Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przewozy Regionalne złomują młode EN57
#16
Modernizacja do standardu AL to wymaga, żeby ostoja nie była zgnita w stu miejscach, a to co jest na zewnątrz to małe piwo Big Grin
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#17
Warto pogodzić się z tym że wkrótce (a nawet szybciej niż myślicie) klasyczne kible znikną z polskich szlaków.
Odpowiedz

#18
Kolega przem710, ma szklaną kulę :-).
A poważnie, wnioskujesz po tym co się dzieje, czy wiesz coś więcej? Fakt jest taki że swoje odsłużyły więc znikają, ale Twoja przepowiednia brzmi tak ostatecznie...

Pozdrawiam
sm31-131
Pełnia mojej miłości? SM31-007 o imieniu Tosia z komputerem w środku :-)
Odpowiedz

#19
Policz ile nowych składów oraz klasycznych kibli jeździło po torach w 2010 roku, ile teraz jest nowych EZT a ile klasycznych kibli. W przeciągu 5 lat zmieniło się wiele, weźmy pod uwagę fakt że przed nami kolejna perspektywa unijnych dotacji a kolejne projekty już są szykowane. Do tego dodajmy ekspansje kolei regionalnych. Wiadomo klasyki nie znikną w ciągu roku ale w na przestrzeni kilku lat, a tak odważnie myślę że max 6 lat. Pozostaną SPOTy i asynchrony.

Dla przykładu PR Kraków 90 EZT z czego 37 EN57 (23 klasyki,14 SPOTów) oraz 18 EN71. Nawet sumując klasyki EN57 i EN71 wychodzi 41 sztuk czyli 45% taboru. Idąc tym tempem za kolejne 5 lat klasyki znikną z małopolski.

Są województwa które są w daleko w tyle, ale to kwestia czasu.
Odpowiedz

#20
To jest fakt, myślałem po prostu że wyszła jakaś "tajna" dyrektywa i wiesz coś na ten temat. A dla przykładu KW mają 50 jednostek, z czego ponad połowa(28 sztuk) to EZT a 22 to SZT. W tych 28 sztukach jest 6 EN57 - wszystkie po modernie - i 22 sztuki EN76. Chociaż patrząc na PR w Poznaniu mam wrażenie że stare kible są wiecznie żywe :-).

Pozdrawiam
sm31-131
Pełnia mojej miłości? SM31-007 o imieniu Tosia z komputerem w środku :-)
Odpowiedz

#21
Może ciut poza tematem ale tymczasem na sprzedaż zostały wystawione jednostki EW58 z SKM Trójmiasto. Wystawiono 6 sztuk o numerach 005,006,011,012,019 i 024 wyprodukowane w latach 1977-1980. Co najciekawsze w bardzo niskich cenach jak na tego typu sprzęt - od 358 do 448 tysięcy złotych za egzemplarz.

Miejmy nadzieję, że znajdzie się ktoś chętny zainwestować w te sprzęty, ponieważ moim zdaniem są one naprawdę tego warte. Szczególnie z uwagi na świetne wózki, posunięte technologiczne o lata świetlne w stosunku do wózków ze zwykłych EN57.[Obrazek: img071-jpg.58068]

(Fot. Ludwik Igielski, Forum Modelarstwo)
Odpowiedz

#22
Warto dodać że SKM zachowa jednostkę EW58-028 jako historyczną.
Odpowiedz

#23
Właśnie przez te wózki może być problem, bo firmy modernizujące mają doświadczenie z EN57.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#24
No dobra czas na małą statystykę.

Wyprodukowano dla Polski 1412 sztuk EN57 w 54 sztuki serii III (EN57-19xx).
Z Jugosławii sprowadzono 7 sztuk
Łącznie po polskich torach jeździło 1419 EN57.

-Obecnie wszystkich zachowanych jednostek (bez względu na modernizację itp) jest 983 co stanowi 69,2 % całej serii.
-Wszystkich jednostek będących w stanie czynnym jest 783 co stanowi 53% całej serii.
-Klasyków (bez EN57-19xx) w stanie czynnym mamy obecnie 467 sztuk co stanowi 34% wyprodukowanych klasyków, 61% obecnie eksploatowanych EN57 oraz 47% ze wszystkich będących na stanie przewoźników.
-Najwięcej czynnych klasycznych jednostek EN57 stacjonuje w województwie mazowieckim (51 sztuk).
-Największą modernizacja serii EN57 były modernizacja na typ AKM 96 sztuk.
-Obecnie możemy wyróżnić następujące pod serię EN57: 19xx, spot, KM, AKM, AL, AKW, AP
, AKŁ, AKD, AKŚ.
.
Odpowiedz

#25
Jeśli dobrze pamiętam, to Jakub Majewski w 2009 roku będąc prezesem KM zapowiadał, że do 2015 wszystkie EN57 zostaną zmodernizowane. Podobnie jak Przem710 również uważam, że w przeciągu najbliższych kilku lat klasyczne EN57 znikną z polskich torów (ewentualnie coś zostanie zachowane jako tabor historyczny).
Trochę szkoda, ale taka jest kolej rzeczy. Będzie mi brakowało klasycznych czół z trzema szybami i ryflami z boku pudła.
Odpowiedz

#26
Są jeszcze modernizacje typu SPOT bez zmiany wyglądu ścian czołowych.

[ Dodano: 2015-09-08, 13:58 ]
Odnośnie znikania klasycznych sroczy, to już teraz coraz rzadziej można usłyszeć klasyczny brzęczyk w drzwiach.
Jaro

Odpowiedz

#27
W tym wypadku sentyment schodzi na drugi plan. Czasy się zmieniają. Mimo, że EN57 są łatwe w obsłudze i przede wszystkim wytrwałe, to są niewygodne.
Mój kolejowy kanał na YT: http://www.youtube.com/user/MMERLIN2

Moja strona kolejowa na FB: https://www.facebook.com/DamianTkolej
Odpowiedz

#28
Zgadza się, trzeba iść do przodu. Jednak powinno się odstawić odpowiednią ilość klasyków do zapasu, żeby były rezerwą na wypadek awarii nowych jednostek.
Odpowiedz

#29
Już od dłuższego czasu wiadomo było, że składy EN57 zostaną poddane gruntownej modernizacji. Niemniej jednak uważam, że część tych klasyków powinna zostać przekazana do Muzeów Kolejnictwa, a część powinna zostać rezerwą w przypadku, gdy dojdzie do awarii nowych jednostek.

Dla przykładu tylko podam, że w spółce Koleje Dolnośląskie S.A. obecnie jest sześć składów EN57, z czego cztery są po modernie, a dwa są w jej trakcie lub oczekują na nią.
Odpowiedz

#30
Postaram się co kwartał odświeżać statystykę, zobaczymy jak będzie rozwijać się sytuacja.
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Przewozy Regionalne pozbywają się taboru rustsaltz 5 4 342 16.02.2020, 07:43
Ostatni post: TomaszMK
  Przewozy Regionalne sprzedają 5 lokomotyw TOMEKKOT 0 3 077 14.09.2011, 22:09
Ostatni post: TOMEKKOT

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.