Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
Wnioski, zauważone błędy, propozycje zmian - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: FORUMKOLEJOWE.PL - OGÓLNOPOLSKIE FORUM MIŁOŚNIKÓW KOLEI (https://www.forumkolejowe.pl/forum-92.html)
+--- Dział: ILOSTAN POJAZDÓW TRAKCYJNYCH (https://www.forumkolejowe.pl/forum-71.html)
+--- Wątek: Wnioski, zauważone błędy, propozycje zmian (/thread-3029.html)



- Kolejman75 - 08.03.2013

Pytanie do członków załogi IPT. Nie uważacie że lokomotywy nowo powstającej serii ET11 są trochę źle wpisane? Wygląda to tak jakby od początku eksploatacji była to seria ET11.
Według mnie można by je usunąć i w zamian dodać lokomotywy 130 041 i 130 049, a następnie dodać "zmianę oznaczeń" na ET11-001 i ET11-002.To samo tyczy się jedynej lokomotywy ET23 czyli wcześniejszej 181 009.
Poza tym byłbym za ujednoliceniem wszystkich lokomotyw pochodzenia czeskiego i wpisywaniem również czeskich przydziałów, tak jak częściowo zrobiłem to z serią 163 i 183. Proszę o opinię.


- pitagoras23 - 08.03.2013

Jestem tego samego zdania. Jeżeli istniała wcześniejsza przeszłość pojazdu to należy ją podać ze wszystkimi możliwymi szczegółami, a ze współpracy z Michałem wiem, że on posiada wiele danych, dzięki którym możliwe jest bogate podanie historii choćby dla 181.


- przem710 - 08.03.2013

Nie widzę żadnego problemu ;-)


- Gżągal - 08.03.2013

Seria ta jeszcze nie została ukończona ;-) Poza tym jestem zdania, że została to wpisane poprawnie

Cytat: Nie uważacie że lokomotywy nowo powstającej serii ET11 są trochę źle wpisane? Wygląda to tak jakby od początku eksploatacji była to seria ET11

Za granicą posiadała ona oznaczenie 130, jednakże ET11-001 po przyjeźdżie do Polski otrzymała oznaczenie ET11, zgodne z naszymi normami. Gdyby Transoda, która jako użytkowała ET11-001 nie zmieniała mu oznaczeń, albo zmieniała już w trakcie eksploatacji wtedy pojazd zapisałbym jako 130-*** i następnie zmiana na ET11. Jednak tak jak wspomniałem lokomotywa ta otrzymała nasze oznaczenie jeszcze nim weszła do eksploatacji.

Cytat:Według mnie można by je usunąć i w zamian dodać lokomotywy 130 041 i 130 049, a następnie dodać "zmianę oznaczeń" na ET11-001 i ET11-002.To samo tyczy się jedynej lokomotywy ET23 czyli wcześniejszej 181 009.

To samo co napisałem wyżej - 181-009 było to oznaczenie czeskie, jednak pojazd to pojawieniu się u naszego przewoźnika otrzymał oznaczenie ET23-001, które następnie zostało zmienione na 181-009 czyli pierwotne.

Proszę nie traktować tego co napisałem wyżej jako jakiegoś oficjalnego komunikatu zespołu ilostanu, tylko jest to moja prywatna opinia. Niech wypowie się @przem710 ;-)


- pitagoras23 - 08.03.2013

Ale wiesz zawsze lepiej jest podawać całą historię pojazdu a nie tylko jego fragment, szczególnie że mamy takie informacje. Jeżeli już coś robić to całe, a nie tylko fragmenty.
Tak samo ja mógłbym robić przy skodach 181. Mogłem dać dwa wpisy: STK -> Lotos, PCC Rail -> DBSRP i koniec. A jednak Michał znalazł mi informacje, Przemek też podał namiary i uzupełniam całą historię pojazdu. Na pewno są osoby, co chcą poznać także głębszą przeszłość, więc ja jestem zdania, aby to uzupełnić tak dokładnie, jak tylko się da.


- Gżągal - 08.03.2013

pitagoras23, ja również jestem zdania, żeby podawać takie informacje jednak ostatnio dodane zostało udogodnienie typu "dodaj pochodzenie" itd. Uważam, że jeżeli pojazd eksploatacje w Polsce rozpoczął jako ET**-*** to tak należałoby go dodać.


- pitagoras23 - 08.03.2013

Ja tej opcji użyłem dla zmiany numerów ze stricto czechosłowackich, na te znane obecnie. Tyle, że w tym przypadku zmieniło się więcej.
Skody też były przez pierwsze 45 lat eksploatowane w Czechach / Czechosłowacji i jednak nie używałem tam wpisu eksploatacja za granicą.
Ty zdecydujesz, ale sądzę, żeby dla ujednolicenia wszystkich pojazdów pochodzących od południowych sąsiadów warto robić to według jednego szablonu.


- Gżągal - 08.03.2013

To nie jest tak, że ja decyduję ;-) Jestem za ujednoliceniem, jednak uważam że obecnie jak sięgamy tylko pojazdów w Polsce to powinniśmy rozpoczynać "przygodę pojazdu" w IPT od pierwszego przydziału w naszym kraju.


- Kolejman75 - 08.03.2013

Ja tak samo jak kolega pitagoras23 uważam że jeśli mamy dane (a ja takimi danymi dysponuję) z czasów eksploatacji zagranicą, to dobrze byłoby zamieścić je w historii pojazdu. U nas w kraju też były przecież przypadki gdzie pojazd kilkukrotnie zmieniał oznaczenie i jest to w IPT wykazywane. Na przykład taka ET22-477 później stała się 201E-477 by w końcu powrócić do starego oznaczenia. Podobnie jest ze wspomnianymi lokami 181 009, 130 041 i 130 049. Nie widzę więc powodu żeby nie wpisać ich tak jak zrobił to kolega pitagoras23 w przypadku np.ET22-477, czyli z podwójną zmianą oznaczeń.


- Gżągal - 08.03.2013

Nie mam nic przeciwko aby do karty pojazdu wstawiać przydziały przed rozpoczęciem eskploatacji na naszych torach. Przykład z ET22-477 jest złym przykładem gdyż ja od początku podkreślam, że jestem zdania że historia pojazdu w ITP powinna zaczynać się od tego z jakim oznaczeniem dana lokomotywa rozpoczęła kursowanie w Polsce. Dlatego też dodałem pojazd jako ET11 a nie jako 130 i następnie zmiana numeru. Jest opcja dodaj pochodzenie można z niej korzystać w tym przypadku.


- pitagoras23 - 08.03.2013

Ale maszyna nie przybyła z kosmosu, więc to dziwne, że wyprodukowali ją w latach 60-70 tych i nagle po 40 latach pojawia się w Polsce.
Tak samo było z EN57 Wyprodukowane w Polsce, trafiły do Jugosławi i potem wróciły znów do kraju. I w tym przypadku masz pełną historię, a nie że od 1966 do 2008 wyrwa w historii.


- Kolejman75 - 08.03.2013

No ale przyznasz że pierwszy przydział z 1977 roku i obok napis "Eksploatacja zagranicą" wygląda co najmniej dziwnie przy serii ET11 której w Czechach nigdy nie było?


- Gżągal - 08.03.2013

Kolejman75, eksploatacja za granicą wstawiłem tymczasowo seria jeszcze nie jest gotowa, tylko my ją osoby odpowiedzialne za IPT ją widzimy. Po rozmowie na GG z Łukaszem nawet miałem do Ciebie pisać PW z prośbą o pomoc odnośnie przydziałów zagranicznych ;-) Jednak podkreślam, że nie jestem przeciwny wstawianiu przydziałów zagranicznych, tylko chodzi mi tutaj oto, że historię danego pojazdu w IPT powinniśmy zaczynać wg. tego z jakim oznaczeniem pojazd rozpoczął eksploatacje w Polsce a oznaczenie zagraniczne nanieść w "dodaj pochodzenie".


- Kolejman75 - 08.03.2013

Ja się na gwałt nie upieram ale gdyby zrobić to tak jak pisałem wcześniej to każda z tych lokomotyw będzie widoczna w dwóch seriach. I ktoś kto chce zobaczyć historię loka w Polsce kliknie na ET11, a kogo interesuje historia tej samej lokomotywy w Czechach kliknie na 130. I wtedy i wilk będzie syty i owca cała. Przecież technicznie jest to do zrobienia


- Gżągal - 08.03.2013

Kolejman75, ktoś kliknie na ET11 i ma przydziały nasze i zagraniczne. Ciągle będą trzymał się swoje zdania ażeby historię pojazdu zaczynać od tego z jakim oznaczeniem rozpoczął kursowanie po naszych torach.