• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kolejki wąskotorowe przez lasy.
#3
(23.11.2016, 06:36)masovian napisał(a): Tylko po co komu kolej w samym lesie?  Smile Kolejki wąskotorowe to były próby (mniej lub bardziej udane) do komunikacji w XIX i w pierwszej połowie XX w. Do czasu zaistnienia PKS się rozwijały, ale potem przegrały szybkością. 

Teraz jest to atrakcja turystyczna. Ale las to nie jest dobre miejsce do gromadzenia ludzi do wsiadania i wysiadania. Ale jest mnóstwo kolejek jeżdżących przez las. Ilżecka kolejka blisko Ciebie, jeździ dużo po lesie przykładowo.
No tak.

Ja tylko tak pomyślałem, że byłoby to ciekawe, gdyby stworzono kolejki wąskotorowe w lasach, w Polsce. Owszem, są tory wąskotorówek w lasach, ale tylko w niektórych miejscach i chyba nie każda wąskotorówka funkcjonuje z różnych przyczyn.
Akurat tu, gdzie mieszkam, jak działał zakład "PRONIT", była kiedyś kolejka na wąskim torze, ponieważ wozili nią drewno i inne towary. Można by stworzyć taką wąskotorówkę w tym samym miejscu, gdzie kiedyś jeździły wagoniki z towarami i drewnem.

Akurat przez las prowadziła ta kolejka towarowa, w Puszczy Kozienickiej. Teraz to już na większości odcinka nie ma torów, bo zostały rozebrane, ale są pagórki w lasach, na których były kiedyś tory, jak kursowały wagoniki towarowe. Tutaj byłyby warunki do stworzenia osobowej wąskotorówki, ale kto by się za to wziął? Kto by to sfinansował?
Zakład "PRONIT" jest bardzo duży i ma ciekawe miejsca, ale to wszystko teraz ruina. Wokół tego zakładu są same lasy, a i część zakładu znajduje się w lesie.
Myślę, że, gdyby tu powstała wąskotorówka, turystów by nie brakowało, gdyż kilka kilometrów dalej, w lesie znajdują się "KRÓLEWSKIE ŹRÓDŁA". To takie miejsce, gdzie płynie sobie strumień i w sezonie letnim zjeżdża tam nie mało turystów. Gdyby i tam poprowadzić kolej wąskotorową, cieszyłaby się popularnością.

W wielu miejscach, w lasach, w całej Polsce mogłyby powstawać wąskotorówki, tylko nie ma na to środków i pomysłu.

Mamy piękne lasy, ciekawe miejsca leśne i wąskotorówki pasowałyby na takich trasach, choć i tak na niektórych odcinkach leśnych kursują wąskotorówki.
Uważam też, że, gdyby powstawało coraz więcej kolejek wąskotorowych na leśnych trasach, to niejako byłby to też środek jakiegoś transportu przez lasy. Nie tylko rower, samochody, ale i transport szynowy w lasach.
W wielu miejscach leśnych nie ma dróg, po których można jeździć i przedostać się na drugą stronę lasu. Taka kolej wąskotorowa mogłaby rozwiązać tą sprawę, poprzez szybsze dostanie się na drugą stronę lasu, wsi.
To też zależałoby od powierzchni lasów, bo mamy małe obszary, średnie i wielkie obszary leśne. Są w Polsce puszcze, które maja ogromne obszary i w takich lasach można się zgubić.
W dzieciństwie wychowywałem się na torach kolejowych szczecińskiego dworca i stąd pozostał sentyment do kolei.
W dzieciństwie również podróżowałem pośpiesznymi pociągami Polskich Kolei Państwowych.
  Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Kolejki wąskotorowe przez lasy. - przez Koni - 22.11.2016, 23:10
RE: Kolejki wąskotorowe przez lasy. - przez Koni - 23.11.2016, 14:16
RE: Kolejki wąskotorowe przez lasy. - przez Koni - 23.11.2016, 14:56
RE: Kolejki wąskotorowe przez lasy. - przez Koni - 23.11.2016, 20:41
RE: Kolejki wąskotorowe przez lasy. - przez velarik - 21.11.2017, 19:23

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  TPN wzywa do demontażu kolejki na Kasprowy Wierch Adams 3 1 386 11.07.2018, 18:45
Ostatni post: DamianT
  Awaria kolejki linowej w Gruzji. Adams 0 1 595 18.03.2018, 22:50
Ostatni post: Adams
  Remont kolejki wąskotorowej w parku Śląskim kebeka 6 3 482 18.10.2015, 09:43
Ostatni post: CenTraX
  Bujanie w obokach, czyli kolejki linowe w Warszawie kazio 1 2 578 03.07.2012, 12:01
Ostatni post: psim

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości