Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Licencja maszynisty - Śląsk jaka szkoła?
#1
Witam serdecznie. Od bardzo dawna marzyłem, aby kiedyś zrobić sobie licencję maszynisty i pracować w tym zawodzie. W tym roku w końcu chce się zebrać i zacząć coś w tym kierunku robić. Czy moglibyście mnie pokierować co i jak? Byłbym za to ogromnie wdzięczny. Jestem z okolic Katowic i tu też gdzieś chciałbym podjąć naukę w systemie zaocznym gdyż pracuję. Mam 22 lata, zdrowie rączej niczego sobie więc nie powinno być większego problemu abym swoje marzenie spełnił. Szukałem trochę po Internecie jakichkolwiek informacji ale niczego konkretnego nie potrafiłem znaleźć, żadnych naborów w mojej okolicy ani nic podobnego. Macie może Wy, drodzy użytkownicy jakieś info i pomożecie mi? Wiem też, że czasami nie trzeba robić licencji na własną rękę, tylko przez jakieś organizowane właśnie kursy, wiecie coś na ten temat? Przybliżycie mi to i owo? Był bym ogromnie wdzięczny. Dziękuję pozdrawiam
Odpowiedz

#2
Temat nie raz wałkowany na tym forum....Za badania placisz samemu a licencje jak bedziesz mial troche szczescia to Urzad Pracy Ci opłaci. Wiekszosc ludzi jednak licencje robi za wlasny hajs, bo dofinansowanie z PUP=bezrobocie przez pewien czas. Najpierw idz jednak do najblizszej KMP, wyloz 750 zl I sproboj zaliczyc badania
Odpowiedz

#3
Tematów od groma, tylko na spokojnie poszukać.
Tak jak kolega mówi, zrób sobie badania najpierw żeby nie wtopić licencji, bo 5 tysi droga nie chodzi, a potem można myśleć o wyborze ośrodka.
Odpowiedz

#4
Dziękuję panowie za odpowiedzi, mam jeszcze tylko ostatnie dwa i już daję spokój :-)
Czy później, pod czas rekrutacji jak już ma się tą licencję dana spółka zwraca uwagę na to, w jakim ośrodku się robiło czy raczej nie?

A drugie moje pytanie brzmi: czy mam szansę na wykonywanie tego zawodu jeśli kiedyś miałem wyrok w zawieszeniu? On mi już minął jakiś czas temu i jak wyczytałem będę mógł się ubiegać o jego wymazanie. Czy później podczas wyciągania papierku nie będę już widniał jako osoba skazana? W więzieniu nie siedziałem ani nic, wyrok w zawieszeniu. (Głupie malolackie wybryki)
Odpowiedz

#5
Nikt nie zwraca uwagi gdzie robiłeś licencję.
Nie wiem za co miałeś ten wyrok, ale znakiem tego byłeś winny. Przepisy mówią, że nie możesz być karany za przestępstwo umyślne. Jeśli załatwisz "zatarcie skazania" to oczywiste, że nie będziesz nigdzie widniał jako karany.
Odpowiedz

#6
Przewoznicy mają gdzies to w jakim osrodku robiles licencje. Co do karalnosci to kandydat na maszyniste zgodnie z ustawą nie moze byc karany za przestepstwa umyslne
Odpowiedz

#7
Tak, jak koledzy pisali wcześniej, ośrodek dla pracodawcy nie ma znaczenia, bo jako tako nie mają one jakiejś renomy jeszcze. Ale dla samego siebie warto wybrać taki, w którym na zajęciach przynajmniej przerabia się materiał. To zawsze zaprocentuje, w szczególności jeśli nie pracowałeś dotychczas na kolei. No i jak sam płacisz to fajnie mieć przekonanie, że nie wywaliłeś kasy bez sensu.
Co do drugiej kwestii, wymóg jest jasny i określony w ustawie o transporcie kolejowym, co warto podkreślić ma być to tylko przestępstwo umyślne, a więc pytanie jaki Twój jest rodzaj winy. Druga sprawa to zatarcie skazania, generalnie zasadą jest, że przestępstwa zacierają się po 10 latach z możliwością skrócenia do 5 lat. Choć w przypadku zawiasów może być i tak, że 6 m-cy po okresie próby czyli od końca okresu zawieszenia, dzieje się to z mocy prawa czyli "samo" :Smile
Odpowiedz

#8
(03.01.2019, 17:26)Mateusz506 napisał(a): A drugie moje pytanie brzmi: czy mam szansę na wykonywanie tego zawodu jeśli kiedyś miałem wyrok w zawieszeniu? 

Jeżeli chodzi o IC to nawet nie próbuj. Podpisuje się oświadczenie o niekaralności, które później będzie weryfikowane. I chyba w innych publicznych spółkach jest podobnie. I tu nie chodzi tylko o jakieś poważne przewinienia, ale też np niepłacenie alimentów.
Odpowiedz

#9
Jeśli wyrok uległ zatarciu, osoba wcześniej karana uważana jest za niekaraną. Z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe. A więc wszystko jest tutaj zależne od czasu wyroku.
Odpowiedz

#10
Troszkę z innej beczki, ale próbował ktoś szczęścia w Czeskiej Republice? Język może na początku bawi, ale ostatecznie do opanowania, dla mieszkańców Śląska wydaje się być to ciekawa alternatywa, zwłaszcza przewoźnik proponuje uzyskanie licencji.
https://www.lokotrain.eu/pl/kariera
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Lightbulb Licencja maszynisty i świadectwo Adiqxz 0 8 3 godzin(y) temu
Ostatni post: Adiqxz
  Licencja maszynisty w firmie zajmującej się doszkalaniem ludzi kempa240 1 710 04.09.2023, 08:15
Ostatni post: Manio
  Jaka firma dla maszynisty w Śląskim? BRT1 9 1 815 01.04.2023, 11:01
Ostatni post: BRT1
  Licencja maszynisty InterCity Yattamam 5 3 577 18.03.2023, 13:29
Ostatni post: Yattamam
  Jaka medycyna kolejowa najlepsza jeśli chodzi o badania lekarskie? BaKu_Mechanik 1 1 523 18.11.2022, 09:15
Ostatni post: MR Q

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.