Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
IC Hubal na stacji Zagnańsk - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: PRZEWOZY PASAŻERSKIE I TOWAROWE (https://www.forumkolejowe.pl/forumdisplay.php?fid=94)
+--- Dział: KOLEJ DALEKOBIEŻNA (https://www.forumkolejowe.pl/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Wątek: IC Hubal na stacji Zagnańsk (/showthread.php?tid=6396)IC Hubal na stacji Zagnańsk - wojtkiewicz8 - 24.02.2018

Od ostatniej zmiany rozkładów PKP, czyli od grudnia, na mojej stacji (Zagnańsk, wieś w Świętokrzyskim) kursują dwa pociągi InterCity dziennie - jeden z Kielc do Warszawy, drugi z Warszawy do Kielc. Ceny biletów na trasach Warszawa-Zagnańsk i Zagnańsk-Warszawa są wyższe, niż z Kielc i do Kielc. Interesują mnie dwie rzeczy, może ktoś zna odpowiedź na te pytania - 1. Dlaczego skierowano IC na stację Zagnańsk? 2. Dlaczego bilety, pomimo mniejszej odległości są droższe - czy to dlatego, że pociąg w Zagnańsku trzeba dodatkowo zatrzymać?


RE: IC Hubal na stacji Zagnańsk - Gżągal - 25.02.2018

Zatrzymanie pociągu oczywiście generuje pewne koszta, nie mniej nie wpływają one na kurs pod względem taryfowym. Różnica w cenie wynika z oferty specjalnej "Bilet Taniamiastowy" dla relacji z Kielc, na podstawie której takowy przejazd jest tańszy niż z taryfy kilometrażowej.


RE: IC Hubal na stacji Zagnańsk - Adams - 26.02.2018

Ostatnimi czasy PKP IC  zadziwia z dziwnymi miejscami postojów swoich pociągów. Do miejsc, gdzie w obecnym rozkładzie zatrzymują się pociągi dalekobieżne dołączyły min Łazy, Gorzkowice, czy Rogów. Jednak największym hitem w tej materii, był postój ówczesnego EIC Łużyce w stacji Zebrzydowa niedaleko Bolesławca. Według wikipedii miejscowość Zebrzydowa liczy sobie 1526 mieszkańców.


RE: IC Hubal na stacji Zagnańsk - Afrika Bambaataa - 26.02.2018

Nie rozumiem celu zatrzymywania się pociągów dalekobieżnych w takich miejscach jak Zagnańsk. Wg Wikipedii Zagnańsk to wieś licząca niecałe 2 tysiące ludności. W dodatku leży 15 kilometrów od Kielc.
@wojtkiewicz8 - czy orientujesz się jak wygląda wymiana pasażerów w pociągu Hubal na ww. stacji?


RE: IC Hubal na stacji Zagnańsk - Gżągal - 26.02.2018

Niektóre zatrzymania mogą wynikać z faktu postoju technicznego, a skoro pociąg ma już mieć postój techniczny to chyba krzywda się nie stanie jeśli od razu będzie miał postój handlowy? Oprócz tego pamiętajcie, że pociągi TLK i IC mają za zadanie spełniać ustawowe wymogi związane z transportem zbiorowym a realizuje się je również poprzez postoje na mniejszych stacjach


RE: IC Hubal na stacji Zagnańsk - Adams - 26.02.2018

(26.02.2018, 14:38)Gżągal napisał(a): Oprócz tego pamiętajcie, że pociągi TLK i IC mają za zadanie spełniać ustawowe wymogi związane z transportem zbiorowym a realizuje się je również poprzez postoje na mniejszych stacjach
To że mogą się zatrzymywać na mniejszych stacjach, to nie znaczy że mają się zatrzymywać na byle wioskach. Od tego jest kolej regionalna, która jest powołana do misji obsługi małych ośrodków.


RE: IC Hubal na stacji Zagnańsk - Afrika Bambaataa - 26.02.2018

(26.02.2018, 14:38)Gżągal napisał(a): Niektóre zatrzymania mogą wynikać z faktu postoju technicznego, a skoro pociąg ma już mieć postój techniczny to chyba krzywda się nie stanie jeśli od razu będzie miał postój handlowy? Oprócz tego pamiętajcie, że pociągi TLK i IC mają za zadanie spełniać ustawowe wymogi związane z transportem zbiorowym a realizuje się je również poprzez postoje na mniejszych stacjach

Gżągal - dlatego zwróciłem uwagę na dwie rzeczy - bliskość Kielc oraz wielkość Zagnańska. Te dwa aspekty mogą stać się niebezpiecznym precedensem, że każda mała miejscowość będzie chciała, żeby u niej stawały pociągi dalekobieżne. No bo skoro w Zagnańsku może, to i u nas też.


RE: IC Hubal na stacji Zagnańsk - szy_mat - 26.02.2018

@wojtkiewicz8 Możesz jechać z biletem wystawionym od Kielc wsiadając w Zagańsku.


RE: IC Hubal na stacji Zagnańsk - wojtkiewicz8 - 26.02.2018

Widziałem ten pociąg raz  - wieczorny, z Warszawy, stał bardzo krótko, a może wręcz tylko mocno zwolnił, wymiany pasażerów nie było


RE: IC Hubal na stacji Zagnańsk - Gżągal - 01.03.2018

Zatrzymanie pociągu na małej stacji to jedno, a brak działań marketingowych promujących połączenie to drugie. I osobiście wydaje mi się, że to, że jedna para pociągów dalekobieżnych zatrzyma się również i na mniejszych stacji to żaden dramat, natomiast zerowa wymiana pasażerska to już pokłosie tego drugiego.


RE: IC Hubal na stacji Zagnańsk - wojtkiewicz8 - 19.06.2018

Sorry za odgrzewanie kotleta, ale zauważyłem, że od 23 czerwca IC Hubal nie będzie w ogóle kursował. Czy to ma związek z przesunięciem wagonów na sezonowe połączenia nad morze/w góry? A może pociąg całkiem kończy swoje kursowanie? Ktoś coś wie?