Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
Lustrzanka - jaką wybrać? - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: KOLEJ HOBBYSTYCZNIE (https://www.forumkolejowe.pl/forum-96.html)
+--- Dział: FOTOGRAFIA I SYMULATORY KOLEJOWE (https://www.forumkolejowe.pl/forum-16.html)
+--- Wątek: Lustrzanka - jaką wybrać? (/thread-2754.html)

Strony: 1 2


Lustrzanka - jaką wybrać? - D29-7 - 25.09.2012

Pytam się głównie tych, którzy są wtajemniczeni w fotografię kolejową. Wpadła mi ostatnio w oko lustrzanka Nikona D3000: http://allegro.pl/nikon-d3100-nikkor-18 ... 3.htmlceny na Allegro wahają się od 800 zł do 20000 więc dość przyzwoite. Ma ktoś tego nikona? Proszę też o inne typy do 2000 zł oraz o podpowiedzi w sprawie obiektywów. Na aukcji są też zdjęcia nim zrobione wydaję mi się, że jakość przyzwoita.


- KlimaT - 25.09.2012

Sam mam nikona d3100 i faktycznie, intuicyjny w obsłudze, zdjęcia dobre. Tylko obiektyw stockowy trochę krótki. Jeśli masz jeszcze zbędne kilka stówek, mógłbyś dokupić jakiś dłuższy (czyt. większa ogniskowa).


- DamianT - 25.09.2012

To nie aparat, tylko człowiek robi zdjęcia. Każdy powie Ci inaczej. jeden woli Nikona, drugi Canona, a trzeci na przykład Sony. Każdy z moich znajomych (używają aparaty różnych marek) powiedział mi, że nie zamieniłby na inną firmę. Co do poszczególnych modeli, no to zależy ile chcesz pieniędzy wydać. I popieram wypowiedź poprzednika, lepiej dopłacić trochę pieniędzy i kupić troszkę dłuższy obiektyw, niż podstawowe 18-55.


- D29-7 - 25.09.2012

Z tym, że ja dopiero zaczynam. Myślę, że na początek będzie dobry. (?)


- Son. - 25.09.2012

Będzie dobry. Co do potrzeby posiadania dłuższego obiektywu - to wyjdzie w praniu, czy rzeczywiście jest taka potrzeba. Aktualnie 90% swoich zdjęć (głównie niekolejowych) robię stałką 50mm. Da się żyć bez zoomu? Jasne Smile

PS Nówka D3100 z 18-55VR w sklepie to około 1750zł.


- Valcyte - 25.09.2012

Ja posiadam dwa lustra Nikona. Moim pierwszym lustrem na którym się uczyłem był Nikon D3000 polecam go do nauki fotografowania z obiektywem 18 - 55 f5.6 jest idealnym dla osób początkujących. Od pewnego czasu fotografuję Nikonem D100 czyli lustrem już zaawansowanym ( posiada tylko tryb manualny ) i do tego zakupiłem nowy obiektyw Tamron 70 - 200 f2.8. Wszystko pięknie śmiga. Ja osobiście polecam Ci Nikona D90 bądź d80. Kiedyś fenomenalne lustro używane do dnia dzisiejszego przez wielu fotoreporterów. Oczywiście po jakimś czasie będziesz chciał i raczej musisz kupić obiektyw który pozwoli Ci na większe możliwości, oraz lampę błyskową ( ja posiadam Nikona SB-910 ) pamiętaj aby lampa była dedykowana do danego aparatu. Jeśli chodzi o firmę i sprzęt do Nikon super nadaje się do fotografii kolejowej jak i innego rodzaju. Canon jest lustrem do zdjęć sportowych np. mecze piłkarskie gdyż jest bardzo szybkim aparatem.


- Dozer - 25.09.2012

Polecam Ci Nikona D3100, sam go mam i jestem z niego naprawdę zadowolony. Kitowy obiektyw jest o dziwo niezły. Nie winietuje, na bokach kadru wszystko jest ostre. Możesz dokupić sobie również jakiś obiektyw tele, np 55-200 lub 75-200.


- kaktus - 25.09.2012

Valcyte napisał(a):Oczywiście po jakimś czasie będziesz chciał i raczej musisz kupić obiektyw który pozwoli Ci na większe możliwości, oraz lampę błyskową ( ja posiadam Nikona SB-910 ) pamiętaj aby lampa była dedykowana do danego aparatu.
Obiektyw zdecydowanie najlepiej od razu kupić dłuższy, szkoda kupować 18-55, żeby go później odłożyć na półkę.
Natomiast po co lampa błyskowa do zdjęć kolejowych? W ruchu i tak się nie da fotografować, więc pozostaje statyw i focenie obiektów statycznych. Ale może to później skoro Kolega dopiero zaczyna przygodę z fotografowaniem.


- Son. - 25.09.2012

Winietuje winietuje, tylko aparat koryguje winietę w JPG, a z ostrością to zależy jaka się sztuka obiektywu trafi Smile

Natomiast z innej beczki, musiałem porobić D3100 z takim obiektywem kilkanaście zdjęć na potrzeby firmy (mój aparat został w domu) i późniejsza korekcja zniekształceń tego obiektywu to była mordęga.
Canonowski 18-55 jednak dystorsję ma mniejszą i łatwiejszą do korekcji.

@Valcyte: nie chce mi się dziś wchodzić w szczegóły, ale... bzdury. Canona to może widziałeś na obrazku, bo używać nie używałeś.


- Dozer - 26.09.2012

Ja w JPG nie robię Smile


- Valcyte - 26.09.2012

Son., kolego nie bzdury tylko poczytaj sobie jeśli jesteś w temacie Canon od wielu lat jest idealnym aparatem do szybkiej fotografii i o głowę wyprzedza Nikona, Nikon dopiero od 2 lat próbuje dorównać Canonowi w fotografii szybkiej. Jeśli chodzi o lampę ja jej używam jako kontry w bardzo słoneczne dni.


- Son. - 26.09.2012

Valcyte, nie muszę czytać. Używam Canona od ponad dwóch lat i znam jego właściwości (szybkość pracy aparatu, zdjęcia seryjne, szybkość AF i jego celność przy różnych obiektywach) nie tylko mocą teoretycznej wszechwiedzy.

Tak, Canon nadaje się do reporterki i zdjęć sportowych. Na przykład model 7D, 5D MkIII i 1D MkIV. Ale to nie jest sprzęt z przedziału cenowego o który pytał D29-7...


- D29-7 - 26.09.2012

PS Nówka D3100 z 18-55VR w sklepie to około 1750zł.[/quote] http://allegro.pl/nikon-d3100-nikkor-18 ... 45163.html ? Jeszcze 4 dni do końca
aukcji, ale nie sądze, że cena podniesie się do 1600 - 1700zł.


- Son. - 27.09.2012

Znalazłem nowy D3100 w sklepie za 1699, alternatywnie Canon EOS 1100D 18-55 DCIII za 1549, też nówka. Gdyby aukcja nie wypaliła, to mogą być ciekawe propozycje.


- DamianT - 27.09.2012

Ja wiem tylko tyle, że wszyscy moi znajomi, którzy pracują zawodowo w fotografii (gazety, firmy fotograficzne itp.), a trochę ich jest używają Canonów. Coś w tym musi być chyba Wink