Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
IC czy PR, kto ma pierszeństwo? - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: TECHNICZNA STRONA KOLEI (https://www.forumkolejowe.pl/forum-95.html)
+--- Dział: INFRASTRUKTURA I RUCH KOLEJOWY (https://www.forumkolejowe.pl/forum-66.html)
+--- Wątek: IC czy PR, kto ma pierszeństwo? (/thread-346.html)

Strony: 1 2


IC czy PR, kto ma pierszeństwo? - Mytnik - 09.08.2010

Witam. Wiele razy widziałem że jakaś TLK z niewielkim opóźnieniem ( np. 10min ) odjeżdżał pierwszy a pociąg PR który powinien odjechać planowo musiał czekać aż pośpiech odjedzie i łapał kilka minut opóźnienia. Kto w takich sytuacjach decyduje jaki poc. odjedzie pierwszy ? Czy to jest już jakoś ustalone odgórnie tzn. żeby poc. PR który zatrzymuje się na każdej stacji po prostu nie blokował szlaku tej TL-ce ?


- Poznanski_mech - 09.08.2010

Spółka InterCity ma pierwszeństwo. Jak pewnie się domyślasz najpierw są pociągi pasażerskie a potem towarowe.


- Mytnik - 09.08.2010

Wcześniej takie postępowanie bym zrozumiał, kiedy wszystko było jedną spółką. Ale teraz, kiedy PR a IC to co innego. PR-om chyba nie jest na rękę takie przepuszczanie poc. spółki IC.


- Łukasz Turek - 09.08.2010

A jak to sobie wyobrażasz? IC za osobowym i na każdym przystanku postój? Jest ranga pociągów i jej się trzymają bez względu na spółki.


- Lutek - 09.08.2010

Normalna kolej rzeczy. Trudno, żeby towarowy leciał pierwszy.


- sphinx - 10.08.2010

A dokładniej to się opiera na kategoriach pociągów, niekoniecznie na firmie. IC,EC,EN mają pierwszeństwo przed TLK, TLK ma pierwszeństwo przed Regio (nie wiem jak sprawa wygląda z InterRegio, ale pewnie podobnie bo to osobowe przyspieszone, nie międzywojewódzkie). Towary ustępują wszystkim.


- przem710 - 10.08.2010

No jak każdy by jeździł jak chciał to dopiero był by chaos. Wszystkie pociągi były by opóźnione a w szczególności TLK, a to raczej nie zbyt dobra wizja dla pasażera.


- mikrobart - 10.08.2010

Gwoli ścisłości dodam, że pierwszeństwo nad wszystkimi pociągami ma pociąg ratunkowy.


- kolejoman5 - 10.08.2010

Moim zdaniem struktura trasowania pociągów wygląda następująco (pomijam kwestię pociągów ratunkowych):
1.Składy międzynarodowe pasażerskie
2.Składy pasażerskie krajowe, dalekobieżne, kwalifikowane (EIC,Ex,)
3. Składy pasażerskie krajowe, dalekobieżne, międzywojewódzkie (TLK, IR,RE).
4. Składy pasażerskie regionalne
5. Składy towarowe
6. Lokomotywy luzem, pociągi próbne itp.


- REGIOchłopak - 23.08.2010

Jeżeli o mnie chodzi to uważam, że pierwszeństwo ma pociąg który NIE jest spóźniony w taki sposób nie opóźnia się pociągu planowego i mamy spóźniony tylko jeden pociąg a nie już dwa. Tutaj przede wszystkim trzeba się kierować zdrowym rozsądkiem.


- mikrobart - 23.08.2010

REGIOchłopak, ale tego zdrowego rozsądku brakuje. W polskich nastawniach kolejność nie jest ustalana dynamicznie, tak pociągi są puszczane na szlak tak jak mówią przepisy o pierwszeństwie pociągów. A to kumuluje opóźnienia i powoduje, że pociągi jadące planowo dostają w plecy - najczęściej to REGIO cierpi.


- Gżągal - 24.08.2010

A czy to przypadkiem nie jest tak, że wszystkich zależy od dyżurnego ruchu? Mam rodzinę kolejarzy, i parę razy słyszałem jak mi jeden z nich opowiadał (mechanik), że musiał wlec się za osobowym (miał opóźnienie) a dyżurny ruchu nie chciał mu dać pierwszeństwa.


- mikrobart - 24.08.2010

Ano pierwszeństwo nad REGIO ma TLK - tak to jest w przepisach, ale na nastawni dyżurny jest królem, on obserwuje sytuację ruchową na szlaku i na stacji i to on decyduje, co powinno wyjechać a co nie.


- przem710 - 24.08.2010

rysiogeniusz napisał(a):A czy to przypadkiem nie jest tak, że wszystkich zależy od dyżurnego ruchu? Mam rodzinę kolejarzy, i parę razy słyszałem jak mi jeden z nich opowiadał (mechanik), że musiał wlec się za osobowym (miał opóźnienie) a dyżurny ruchu nie chciał mu dać pierwszeństwa.

Bez obrazy, co mechanik to inna opowieść. Mechanicy to ostatnie źródło informacji chyba że dobrze znany i zaufany.


- rustsaltz - 24.08.2010

mikrobart napisał(a):Ano pierwszeństwo nad REGIO ma TLK - tak to jest w przepisach, ale na nastawni dyżurny jest królem
Nie jest królem, bo ma obowiązek stosować się do przepisów tak aby zapewnić płynność ruchu.