Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
Oznaczenia nastawni a przynależność do posterunku - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: TECHNICZNA STRONA KOLEI (https://www.forumkolejowe.pl/forumdisplay.php?fid=95)
+--- Dział: INFRASTRUKTURA I RUCH KOLEJOWY (https://www.forumkolejowe.pl/forumdisplay.php?fid=66)
+---- Dział: STEROWANIE RUCHEM KOLEJOWYM (https://www.forumkolejowe.pl/forumdisplay.php?fid=67)
+---- Wątek: Oznaczenia nastawni a przynależność do posterunku (/showthread.php?tid=4190)Oznaczenia nastawni a przynależność do posterunku - Mariusz W. - 07.04.2014

Na kilku posterunkach zauważyłem, że oznaczenie nastawni nie pokrywają się z faktyczną przynależnością tej nastawni pod posterunek ruchu. Kilka przykładów.

Posterunek odgałęźny Poznań PoD. Oznaczenie nastawni wskazuje, że wchodzi ona w skład stacji Poznań Główny. Podczas gdy jest to osobny posterunek ruchu, nawet nie zdalnie sterowany z Poznania Głównego. Dawniej ten posterunek nazywał się Poznań Jeżyce. Po co była zmiana nazwy?
Podobnie posterunek odgałęźny Luboń koło Poznania LuC. Na nastawni napis Poznań Dębiec, ale to nazwa przystanku osobowego znajdującego się w pobliżu. Czy jest coś łączacego stację Luboń koło Poznania z posterunkiem odgałęźnym Luboń koło Poznania LuC? Jakieś formalności?
I jeszcze Wrocław Mikołajów WP2, będący posterunkiem odgałęźnym i przystankiem osobowym. Oznaczenie nastawni sugeruje, że jest to nastawnia wykonawcza (!) stacji Wrocław Popowice. A rzeczywiście jest to osobny posterunek ruchu, tylko zdalnie sterowany z Popowic.

Tak więc moje podstawowe pytanie brzmi, czy oznaczenie nastawni w jakiś sposób wpływa na relacje z innymi posterunkami ruchu?


- rustsaltz - 07.04.2014

Najwyraźniej jakieś powiązania są. Być może chodzić o blokadę itp.
Z posterunkiem zdalnie sterowanym to może być różnie. Być może posterunek WP2 można sterować miejscowo.
Zasadniczo oznaczenie nastawni reguluje Ir-1, ale na sieci dzieją się cuda.


- Mariusz W. - 07.04.2014

rustsaltz napisał(a):Z posterunkiem zdalnie sterowanym to może być różnie. Być może posterunek WP2 można sterować miejscowo.
W normalnych warunkach eksploatacyjnych nie może. W rozkładzie jest ZS, a nie ZSM.