Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
Jak zostać maszynistą w PKP Cargo - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: TECHNICZNA STRONA KOLEI (https://www.forumkolejowe.pl/forum-95.html)
+--- Dział: NAUKA I PRACA NA KOLEI (https://www.forumkolejowe.pl/forum-19.html)
+--- Wątek: Jak zostać maszynistą w PKP Cargo (/thread-7640.html)



Jak zostać maszynistą w PKP Cargo - ET22FAN - 04.03.2021

Witam wszystkich
Pokuszę się napisać wątek z zapytaniem jak zostać maszynistą na PKP Cargo. Mam wiele pytań dlatego będę je zadawał w punktach. Dobrze nie przedłużając zaczynam:
1. Jakie technikum i na jakim profilu trzeba skończyć żeby pójść na maszynistę?
2. Czy po skończeniu technikum elektronicznego mogę iść na kolej? Jeśli tak to na jakim profilu?
3. Jakie są przeciwwskazania do pracy jako maszynista?
4. Jakie badania trzeba wykonać?
5. Czy przed pójściem na maszynistę trzeba mieć styczność z koleją? Jeśli tak to o jaką styczność chodzi?
6. Ile trwa szkolenie?
7. Ile trzeba mieć lat skończone?
I to na tyle. Jeśli powtarzam wątek to przepraszam ale to dla tego że wybieram szkołę średnią i mam dużo zagwostek. Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi i informacje !
Pozdrawiam serdecznie Smile


RE: Jak zostać maszynistą w PKP Cargo - CounterSpace838 - 05.03.2021

1. Żadne, możesz być nawet po zawodówce aczkolwiek zalecene jest przynajmniej LO.
2. Jak wyżej, nawet po zawodówce możesz iść na kolej.
3. Brak pierwszej kategorii słuchu i wzroku, cukrzyca, problemy z żołądkiem, jelitami i pęcherzem.
4. Patrz na dział "Kolejowa Medycyna Pracy", temat rozebrany na czynniki pierwsze
5. Nie, znam gości którzy zanim zostali maszynistami byli cukierniami, mechanikami samochodowymi czy przyszli na kolej wprost że studiów lub szkoły.
6. Licencja 3 miesiące a świadectwo u przewoźnika 1.5 roku
7. Kiedyś było 20 teraz jest chyba 18 ale mogę się mylić.

Od siebie dodam jeszcze że w PKP CARGO ze względu na kryzys i małą liczbę przewozów trwa obecnie raczej redukcja etatów niż przyjmowanie nowych osób do pracy ale zanim skończysz szkołę może się to zmieni


RE: Jak zostać maszynistą w PKP Cargo - ET22FAN - 05.03.2021

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jest dla mnie bardzo pomocna Smile 
Pozdrawiam serdecznie


RE: Jak zostać maszynistą w PKP Cargo - Pyth00n - 05.03.2021

(05.03.2021, 03:19)CounterSpace838 napisał(a): (...) 6. Licencja 3 miesiące a świadectwo u przewoźnika 1.5 roku (...)
Jeśli nie byłeś i nie widziałeś to nie pisz  proszę bzdur.
1.5 roku świadectwa to miał mój kolega w PR.

(04.03.2021, 23:14)ET22FAN napisał(a): (...) Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi i informacje !
Pozdrawiam serdecznie Smile
Ja w Cargo zacząłem świadectwo dokładnie w połowie 2019 roku i końca nie widać.
Jeśli uda mi się do końca roku, czyli 2,5 roku samego świadectwa to będzie to spore szczęście.
PKP Cargo jest teraz nastawione na robienie z przyszłych maszynistów ludzi od wszystkiego: rewidentów, manewrowych i ustawiaczy, a i zdarzają się stażyści jeżdżący jako awizo zakładowe zamiast szkolenia na maszynistę.
Nie polecam ogólnie świadectwa w PKP Cargo jeśli nie jesteś nastawiony TYLKO na towarowe i masz jakąś inną alternatywę.
Jak chcesz szybko to przewoźnik pasażerski.


RE: Jak zostać maszynistą w PKP Cargo - 4est - 06.03.2021

Mi osobiście samo świadectwo zeszło ponad 2 lata w IC


RE: Jak zostać maszynistą w PKP Cargo - CounterSpace838 - 06.03.2021

Zwracam honor Panowie. Podałem standardowy czas robienia świadectwa, zapomniałem że w PKP czasu nikt nie liczy.