Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pamiętnik z Korei
#1
Witam,
Zapraszam do mojego mini pamiętnika przedstawiającego pociągi w Korei Południowej.
Od lat kilkoro znajomych namawiało mnie na stworzenie bloga, ale nie miałem przekonania, czy ktokolwiek chciałby go czytać... Ale jako że postanowiłem utrwalić swoje swoje doświadczenia w formie video, chciałbym się nimi z Wami podzielić, a żeby przedstawić trochę kontekst oprócz samego video, postanowiłem, że przy każdym filmie napiszę parę zdań. 
Na pierwszy raz będzie trochę dłużej. Później planuję umieszczać jeden krótki wpis na tydzień. Zapraszam osoby zainteresowane do przeczytania i obejrzenia video Smile

Wprowadzenie

Jedno z moich ulubionych wspomnień z dzieciństwa to popołudnia spędzane z Tatą na dworcu kolejowym w mojej rodzinnej miejscowości. Ja miałem pewnie z 7 lat, a tata był niezwykle cierpliwy i spędzał ze mną pewnie z raz w miesiącu w sobotę 2-3 godziny oglądając pociągi. Na pewno wyobrażałem sobie wtedy, że kiedyś będę podróżował pociągami po Polsce, ale nie mogłem przecież marzyć o podróżach pociągami po odległej Korei. W tamtym momencie przecież na pewno nie wiedziałem nawet o istnieniu takiego kraju.
Zamiłowanie do pociągów pozostało we mnie od dziecka. Podróże pociągami z rodzicami do babci, pierwsza wyprawa kuszetką, weekendowy wyjazd na rowery pociągiem regionalnym - każda okazja sprawiała mi niesamowitą frajdę. Mając 20-parę lat i będąc po raz pierwszy za granicą - we Włoszech, nocowałem przez tydzień w Forli, ale też codziennie rano wyruszałem na dworzec i jechałem pociągiem do sąsiednich miejscowości, pociąg zawsze był moim ulubionym środkiem transportu.

30 lat później
Od chwil spędzonych z Tatą na dworcu kolejowym minęło ~30 lat. Mieszkając już prawie 10 lat w Korei Południowej pociągi towarzyszą mi na co dzień. Zarówno metro w Seulu, kolej podmiejska jak i pociągi dalekobieżne, gdy tylko mogę zawszę wybieram pociąg zamiast autobusu. Gdy jestem zestresowany, mam zły dzień, czasami wsiadam w pociąg i jadę w nieznane. Choć pół godziny za miasto, wysiadam na nieznanej mi dotąd stacji, robię krótki spacer po okolicy słuchając muzyki, oglądam pociągi i jest to jakaś taka moja forma terapii.

Koreańska jesień
W Korei dobiega końca jesień. Wydaje się, że jest znacznie krótsza niż w Polsce, ale bardziej intensywna. Drzewa dookoła przedstawiają całą paletę kolorów. Jednego listopadowego popołudnia wybrałem się na spacer w pobliżu stacji Bugae położonej w mieście Bucheon, na 1 linii metra. 

[Obrazek: 1578819304823.jpg?type=w800]

1 linia metra w Seulu przebiega głównie pod ziemią, natomiast później prowadzi przez kolejne miasta satelickie Seulu już na świeżym powietrzu. Ale będzie jeszcze okazja o niej opowiedzieć, podczas tego spaceru chciałbym się skupić na jesiennej atmosferze, która sprzyja spacerom i oglądaniu pociągów jadących na tle spadających liści.

[Obrazek: bugae1.jpg]

Stacje położone w tej okolicy znajdują się w niewielkich odstępach od siebie, dlatego pociągi nie mają okazję rozwinąć większej prędkości. Natomiast na filmie widać 4 tory, ponieważ w obie strony jeżdżą 2 typy pociągów - zwykłe i pospieszne, zatrzymujące się tylko na większych stacjach.
Ten podział ma miejsce tylko na przedmieściach Seulu i poza miastem, w centrum Seulu tory już się łączą i linia 1 zatrzymuje się na wszystkich stacjach.

Moim miejscem postoju była kładka przebiegająca nad torami w okolicy parku. Spacerując i oglądając spadające liście w cichej okolicy co kilka minut śpiew ptaków czy odgłosy spacerowiczów przerywał pociąg, informujący mnie z wyprzedzeniem że warto skierować kamerę w drugą stronę.
Podczas tego godzinnego spaceru powstał poniższy film. 

https://youtu.be/3SvkI0dpgoo

Do zobaczenia ponownie w przyszłym tygodniu Smile
Odpowiedz

#2
Witam ponownie!
Tym razem wybrałem się na spacer w miejscowości Uiwang położonej na południe od Seulu.
Korzystając, że był to niedzielny poranek i nikt nie pracował, bez pytań czy krzywych spojrzeń wszedłem na teren parkingu przy magazynie dystrybucyjnym jednej z firm, dzięki czemu udało mi się podejść bezpośrednio do torów, które w pozostałych miejscach na tej trasie są odgrodzone różnego rodzaju zabezpieczeniami. Nie było tam żadnego zakazu wstępu, parking jest ogólnodostępny, więc myślę, że nikt nie miałby pretensji, ale obcokrajowiec ze statywem i kamerą wzbudziłby niepotrzebne zainteresowanie, więc dobrze się złożyło Smile
Wprawdzie było zimno i stałem w miejscu przez 3-4 godziny, ale obserwowanie z bliska pociągów w ciszy, spokoju tak mnie zrelaksowało, że straciłem poczucie upływającego czasu i nie czułem chłodu. Miałem okazję z bliska oglądać różne typy pociągów, także na video możecie zobaczyć najszybszy koreański pociąg - ekspres KTX, pociąg Mugunhwa, coś na zasadzie naszego TLK, pociągi podmiejskie 1 linii metra oraz pociąg towarowy, co nie jest często spotykanym widokiem w Korei. Właściwie to pierwszy pociąg towarowy, który udało mi się uchwycić na video, poprzednio miałem pecha bo akurat padła mi bateria gdy przejeżdżał pociąg transportujący czołgi w kierunku granicy z Koreą Północną, teraz miałem więcej szczęścia Smile
Tak więc zapraszam do obejrzenia drugiego filmu przedstawiającego pociągi w Korei!

https://youtu.be/-oVWEcq9fek
Odpowiedz

#3
Jako że ostatnio temperatury przekroczyły -10 stopni, warunki do nagrywania nie były sprzyjające Smile
Dlatego zmontowałem filmik nakręcony jeszcze przed zimą.
Tym razem moim celem było znalezienie budynku, gdzie możliwe jest bezproblemowe wejście na dach żeby sfilmować pociągi na tle panoramy miasta.
Budynki mieszkalne w Korei podobnie jak w Polsce w większości mają domofony, a ponadto na parterze często jest budka administratora, a jako obcokrajowiec, dodatkowo ze statywem i kamerą rzucam się jednak w oczy Smile Z drugiej strony bycie obcokrajowcem ma swoje plusy, bo czasami taki administrator nie decyduje się mnie zatrzymać, zakładając że nie rozumiem języka i po prostu nie wie co powiedzieć.
Udało się za drugą próbą, znalazłem budynek gdzie dało się wjechać na 16 piętro i na dachu był mały ogród, do którego drzwi nie były zamknięte.
Efektem jest ten krótki film, zapraszam do obejrzenia Smile

https://youtu.be/uwpjeXQ2a9U
Odpowiedz

#4
Witam w Nowym Roku!

Tym razem wybrałem się na spacer do miasta Incheon - miasta, gdzie m.in. jest zlokalizowane lotnisko gdzie ląduje się po przylocie do Korei.
Przez to miasto przejeżdża kilka linii pociągów, ja tym razem przedstawiam metro linii Bundang, poruszające się na tej trasie od 2012 roku.
Pociągi tej linii mają charakterystyczne żółte elementy, tym kolorem jest właśnie oznaczana ta linia na wszystkich mapach czy oznaczeniach.

Okolica w której byłem to trakt spacerowy nad rzeką, gdzie miałem okazję do spaceru tego cichego i spokojnego popołudnia, a także do komfortowego oglądania dobrze widocznych pociągów.
Zapraszam do obejrzenia Smile

https://www.youtube.com/watch?v=CKXMMTcDb8s
Odpowiedz

#5
Tym razem oglądałem pociągi linii Airport Railroad Express.
Łączą one lotnisko międzynarodowe w Incheon z miastami Incheon i Seoul. Zwykłe pociągi jeżdżą co 7 minut, natomiast ekspres zatrzymujący się tylko na największych stacjach co 30 minut.

https://www.youtube.com/watch?v=IGXmUwfHMFg
Odpowiedz

#6
Kiedy ponowny wpis? Jestem strasznie ciekawy tej podróży Smile
dzięki tej stronie dowiedziałem się że do mnie wydzwaniają oszuści.
kto dzwonił
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wypadek w Korei Płn. Orzeu 0 289 17.01.2024, 20:46
Ostatni post: Orzeu

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.