszyscy mają takie odczucia, ale: mnie osobiście nie przeszkadza, że ktoś robi zdjęcia na szlaku czy portretowe, ale jak kuźwa przychodzi i robi zdjęcia na tekstury to zwyczajnie wk...wia.

Cytat:W niektórych rejonach maszyniści zgłaszają osoby w kamizelkach które przebywają niedaleko torów dlatego że złodzieje się wycwanili i sądzą że mają kamizelkę nikt nie zwróci na nich uwagę.
Może ja jestem przyzwyczajony, ale złodzieja na torach to od razu widać Big Grin

Generalnie w moim odczuciu jest tak, że jeżeli ktoś ma kamizelkę to daje jakiś sygnał, że nie planuje się pod pociąg rzucić.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Konkurs filmowy "Sfilmuj kolej z Lotos Kolej" Obleśny Szczur 26 12 305 25.11.2014, 22:06
Ostatni post: rogonon
  Kolej, fotografia i prawo - dyskusja psim 0 3 216 18.05.2011, 07:25
Ostatni post: psim

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.