Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
Ankieta do pracy magisterskiej - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: BOCZNE TORY (https://www.forumkolejowe.pl/forum-97.html)
+--- Dział: O WSZYSTKIM I NICZYM (https://www.forumkolejowe.pl/forum-9.html)
+--- Wątek: Ankieta do pracy magisterskiej (/thread-3358.html)

Strony: 1 2


Ankieta do pracy magisterskiej - pitagoras23 - 16.04.2013

Drodzy użytkownicy,

mam do Was prośbę. Piszę pracę magisterską dotyczącą stanu instalacji elektrycznej w gospodarstwach domowych i chciałbym Was prosić o uzupełnienie ankiety, która pomoże mi tę pracę solidne i rzetelenie przedstawić przed promotorem. Ankieta zawiera 19 pytań dotyczących instalacji elektrycznej. Wiem, że nie wszyscy mają pojęcie o wszystkich zagadnieniach związanych z elektryką, ale odpowiedzi chociaż na część pytań będzie dla mnie bardzo dużą pomocą.

Uzupełnione ankiety jeżeli mogę prosić to proszę odesłać mi mailowo, na adres: pitagoras19@op.pl

Uprzejmie dziękuję za pomoc :-)


- mikrobart - 16.04.2013

pitagoras23, obawiam się, że 99% osób nie wie, jaki przekrój ma ich sieć i czy w pobliżu znajduje się rozdzielnica... ;-)


- pitagoras23 - 16.04.2013

To udzielę kilka wskazówek dotyczących odpowiedzi, do pytań z którymi mogą być problemy. Jeżeli ktoś napisze ile lat ma instalacja to ja w oparciu o własną wiedzę i literaturę uzupełnię resztę.

4. W jakim układzie wykonana jest instalacja elektryczna:
a) TN-S (oddzielnie przewód neutralny N i ochronny PE)
b) TN-C (wspólnie przewód neutralny N i ochronny PE)
c) TN-C-S (na pewnym odcinku jest TN-C, następnie TN-S)

7. Jakie zabezpieczenia znajdują się w domu:
a) bezpieczniki topikowe (wkręcane)
b) bezpieczniki automatyczne (z małym przyciskiem)
c) wyłączniki instalacyjne (tzw. "S-ki")

8. Czy w domu znajduje się rozdzielnica
Rozdzielnica to miejsce, gdzie znajdują się wszystkie urządzenia zabezpieczające, jak wyłączniki, różnicówka, ochronnik przepięciowy. Ogólnie rzecz ujmując to skrzyneczka wbudowana w ścianę. Kto nie ma rozdzielnicy to może mieć wyłączniki luźno na ścianie albo obok licznika energii elektrycznej.

11. Ile obwodów jest w domu?
Ogólnie rzecz ujmując tyle ile jest bezpieczników / wyłączników tyle jest obwodów

12. Jak podzielone są obwody w domu
Chodzi o to, jak jeden wyłącznik / bezpiecznik zabezpiecza instalację. Czy jest po jednym na pokój/kuchnię/łazienkę, czy są jakoś połączone 2 pokoje/kuchnia + łazienka lub jeszcze inaczej

15. Czy w łazience są gniazda wtykowa uniemożliwiające się dostanie wilgoci.
Chodzi o gniazdka z tzw. klapką


Jeżeli ktoś będzie miał jeszcze jakieś pytania, to pomogę. Oczywiście jeżeli ktoś nie będzie znał odpowiedzi na jakieś pytanie nic się nie stanie. Nie każdy jest elektrykiem i nie każdy musi się znać. ;-)


- rustsaltz - 16.04.2013

pitagoras23 napisał(a):4. W jakim układzie wykonana jest instalacja elektryczna:
a) TN-S (oddzielnie przewód neutralny N i ochronny PE)
b) TN-C (wspólnie przewód neutralny N i ochronny PE)
c) TN-C-S (na pewnym odcinku jest TN-C, następnie TN-S)
Większość nie wie co to jest przewód ochronny-zasadniczo jeżeli przychodzą do gniazdka trzy przewody-jest TN-C-S lub TN-S (to drugie raczej w blokach).

Cytat: bezpieczniki automatyczne
To ja już wiem, czego na studiach uczą, że takie bzdurne zarządzenia przychodzą!

Cytat:Kto nie ma rozdzielnicy to może mieć wyłączniki luźno na ścianie
To tak wolno/da się?

Przekrój przewodów trudno podać, bo są one różne dla różnych obwodów.


- pitagoras23 - 16.04.2013

Z pytaniem nr 4 będą w sumie największe problemy. Z tego zdaję sobie sprawę.

Odnośnie bezpieczników automatycznych to też są problemy, bo o nich na studiach nie uczą i ja na przykład będąc u kogoś w domu się o nich dowiedziałem i konsultując się ze swoim promotorem dowiedziałem się wielu innych nazw dla nich.

No da się, bo ja wynajmując w Poznaniu pokój tak właśnie mam, że "S-ki" wiszą mi na ścianie bez jakiejkolwiek skrzynki czy obudowy.

Przekoje dla gniazdek naczęściej to 2,5 - 4 mm2, dla oświetlenia 1,5 mm2, ale chociażby już po prądzie znamionowym zabezpieczenia da się to wywnioskować.

Dlatego też jak pisałem niektóre pytania mogą sprawić problemy, dla osób, które z elektryką nie mają styczności.


- rustsaltz - 16.04.2013

pitagoras23 napisał(a):Odnośnie bezpieczników automatycznych to też są problemy, bo o nich na studiach nie uczą i ja na przykład będąc u kogoś w domu się o nich dowiedziałem i konsultując się ze swoim promotorem dowiedziałem się wielu innych nazw dla nich.
Bo to prawdę mówiąc zabytki. Każdy bezpiecznik jest z definicji automatyczny. A to, o czym (chyba) próbujesz powiedzieć to zwykły wyłącznik instalacyjny tylko z obudową umożliwiającą wkręcenie w miejsce topika. Prawdę mówiąc rozwiązanie genialne w swojej prostocie.

Cytat:No da się, bo ja wynajmując w Poznaniu pokój tak właśnie mam, że "S-ki" wiszą mi na ścianie bez jakiejkolwiek skrzynki czy obudowy.
Ale jakbyś poszedł po przewodach dalej to gdzieś na końcu mieszka rozdzielnica, bo inaczej po prostu nie podepniesz się do sieci Wink


- pitagoras23 - 16.04.2013

Mówiąc o bezpiecznikach automatycznych mam na myśli takie:

[Obrazek: 5678_0_f.jpg]

Co do rozdzielnicy. To ja w mieszkaniu jej nie mam. Na klatce schodowej jest tylko licznik energii. A główna rozdzielnica ukryta jest gdzieś w piwnicy.


- rustsaltz - 16.04.2013

No właśnie jakbyś takie bydlę otworzył to w środku siedzi to samo co w esie. Nie wiem skąd się komuś ubzdurało "bezpiecznik automatyczny" ale na kolei też się trafia to określenie.
Cytat:To ja w mieszkaniu jej nie mam. Na klatce schodowej jest tylko licznik energii. A główna rozdzielnica ukryta jest gdzieś w piwnicy.
W którym mieszka główny licznik energii i główne bezpieczniki (plombowane). A esy w Twoim pokoju pewnie też są w skrzynce, która pełni rolę rozdzielnicy dla Twojego pokoju. Podejrzewam, że przychodzi faza jednym przewodem i rozdziela się na poszczególne obwody zabezpieczone właśnie esami. Licznika nie masz obok, żebyś nie próbował w domowym zaciszu wpływać na jego niezawisłość Wink


- pitagoras23 - 16.04.2013

Mnie się nie pytaj skąd są takie a nie inne nazwy. To, że to urządzenie zabezpieczające działa tak samo jak "S-ka" to już wiem, ale żeby go odróżnić od popolarnego topikowego, tego nazywa się automatycznym.

Żeby nie być gołosłownym, to dostępna w domu instalacja elektryczna wygląda tak:


- rustsaltz - 16.04.2013

No i tam pewnie przychodzi faza, a esy zabezpieczają obwody gniazd i oświetlenia. Podejrzewam, że idea jest taka, żeby nie wywalało wszystkim zasilania jak jedna osoba będzie eksperymentować. Ale to jest tylko fragment sieci.


- pitagoras23 - 16.04.2013

Nie mam dostępu do dokumentacji technicznej więc nie wiem.
Mam nadzieję, że Ty ze swoją wiedzą nadeślesz mi odpowiedzi do ankiety?


- kebeka - 16.04.2013

pitagoras23, a do kiedy zbierasz ankiety ? ;-)


- pitagoras23 - 16.04.2013

Najlepiej by było żeby w ciągu tygodnia uzbierało się trochę tych ankiet. Po tym okresie chcę przystąpić do analizy. ;-)


- rustsaltz - 16.04.2013

pitagoras23 napisał(a):Nie mam dostępu do dokumentacji technicznej więc nie wiem.
Mam nadzieję, że Ty ze swoją wiedzą nadeślesz mi odpowiedzi do ankiety?
Toż ja sam nie znam odpowiedzi na wiele pytań Big Grin. No i problem taki, że dom mam duży, obwodów kilka(naście) na jednym topiku, więc tygodnia by mi brakło na ogarnięcie tego.

I myślę, że to jest najlepsza odpowiedź na pytania ankiety Wink Aaa.. układ TN-C


- pitagoras23 - 16.04.2013

Ja wiem, że w tych sprawach panuje "burdel". Włos mi się na głowie jeży jak czytam odpowiedzi od osób, które nadsyłają mi ankiety. Ja się naprawdę dziwię ludziom, że nie boją się korzystać z takich instalacji, że niektórzy nie robią nic, aby poprawić jej stan i bezpieczeństwo.